Polacy zapłacili frycowe

MLK
Polacy Joanna Sulej i Mateusz Chruściński Fot. EPA/Hannibal Hanschke
Reprezentanci Chin Shen Xue i Zhao Hongo wygrali olimpijską rywalizację par sportowych. Srebrne medale wywalczyli ich rodacy - Pang Qing i Tong Jian, a brązowe - Niemcy Aljona Savchenko i Robin Szolkowy. Polacy Joanna Sulej i Mateusz Chruściński uplasowali się na 18. pozycji; po programie krótkim byli na ostatnim, 20 miejscu.

ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE. Chińczycy przerwali dominację rosyjskich par sportowych. Debiutanci z Oświęcimia na 18. miejscu.

Chińczycy w Vancouver przerwali dominację Rosjan, którzy od igrzysk w 1964 r. zawsze sięgali wśród par sportowych po złoty medal. Tym razem reprezentanci Rosji Juko Kawaguti i Aleksander Smirnow uplasowali się na 4. miejscu, z ponad 20-punktową stratą do zwycięzców.

Shen Xue i Zhao Hongo po programie krótkim prowadzili z niewielką przewagą nad duetem Savchenko - Szolkovy. Ale to nie z nimi stoczyli walkę o złoto, wielkie szanse na wygranie konkurencji par sportowych miała druga para chińska Pand Quin i Ton Jian, która zaprezentowała najlepszy program dowolny. Ich strata z programu krótkiego była jednak zbyt duża. Nowi mistrzowie olimpijscy Shen Xue i Zhao Hongo wcześniej dwa razy zajmowali na IO trzecie miejsce. Trzy razy zdobywali mistrzostwo świata (2002, 2003 i 2007).

Dla młodych oświęcimian - Joanny Sulej i Mateusza Chruścińskiego - 18. miejsce może nie jest szczytem marzeń, ale zapłacili debiutanckie frycowe. Mateusz upadł w zupełnie nieoczekiwanym momencie, wcale nie podczas wykonywania trudnego elementu.

W boksie polskiej pary stał kanadyjski trener Richard Gautier. Mama Mateusza, polska trenerka Iwona Mydlarz-Chruścińska, zajmuje się w Vancouver solistką Anną Jurkiewicz.