18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polak już się tak nie przepracowuje

Maciej Pietrzyk
Grzegorz Jakubowski/Polskapresse
Zatrudnienie. Z roku na rok spędzamy w pracy coraz mniej czasu. Ale wciąż jesteśmy jednym z najbardziej pracowitych narodów Unii.

Pod względem długości czasu pracy Polacy już od lat utrzymują się w ścisłej europejskiej czołówce. Z ostatniego raportu portalu rynekpracy.pl wynika, że w tygodniu pracujemy prawie 3 godziny dłużej niż przeciętni Europejczycy - średnio aż 39,4 godziny.

Życie zawodowe zajmuje nam wciąż więcej czasu niż m.in. Brytyjczykom, Niemcom czy Szwedom, ale nie przepracowujemy się już tak jak jeszcze kilka lat temu. Polacy zatrudnieni na pełnym etacie tygodniowo pracują 41 godz., a to ponad 1,5 godz. krócej niż 10 lat temu. O ponad godzinę w ciągu ostatnich lat swój tygodniowy czas pracy skróciły też osoby z niepełnym etatem - do 20,9 godz.

Ponadto, jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, zaledwie co dziesiąty z nas godzi się teraz na nadgodziny. W latach 90. XX wieku dłużej w firmach pozostawał mniej więcej co trzeci polski pracownik.

- Zmiany są głównie efektem łatwego dostępu do coraz nowocześniejszych technologii, usprawniających i ułatwiających pracę, oraz większej wiedzy między innymi o zarządzaniu czy doborze kadry - twierdzi Monika Zaręba, ekspertka Pracodawców RP.
Zdaniem Dominiki Staniewicz, minister ds. rynku pracy w Gospodarczym Gabinecie Cieni Business Centre Club, krótszy czas pracy Polaków to pozytywna wiadomość.

- To pokazuje, że systematycznie zmienia się u nas podejście do organizacji pracy. Coraz więcej firm stawia na efektywność i wypełnianie konkretnych zadań, a nie spędzanie w firmie długich godzin - uważa Staniewicz.

Maciej Gruza, ekspert ds. rynku pracy zwraca jednak uwagę, że statystykom wymykają się pracownicy zatrudnieni choćby na tzw. umowach śmieciowych. - A to około miliona ludzi, którzy nierzadko spędzają w pracy zdecydowanie więcej niż tylko 40 godzin tygodniowo. Zgodnie z prawem normy czasu ich jednak nie obowiązują - zauważa Gruza.

Z raportu przygotowanego przez portal rynekpracy.pl wynika, że w tej chwili w tygodniu najwięcej czasu w firmach spędzają sami pracodawcy (44,1 godz.), przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy (42,8 godz.), rolnicy (42,7), a także sprzedawcy (42). W każdym z tych zawodów jeszcze kilka lat temu pracowało się jednak znacznie dłużej. Przykładowo rolnicy w 2004 r. tygodniowo na pracę przeznaczali przeciętnie ponad 5 godz. więcej, czyli około 48 godz.

- Nowoczesne maszyny zrobiły swoje, wielu rolników ma ułatwione zadanie - przyznaje Henryk Dankowiakowski, dyrektor Małopolskiej Izby Rolniczej. Zaznacza jednak, że postęp technologiczny nie u wszystkich doprowadził do wyraźnego zmniejszenia czasu pracy. - Osoby mające hodowle zwierząt wciąż pracują w świątki, piątki i niedziele - dodaje.

Co ciekawe, gdyby raport wziął pod uwagę wyniki ankiet Instytutu Badań Edukacyjnych, okazałoby się, że najbardziej zapracowaną grupą zawodową w Polsce od lat są... nauczyciele.

Według raportu IBE nauczyciele tygodniowo przepracowują aż 46 godz. Poza około 15 godzinami zegarowymi przeznaczonymi na prowadzenie lekcji dochodzi jeszcze m.in. ponad 7 na przygotowanie i sprawdzenie klasówek i 7 na przygotowanie się do lekcji.

- Do tego dochodzą jeszcze między innymi lekcje dodatkowe, do których też trzeba się przygotować i częste spotkania z
rodzicami. W sumie zbierze się na pewno ponad 40 godzin w tygodniu - przekonuje Małgorzata Kamzik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski