Półfinał dla Realu i Chelsea

Jerzy Filipiuk
Piłkarska Liga Mistrzów. Niesamowite emocje do ostatnich sekund na stadionach w Dortmundzie i Londynie

Real Madryt nie zmarnował zaliczki, jaką wywalczył sobie u siebie (wygrał aż 3:0) i choć wczoraj w Dortmundzie był w ogromnych opałach (przegrał z Borussią „tylko” 0:2, a mógł nawet 0:4), „przyklepał” sobie awans do półfinału Ligi Mistrzów.

„Królewscy” przystąpili do gry bez Cristiano Ronaldo, który nie był w pełni sił. Jego miejsce zajął Angel Di Maria i w 16 minucie... zmarnował rzut karny, podyktowany za rękę Łukasza Piszczka. Niewykorzystana okazja szybko się zemściła na Realu. Serię błędów gości (Pepe i Ikera Casillasa) w defensywie wykorzystał Marco Reus. Zachęceni takim obrotem sprawy gospodarze nadal atakowali. W 37 minucie na środku boiska Xabi Alonso stracił piłkę, przejął ją Reus, zagrał do Roberta Lewandowskiego, po którego strzale Casillas sparował piłkę na słupek, ale dobitka Reusa była już celna.

W 59 minucie mogło być 2:1, gdy okazję miał Gareth Bale. W rewanżu dwóch świetnych okazji nie wykorzystał Henrich Mchitarjan (trafił w słupek i Casillasa). Borussia atakowała do końca meczu – bez efektu.

Paris SG przystąpił do gry z dwubramkową zaliczką (3:1), uzyskaną u siebie, ale bez kontuzjowanego Zlatana Ibrahimovicia. Trener gospodarzy Jose Mourinho zdecydował się wystawić do gry nawet narzekającego ostatnio na uraz Samuela Eto’o. W 18 minucie kontuzji doznał inny napastnik Eden Hazard. Zastąpił go Andre Schuerrle i to on uzyskał prowadzenie dla „The Blues”. W 52 min był bliski podwyższenia wyniku, ale trafił w poprzeczkę. Po chwili to samo uczynił Oscar. Gospodarze do końca meczu mieli przewagę, ale długo brakowało im skuteczności. Odzyskali ją dopiero w 87 min, gdy gola na wagę awansu zdobył Demba Ba.

Wielkie emocje zapowiadają się dziś w Madrycie, gdzie Atletico zagra z Barceloną. Po remisie na Camp Nou 1:1 w lepszej sytuacji są gospodarze, ale nie wiadomo, czy zagrają Arda Turan i Diego Costa.

„Barca” zdaje sobie sprawę, z jak silnym rywalem zagra. _– Droga do półfinału wiedzie przez rozegranie perfekcyjnego meczu – _mówił Andries Iniesta.

Bayern Monachium podejmie dziś Manchester United. Na Old Trafford było 1:1. W rewanżu faworytami są gospodarze, choć wystąpią bez Thiago Alcantary, Xherdana Shaqiriego (urazy), Javiego Martineza i Bastiana Schweinsteigera (kartki).

W MU nie zagrają m.in. Rafael, Robin van Persie (urazy) i Juan Mata (regulamin).

Wyniki
Borussia Dortmund – Real Madryt 2:0 (2:0),
Reus 24 i 37. Pierwszy mecz: 0:3. Awans: Real.
Chelsea Londyn – Paris Saint-Germain 2:0 (1:0), Schuerrle 32, Ba 87. Pierwszy mecz: 1:3. Awans: Chelsea.
Dziś: Atletico Madryt – Barcelona (1:1), Bayern Monachium – Manchester United (1:1).