Polak na czele globalnego giganta tytoniowego. Jacek Olczak będzie prezesem Philip Morris International, by budować świat... bez dymu

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Jacek Olczak obejmie najwyższe stanowisko w zarządzie Philip Morris International.
Jacek Olczak obejmie najwyższe stanowisko w zarządzie Philip Morris International. Fot. PMI
Jacek Olczak zostanie prezesem (CEO) koncernu Philip Morris International (PMI), globalnego potentata tytoniowego, podbijającego ostatnio świat produktami alternatywnymi dla tradycyjnych papierosów. To pierwszy Polak w dziejach wybrany na tak wysokie stanowisko w tak ogromnej, zatrudniającej 88 tys. ludzi, firmie działającej na ponad 180 rynkach. Ale Olczak nie jest jedynym Polakiem odnoszącym spektakularne sukcesy zawodowe w globalnych strukturach Philip Morris International. Wielu naszych rodaków pełni odpowiedzialne i kierownicze funkcje. Są cenieni za umiejętności przywódcze, strategiczne myślenie oraz osiągane wyniki, dzięki czemu stale awansują. Wielu zaczynało w polskiej centrali koncernu w Krakowie lub zdobyło tu cenne doświadczenie na stanowiskach menedżerskich

Jacek Olczak rozpoczął pracę w strukturach PMI przed 27 laty. W ostatnim okresie pełnił w koncernie funkcję Prezesa ds. Operacyjnych (COO), odpowiadając m.in. za rozwój wspomnianych produktów innowacyjnych, odgrywających kluczową rolę w strategii PMI. Philip Morris jest pierwszą firmą z branży tytoniowej, która publicznie zobowiązała się do budowania przyszłości wolnej od dymu papierosowego i zastąpienia papierosów produktami bezdymnymi.

Jacek Olczak: Jak zostać prezesem globalnej firmy

Jacek Olczak pochodzi z Łodzi, skończył ekonomię na Uniwersytecie Łódzkim. Pracował na stanowiskach finansowych i kierowniczych w całej Europie. Karierę w Philip Morris zaczynał jako menedżer w Dziale Finansów w polskim oddziale firmy w 1993 roku. W kolejnych latach awansował w strukturach firmy na stanowiska kierownicze. Pełnił m.in. funkcję Dyrektora Zarządzającego rynkami PMI w Polsce oraz w Niemczech i Austrii, by następnie awansować na stanowisko Prezydenta PMI na region Unii Europejskiej.

W 2012 roku objął stanowisko Prezesa ds. Finansowych (CFO) PMI, które pełnił do grudnia 2018 roku. Obecnie jest Prezesem ds. Operacyjnych (COO) PMI, odpowiedzialnym za wdrażanie globalnej strategii PMI oraz za realizację planów komercyjnych w obszarze produktów o potencjale obniżonego ryzyka oraz wyrobów tradycyjnych. W fotelu prezesa PMI ma zasiąść w maju 2021, zastępując André Calantzopoulosa bezpośrednio po Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

- Bardzo się cieszę, że nowym CEO będzie Jacek. Współpracuję z nim od dekad i doskonale wiem, że jego podejście do firmy, pracowników, a także jego nastawienie na osiąganie wyników oraz dogłębna znajomość naszych produktów, wartości i inwestorów, czynią go idealnym liderem, który jest gwarantem dalszego rozwoju naszego biznesu – mówi André Calantzopoulos, ustępujący CEO Philip Morris International.

Dodaje, że za jego siedmioletniej kadencji na stanowisku CEO PMI skupiło się na stworzeniu i wprowadzeniu na rynek nowych, innowacyjnych produktów bezdymnych.

- Jestem zaszczycony możliwością kierowania Philip Morris International. Współpracując z André nad transformacją PMI stworzyliśmy warunki, które pozwolą nam dalej realizować wizję świata bez dymu papierosowego, a nawet wykraczać poza nią.

Louis Camilleri, André Calantzopoulos i Jacek Olczak współpracowali ze sobą ściśle odkąd PMI stała się niezależną firmą. Pod ich kierownictwem firma odnotowała znaczące osiągnięcia, rozpoczynając swoją transformację biznesową. Zadebiutował na świecie w 2014 roku, a w Polsce w kwietniu 2017 roku. Obecnie urządzenie dostępne jest na przeszło 60 rynkach i firma szacuje, że dzięki niemu już ponad 11,7 mln palaczy na świecie całkowicie zrezygnowało z palenia papierosów, przechodząc wyłącznie na ten bezdymny produkt.

Osią transformacji biznesowej Philip Morris International są dzisiaj produkty o potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z papierosami. W minionej dekadzie PMI zainwestowała ponad 7 mld dolarów w badania i rozwój technologii alternatywnych do papierosów, zatrudniając przeszło 400 naukowców i ekspertów. Choć produkty alternatywne do papierosów nie są wolne od ryzyka, to mogą stanowić szansę dla tych palaczy, którzy nie potrafią lub nie chcą zerwać z nałogiem.

- Kiedy pracujesz w firmie tak długo jak ja [od 27 lat] i kiedy zdajesz sprawę, że jesteś na stanowisku, które pozwala ci rozwiązać duży i fundamentalny problem tej firmy – jakim jest jej produkt – i wypracować coś, co będzie lepsze dla konsumenta, to szansa na taką transformację firmy staje się czymś zmieniającym twoje życie. W PMI nikt i nigdy nie zatrzymuje mnie na korytarzu, by zapytać: „Po co to robimy?”. Pytanie, które ciągle słyszę, brzmi: „Jak możemy to zrobić szybciej?”. Jeśli masz produkt lepszy dla tych osób, które w przeciwnym wypadku kontynuowałyby palenie papierosów, to czy nie należałoby zachęcać ich do zmiany? I czy nie powinno się także zachęcać firm do sprzedaży takich alternatywnych produktów, zamiast papierosów? – mówi Jacek Olczak.

- Nam nigdy nie chodziło o zmniejszenie szkodliwości palenia o np. 10 procent. Oczywiście idealnym wyjściem jest rzucenie palenia, ale dla części konsumentów to nie jest rozwiązanie – dodaje nowo powołany CEO Philip Morris International.

Globalna kariera Polaków w PMI i fabryka w Krakowie

Jacek Olczak nie jest jedynym Polakiem odnoszącym spektakularne sukcesy zawodowe w globalnych strukturach Philip Morris International. Wielu naszych rodaków pełni odpowiedzialne i kierownicze funkcje. Są cenieni za umiejętności przywódcze, strategiczne myślenie oraz za osiągane wyniki, dzięki czemu zajmują coraz wyższe pozycje w organizacji.

Przykłady takich karier Polaków w historii PMI można by mnożyć, wymieniając m.in. Mirosława Zielińskiego – byłego Prezesa ds. Nauki i Innowacji oraz byłego Prezesa ds. Nowych Przedsięwzięć, Andrzeja Dąbrowskiego – Prezesa Zarządu Philip Morris w Meksyku, Aleksandry Samulewicz – Wiceprezydenta ds. Produktów o Potencjale Obniżonej Szkodliwości na region UE, Aleksandra Grzesiaka, Wiceprezydenta ds. Produktów o Potencjale Obniżonej Szkodliwości w USA, czy Michała Mierzejewskiego – Prezesa Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Największa polska spółka globalnego giganta tytoniowego - Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o. – ma siedzibę w Krakowie i jest w tej chwili drugą (po BP) firmą o największych przychodach w stolicy Małopolski (11,4 mld zł w 2019 r., wzrost z 10,6 mld zł w 2018 r.). Równocześnie jest największym płatnikiem podatku dochodowego w naszym regionie.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Ubuj

Socjalisci to on zarabia pewnie tyle co rusycystki w NBP, to opodatkować go i dać waszemu elektorat owi 5 mln biernych zawodowo, zrobta lepszym ten chole rny świat.

Dodaj ogłoszenie