Poldery i zbiorniki mają zabezpieczać przed powodzią. W powiecie krakowskim planują cztery takie obiekty

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Spotkanie samorządowców i przedstawicieli Państwowego Gospodarstwo Wodnego „Wody Polskie”w sprawie tworzenia polderów i zbiorników przeciwpowodziowych Fot. Krzysztof Kamiński/Starostwo Powiatowe w Krakowie
W gminach powiatu krakowskiego mają powstać zbiorniki retencyjne, które będą zapobiegać zalaniu terenów zabudowanych podczas powodzi. Zbiorników są planowane m.in. w zlewni Wisły - bezpośrednio przy tej rzece - powyżej Krakowa, żeby zabezpieczyć nie tylko tereny gminne, ale głównie miasto. Inwestycje przygotowuje Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które rozpoczęło konsultacje dotyczące budowy obiektów do gromadzenia wody. Najpierw zorganizowano spotkanie z samorządowcami gmin i powiatów, na terenie których zbiorniki powstaną.

FLESZ - Turystyka w Polsce na kolanach

Na odcinku od Oświęcimia do Krakowa powyżej miasta w zlewni Wisły zaplanowanych zostało dziesięć polderów i dwa zbiorniki przeciwpowodziowe na terenie powiatów: krakowskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego i wadowickiego.

Na terenie powiatu krakowskiego planowane są cztery obiekty w Rusocicach, Kłokoczynie i Czernichowie oraz w Kopance na terenie gminy Skawina. Pozostałe obiekty to poldery: Gromiec, Mętków II, Olszyny, Rozkochów, Smolice, Wiśnicz oraz zbiorniki przeciwpowodziowe Gostyń i Łąka Mizerów.

Podczas spotkania przedstawicieli "Wód Polskich" z samorządowcami z tych rejonów dyskutowano o inwestycji. Radosław Radoń, zastępca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie przedstawiał założenia programu. Wskazywał lokalizację polderów i zbiorników oraz ich pojemność, a także liczbę działek, które mogą być zajęte pod te obiekty.

Inwestycja ma chronić przed powodzią 50 tysięcy mieszkańców aglomeracji krakowskiej. Koszt całego przedsięwzięcia jest szacowany na około 800 mln zł

- informował Radoń.

Inicjatorzy tych inwestycji prowadzą konsultacje z samorządowcami, ale także w trybie on-line zapraszają na nie mieszkańców.

Początkowo nie byłem pozytywnie nastawiony do tworzenia polderów, bo przecież zapora w Świnnej Porębie jest zabezpieczeniem przed powodzią, wiec dlaczego na naszych terenach mielibyśmy tworzyć poldery. Jednak po przemyśleniu i dyskusjach doszliśmy w gminie Skawina, że z takim podejściem nigdy nie zabezpieczymy terenów zabudowanych. W naszej gminie ten polder jest planowany na terenach bez prawa do zabudowy, a po zajęciu - zalaniu będą odszkodowania

- mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

W Czernichowie mieszkańcy są oburzeni, że poldery są planowane blisko centrum ich gminy. Mimo, że w pobliżu tych obiektów nie ma budynków mieszkalnych, to ludzie obawiają się wielkich zbiorników w sąsiedztwie swojej wioski. Są rozgoryczeni, że jak u nich bywały przez dziesięciolecia powodzie, to mogli liczyć głównie na lokalne ochotnicze straże pożarne i mieszkańców, którzy zabezpieczali gminę przed powodziami.

Na terenie Czernichowa jest polder w niedalekiej odległości od szkoły rolniczej prowadzonej przez powiat. Jednak starosta krakowski Wojciech Pałka co do jego lokalizacji nie planuje zgłaszać uwag. Uznał, że głos w tej sprawie maja przede wszystkim mieszkańcy.

Budowa polderów i zbiorników jest planowana od dawna. Przed kilkoma laty takie propozycje były także, ale poldery proponowano znacznie większe. Były wówczas mocne sprzeciwy m.in. mieszkańców i samorządowców z rejonu oświęcimskiego. Teraz zaproponowano więcej mniejszych zbiorników i to jest lepiej odbierane. Ponadto przewiduje się, że obiekty te mogą być zalewane raz na kilka lat

- mówi Wojciech Pałka, starosta krakowski.

Lokalizacje polderów są wstępne i podlegają konsultacjom. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” przygotowało specjalną stronę opisującą przedsięwzięcie oraz umożliwiającą składanie uwag: http://www.wislakonsultacje.pl. Przez formularz na stronie od 22 marca będzie można rejestrować się na spotkanie konsultacyjne w formie webinarium.

Gdzie zgłaszać uwagi w sprawie polderów w zlewni Wisły

Teraz mieszkańcy mają szanse na zgłaszanie uwag w sprawie planowanych polderów. Można to zrobić na kilka sposobów.

  • Na adres inwestora: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, ul. Żelazna 59a, 00-848 Warszawa z dopiskiem: „uwagi SOOŚ Zadanie 5.7.1 POPDOW”
  • W formie elektronicznej do RZGW w Krakowie, e-mail: emilia.jozwiak@wody.gov.pl lub katarzyna.wachulec@wody.gov.pl (z tytułem e-maila: uwagi SOOŚ Zadanie 5.7.1 POPDOW)
  • Telefonicznie : 12 628 41 08 i 12 628 42 03 (od pn do pt w godz.: 11 - 12)

Koniec z korkami na granicy Krakowa i Skawiny? Wielkie turbi...

Wypadek w gminie Liszki. Zderzenie dwóch pojazdów. Dwie osob...

Radość na Kaimówce w Olszowicach. Pogorzelcy zamieszkali w n...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Ja byłbym za redukcją liczby polderów o połowę, a jednocześnie za pogłębieniem koryta Wisły. Pogłębienie koryta zwiększy jego pojemność oraz ułatwi żeglugę nieco większym statkom.

Dodaj ogłoszenie