Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja bezradna wobec oszustów "na wnuczka"

Sylwia Nowosińska
Nowa policyjna ulotka
Nowa policyjna ulotka
Przestępczość. Rośnie liczba starszych ludzi, którzy stają się ofiarą oszustów. Wykrywalność jest jednak niewielka. W ubiegłym roku na 80 przestępstw, zatrzymano tylko 7 osób.

Do starszej, samotnej kobiety dzwoni człowiek podający się za policjanta. Twierdzi, że pieniądze, które przechowuje na lokacie, mogą zostać skradzione, więc powinna udać się do banku, wypłacić gotówkę i dać ją policji do zabezpieczenia. Kobieta wypłaca z banku 10 tys. zł i przekazuje je mężczyźnie podającemu się za policjanta, choć nie ma on munduru ani legitymacji.

To tylko jedna z wielu metod stosowanych obecnie przez przestępców, którzy z roku na rok stają się co raz bardziej kreatywni. Często informują, że ktoś z rodziny miał wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy, aby zapłacić policji za polubowne załatwienie sprawy.

Przestępcy wyłudzają pieniądze nie tylko "na policjanta", ale także "na urzędnika", "na syna znajomego", "na pracownika socjalnego" i "na kominiarza". W tych ostatnich przypadkach do domu puka kilkoro oszustów. Jeden z nich próbuje rozmawiać ze starszą osobą, a pozostali okradają mieszkanie.

Od początku września policja odnotowała 141 przestępstw dokonanych tymi metodami. Zatrzymano tylko 14 osób, które oszukały krakowskich seniorów. W ubiegłym roku zgłoszono 80 przestępstw, zatrzymano 7 osób.

Ofiary przekazywały oszustom kwoty od kilku tysięcy do nawet ponad 200 tys. zł. - Wielu seniorów wstydzi się przyznać swoim bliskim, że zostało oszukanych. Z tego samego powodu często nie zgłaszają też oszustwa policji - mówi Paweł Maciejowski, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Sprawcy zazwyczaj korzystają z książki telefonicznej. Wybierają stacjonarne numery telefonów w poszukiwaniu osób starszych. Zwykle dzwonią z zagranicznych numerów, żeby trudniej było ich namierzyć.

- Policja nigdy nie informuje o swoich działaniach telefonicznie i nie prosi nikogo o pieniądze - podkreśla podkom. Paweł Maciejowski.

Teraz policjanci we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Urzędem Miasta rozpoczynają akcję adresowaną do seniorów. Jej głównym celem jest poinformowanie osób starszych, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem, które grozi im ze strony oszustów.

Do domów pomocy, centrów aktywności seniorów, Krakowskiego Centrum Seniora, szpitali i przychodni trafi 100 tys. ulotek z informacjami, jak nie dać się oszukać i na co zwracać uwagę w kontaktach z nieznajomymi. - Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób starszych mieszkających na terenie Krakowa, aby uświadomić im, że każda z nich może stać się ofiarą przestępstwa - dodaje podkom. Paweł Maciejowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski