18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pole dance, czyli artystyczny taniec na rurze, nie striptiz [ZDJĘCIA]

Redakcja
Pole dance wymaga dużej siły, sprawności oraz umiejętności typowych dla gimnastyki Fot. Andrzej Banaś
Pole dance wymaga dużej siły, sprawności oraz umiejętności typowych dla gimnastyki Fot. Andrzej Banaś
ROZRYWKA. Połączenie akrobatyki, gimnastyki i zmysłowości. Pole dance, czyli nauka tańca na rurze, staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Miłośnicy tej dyscypliny walczą o to, aby nie kojarzyła się z nocnymi klubami.

Pole dance wymaga dużej siły, sprawności oraz umiejętności typowych dla gimnastyki Fot. Andrzej Banaś

- Chciałbym pokazać, co potrafię i połączyć to z tańcem, który kocham, a potem poddać się waszej ocenie - Patryk Rybarski, 28-letni mieszkaniec Warszawy, zapowiada swój występ w popularnym programie "Mam talent".

Artystyczny taniec na rurze - zobacz ZDJĘCIA >>

Widownia początkowo wyraźnie rozbawiona widokiem mężczyzny tańczącego na rurze, już po pierwszych taktach piosenki z uwagą śledzi każdy krok Patryka na scenie.

Jego ruchy są pełne emocji, w oczach widać skupienie. Uwagę przyciąga odsłonięte, pięknie wyrzeźbione ciało. Występ jest nagradzany gorącymi brawami przy aprobacie wszystkich trzech jurorów.

- Do tej pory przeganiałam wszystko, co przyszło z rurą. Te wszystkie dziewczyny, które próbowały mi wcisnąć kit, że to jest smaczne, na poziomie, że to jest coś więcej niż taniec w taniej knajpie. Patryk odczarowałeś mi to wszystko - komentuje pokaz Agnieszka Chylińska, jedna z jurorek.

To nie striptiz

Pole dance, czyli taniec na rurze (pole - z ang. słup) niewiele ma wspólnego z pokazami w nocnych klubach. - Kto spróbował, ten wie, że aby dojść do perfekcji trzeba naprawdę dużo ćwiczyć. Na zajęciach mamy zawsze około 20 minut rozgrzewki, pompki, brzuszki, solidne rozciąganie - mówi Rybarski.

Patryk z tańcem związany jest od 20 lat. Występował m.in. w Studiu Buffo, Palladium, Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie i serialu "Tancerze". A jego przygoda z tańcem na rurze rozpoczęła się dwa lata temu. - Koleżanka, która jako jedna z pierwszych sprowadziła pole dance do Polski, otwierała własną szkołę i zaproponowała mi, żebym został instruktorem. Zgodziłem się, choć na początku było to dla mnie megawyzwanie. Koleś tańczący na rurze - to by było coś, pomyślałem - opowiada.

Nie było łatwo. Wychowany w sportowej rodzinie, przez tatę - trenera kadry zapaśniczej, jako dziecko uczestniczył w obozach sportowych. Sam próbował też swoich sił na macie. - Szybko zrozumiałem, że to nie moja droga. Ja zdecydowanie lepiej czuję się na scenie. Dlatego razem z dziewczynami ze szkoły, gdzie jestem instruktorem tańca, walczymy o to, żeby pole dance w naszym kraju był traktowany bardziej jak fitness i nie kojarzył się z nocnymi klubami - mówi Patryk.

Właśnie w tym celu stworzyli spektakl pt. "Dobre Ciało", który przedstawia taniec na rurze jako formę sztuki.

- Myślę, że jednym z powodów, dlaczego pole dance kojarzy się ze striptizem, jest nagość, dużo odsłoniętego ciała. Jednak to konieczne, ponieważ skórą trzymasz się na rurze. Osobiście nie przejmuję się tym, co ludzie myślą, chociaż często widzę na ich twarzach dziwny grymas, kiedy mówię, że tańczę na rurze - przyznaje.

W dresie i adidasach

Aby zacząć trenować taniec na rurze, wystarczy odrobina odwagi. Bo chociaż w Polsce zajęcia te nie są jeszcze tak popularne jak na Zachodzie, pole dance można już bez problemu znaleźć w wielu miejscowościach. - Kiedy w marcu 2011r. otwieraliśmy w Krakowie pierwszą szkołę tańca na rurze, nie mieliśmy pewności, czy panie nie będą obawiać się o to, jak zareaguje chłopak, co powiedzą w pracy czy na uczelni. Okazało się jednak, że już na pierwszych zajęciach mieliśmy wiele klientek, które trenują z nami do dziś - mówi Małgorzata Miksztal, instruktorka.
Zero lateksowych strojów, szpilek czy nauki zmysłowego striptizu. Na lekcje pole dance większość pań przychodzi w sportowym stroju. A w zajęciach uczestniczą nie tylko kobiety, które po raz pierwszy mają jakąkolwiek styczność z tańcem, ale też te, które od wielu lat profesjonalnie się nim zajmują. - Tańczyłam dance hall, potem jazz, hip-hop, próbowałam prawie wszystkiego - ostatecznie zrezygnowałam. I pewnego razu natknęłam się na taki filmik, jak Jenyne Butterfly, która jest mistrzynią świata w pole dance, robiła fale na rozpostartych rękach. To było takie piękne, pełne gracji i wymagające ogromnie dużo wysiłku. Wtedy zrozumiałam, na czym to tak naprawdę polega i zapisałam się na ćwiczenia - opowiada Ala Kapustka, która taniec na rurze trenuje od listopada ubiegłego roku.

Małgorzata Miksztal przyznaje, że chętnych do udziału w zajęciach pole dance jest coraz więcej i również w Polsce taniec na rurze od ponad roku dynamicznie się rozwija.

- Jako instruktor zobaczyłam coś więcej niż modę - zobaczyłam niesamowity trening. Postanowiłam więc spróbować. Byłam na tyle zmotywowana, że pomimo mnóstwa siniaków i zakwasów nie zraziłam się i zachęciłam też do tańca na rurze mojego mężczyznę. Doskonale mu to wychodzi - mówi Małgorzata Miksztal.

Nauka zmysłowości

Trenując pole dance można pracować nad wszystkimi partiami mięśni: brzucha, rąk, nóg, grzbietu, taniec ten wzmacnia całą sylwetkę. Zajęcia są różne, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Można poprawić kondycję i zrzucić kilka zbędnych kilogramów, wzmocnić elastyczność ciała czy nauczyć się skomplikowanych układów choreograficznych. To ćwiczenia pomagające w osiągnięciu lekkości i gracji. - Po pierwszych zajęciach zazwyczaj pojawiają się zakwasy. Jednak ból mięśni wynagrodzi świetna zabawa, w czasie której kobiety wydobywają ze swojego wnętrza seksapil, często dawno zapomniany. Chciałabym, żeby przychodzili do nas również mężczyźni, ale oni wolą pochwalić się np. skokiem ze spadochronu, niż tańcem na rurze. Może kiedy pole dance stanie się dyscypliną olimpijską podejście do tego tematu się zmieni - mówi Małgorzata Miksztal.

Osoby, które pierwsze kroki w pole dance mają już za sobą mogą zapisać się na tzw. open studio, czyli ćwiczenia przy rurce bez instruktora. - Trzeba pamiętać o tym, że codzienne treningi też nie są wskazane, bo mięśnie muszą mieć czas, żeby odpocząć. Ostatnio znajomi się ze mnie śmiali, bo kiedy mieliśmy zajęcia z archeologii na wykopaliskach ja ukradkiem się rozciągałam. I do tej pory, kiedy mnie widzą, mówią "witaj nienaturalnie rozciągnięta kobieto" - mówi Ala Kapustka.

Małgorzata Prochal

[email protected]

HISTORIA POLE DANCE

Początków pole dance można szukać w odległej historii. W Afryce podczas plemiennych rytuałów, kobiety tańczyły wokół drewnianych pali. W ten sposób kobiety zazwyczaj zdobywały męża.
 

W latach dwudziestych ubiegłego wieku pole dance z plemiennych rytuałów trafił do cyrkowych namiotów w Stanach Zjednoczonych. Podczas popularnych wówczas festynów czy też jeżdżących od miasta do miasta jarmarków, obok połykaczy ognia, można było zobaczyć kobiety tańczące przy metalowych drążkach podpierających namiot. Lata 90. XX wieku były początkiem odchodzenia od utożsamiania pole dance z wulgarnym striptizem. Obecnie taniec ten traktowany jest jako nowoczesna forma sportu i fitnessu, zawierająca sporo elementów o charakterze artystycznym. A liczba jego zwolenniczek rośnie w bardzo szybkim tempie. Także część gwiazd deklaruje takie umiejętności, m.in. Terri Hatcher, Madonna, Carmen Electra czy Fergie. Od wielu lat organizowane są także Międzynarodowe Mistrzostwa Pole Dance, różnego rodzaju zawody i pokazy tańca na rurce również w Polsce. Teraz podejmowane są działania mające na celu włączenie pole dance do dyscyplin olimpijskich.

Aleksandra Sibistowicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pole dance, czyli artystyczny taniec na rurze, nie striptiz [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski