Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy wchodzą na litewski rynek skupu mleka

Redakcja
Litewskie spółki przetwórstwa mleka wkrótce będą musiały konkurować z sąsiadami z Polski. Fot. Marian Paluszkiewicz
Litewskie spółki przetwórstwa mleka wkrótce będą musiały konkurować z sąsiadami z Polski. Fot. Marian Paluszkiewicz
Litewskie spółki zajmujące się przetwórstwem i dystrybucją wyrobów mleczarskich na własnym rynku doczekały się poważnych konkurentów. Polskie spółki, które od lat interesowały się rynkiem krajów bałtyckich, wchodzą na Litwę.

Litewskie spółki przetwórstwa mleka wkrótce będą musiały konkurować z sąsiadami z Polski. Fot. Marian Paluszkiewicz

- Jesteśmy jednocześnie zadowoleni i zaniepokojeni tym, że na nasz rynek zamierzają wejść duże przedsiębiorstwa przetwórcze z Polski –  powiedział "Kurierowi" Bronius Markauskas, przewodniczący Izby Rolnej Litwy. Jego zdaniem, każda nowa spółka na litewskim rynku skupu i przetwórstwa mleka zmobilizuje pozostałe przedsiębiorstwa do bardziej ostrej konkurencji. Konkurencji, której ostatnio na Litwie pomiędzy spółkami mleczarskimi nie było. Gorzej - spółki litewskie często były podejrzewane o zmowę kartelową, oferujące coraz niższe ceny skupu.
- Chociaż wiele się spodziewamy po Polakach, zatrważa nas to, że skupując po wyższych cenach mleko od rolników i spółek rolnych, mogą zniszczyć nasze litewskie przetwórnie. Zostaną monopolistami i będą dyktować warunki – kontynuował Markauskas, sugerując, że taki jest cel polskiej ekspansji. Przewodniczący Izby Rolnej twierdzi, że Polacy są obecnie na etapie negocjacji z przedstawicielami litewskich rolników. Nieoficjalnie mówi się, że negocjacje Polacy rozpoczęli od propozycji skupu mleka w cenie o kilka centów wyższej niż skupują go litewskie przetwórnie. Podobno biznesmeni z Polski również mają prowadzić negocjacje na temat przejęcia  niewielkiej przetwórni mleka "Varėnos pienelis" w Oranach. Markauskas mówi, że relacje litewskich spółek przetwórstwa mlecznego z rolnikami oraz spółkami rolnymi zaczęły się zmieniać na korzyść producentów mleka, zaraz po tym jak poszła wieść o zwiadach biznesmenów z Polski.
- O tym, że Polacy zamierzają wejść na litewski rynek, powiadomiła nas Izba Rolna – powiedział "Kurierowi" Linas Sasnauskas, dyrektor wykonawczy "Pieno žvaigždės", spółki zajmującej się przetwórstwem i dystrybucją wyrobów mleczarskich. Jego zdaniem, litewskie spółki przetwórcze konkurencji się nie obawiają i są gotowe do podjęcia rywalizacji z każdym nowym graczem, który postanowi wejść na litewski rynek przetwórstwa i sprzedaży wyrobów z mleka. - Wreszcie jest nadzieja, że wejście jakichkolwiek konkurentów, w naszym przypadku - Polaków, przyczyni się do rozładowania napięcia pomiędzy rolnikami a spółdzielniami przetwórczymi z powodu nadwyżki mleka – powiedział Sasnauskas.
Jak wynika z informacji udzielonej „Kurierowi” przez Izbę Rolną, „tym poważnym graczem z Polski”, który zamierza wejść na litewski rynek, ma być jedna z największych polskich spółdzielni przetwórstwa i dystrybucji wyrobów mleczarskich "Mlekovita". Litewskim rynkiem wydaje się również być zaciekawiony konkurent "Mlekovity" – "Mlekpol", które - według Markauskasa - przetwarzają tyle mleka, ile wszystkie litewskie spółki razem wzięte.

Witold Janczys

Spółdzielnia Mleczarska "Mlekovita"
 Grupę Kapitałową "Mlekovita" tworzą obecnie (2007 r.) zakłady zajmujące się przetwórstwem i dystrybucją wyrobów mleczarskich: macierzysty w Wysokiem Mazowieckiem, a także w Bielsku Podlaskim, Morągu, Zakopanem, Lubawie, Działdowie oraz magazyny dystrybucyjne w Pieniężnie, Chrzanowie, Kluczborku, Kowalewie Pomorskim, Piasecznie, Białymstoku, Jadownikach, Łodzi, Wyszkowie i Goręczynie. Około 50 proc. produkcji jest eksportowane, dziennie firma  może przerobić 2,2 mln l mleka (2009 r.).


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski