Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy starzeją się najszybciej w Europie, ale mają dużo wigoru

Ewa Piłat
Rośnie średnia długość życia
Rośnie średnia długość życia Fot. WACŁAW KLAG
Społeczeństwo. Forum III Wieku apeluje o utworzenie rządowego programu edukacji cyfrowej osób starszych oraz współpracę z polskimi seniorami mieszkającymi za granicą

Rok temu, podczas inauguracji Forum Trzeciego Wieku, imprezy towarzyszącej Forum Ekonomicznemu w Krynicy, minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział utworzenie centrów wsparcia dla osób starszych Senior-WIGOR (Wiedza, Integracja, Godność, Opieka, Ruch). Inaugurując tegoroczne Forum, które trwało do soboty, minister poinformował uczestników o istnieniu już 119 takich placówek w całej Polsce. Do 2020 r. rząd przeznaczy na ich utrzymanie 340 mln zł.

Rosnąca średnia długość życia, a co za tym idzie, liczba seniorów w społeczeństwie, sprawia że już nie mówimy o osobach 50+ czy 60+, ale o Polakach 100-. Od tego roku jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Jeśli nic się nie zmieni, za 15 lat będziemy najstarszą nacją na Starym Kontynencie.

W tym roku tematami przewodnimi forum były m.in.: udział osób starszych w życiu publicznym, miasta przyjazne starzeniu, srebrna gospodarka i bezpieczny senior-konsument.

Forum zaapelowało do marszałek Sejmu o kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jego likwidacja jest sprzeczna z interesami osób starszych. Uczestnicy krynicko-sądeckich spotkań zwrócili się też do ministra administracji i cyfryzacji z wnioskiem o utworzenie rządowego programu edukacji cyfrowej osób starszych. Do prezydenta RP i rządu został z kolei skierowany wniosek o przygotowanie programów wsparcia i współpracy ze środowiskami polskich seniorów, mieszkających za granicą, zwłaszcza na Wschodzie.

Lobbing generacji 100- sprawia, że politycy i samorządowcy przyjeżdżają do Krynicy i Nowego Sącza z konkretnymi zobowiązaniami. W tym roku minister pracy i polityki społecznej, w którego kompetencjach znajduje się polityka senioralna, przywiózł uczestnikom Forum III Wieku informacje o przyszłorocznej waloryzacji emerytur, w ramach której seniorzy otrzymają jednorazowe dodatki od 100 do 350 zł, a także zapowiedź ustawy o osobach starszych.

Minister przedstawiał projekt, którego proces legislacyjny idzie szybko, ale nie spodziewał się, że ustawa zostanie uchwalona przez Sejm jeszcze w trakcie trwania Forum, 11 września. W ustawie po raz pierwszy została zdefiniowana osoba starsza (to taka, która ukończyła 60 lat), a rząd został zobowiązany do monitorowania sytuacji tej grupy wiekowej: jej dochodów, sytuacji zdrowotnej, rodzinnej, warunków zamieszkania, aktywności społecznej i edukacyjnej.

Od 2016 r. co roku do 31 października minister pracy i polityki społecznej ma obowiązek przedstawienia Sejmowi raportu nt. osób starszych. W kuluarach Forum można było usłyszeć, że od samego raportowania lepiej nam nie będzie, ale przynajmniej temat seniorów będzie obecny w debacie publicznej. Optymiści uważają jednak, że monitoring sytuacji osób starszych stanie się impulsem do rozwiązania spraw zdrowotnych, związanych z opieką nad osobami niesamodzielnymi czy mieszkaniami dla seniorów.

Po raz pierwszy w tym roku do grona uczestników Forum organizatorzy (Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW i Sądecki UTW) zaprosili przedstawicieli Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, zrzeszającego około pół miliona członków, oraz Rad Seniorów z różnych miast i gmin. Na tych trzech filarach: UTW, PZERI, Rady Seniorów (ostatnio dołączyła Koalicja na rzecz Niesamodzielnych zrzeszająca ponad 500 organizacji) opiera się idea powołania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Inauguracyjna sesja pt. "Seniorzy i przyszłość Polski" odbędzie się w Sejmie 1 października, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych. To będzie historyczne wydarzenie w polskiej polityce senioralnej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski