Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci nie chcą karać pieszych za brak odblasków

Marcin Marzec
Elementy odblaskowe zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze
Elementy odblaskowe zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze Piotr Krzyżanowski
Prawo. Obowiązujący od dwóch tygodni przepis ustawy o ruchu drogowym jest martwy

Od 31 sierpnia piesi, poruszający się po zmroku drogami poza terenem zabudowanym narażeni są na mandat do 500 zł za brak elementu odblaskowego.

Niewiele osób jednak wie, że taki przepis obowiązuje. A funkcjonariusze policji do dziś nie dostali szczegółowych wytycznych, na podstawie których mogliby ów przepis egzekwować.

Ulica Mirowska jest jedną z dwóch w Krakowie, obok Jasnogórskiej, która znajduje się poza terenem zabudowanym. Nasz reporter wybrał się tam wieczorem i stanął w pobliżu kładki pieszo-rowerowej przy stopniu wodnym Kościuszko. W zaledwie pół godziny minęło go ponad 20 biegaczy.

Element odblaskowy na plecach miał tylko jeden. Pozostali na podstawie art. 11 ust. 4a prawa o ruchu drogowym powinni zapłacić do 500 zł mandatu. Jak łatwo policzyć, stojący policjanci mogli tu zebrać w dwa kwadranse ponad 10 tysięcy złotych.

Jeden z biegających zapytany, czy ma świadomość, że porusza się niezgodnie z przepisami, odparł z rozbrajającą szczerością:

- Nie mam pojęcia. Biegam tu od kilku miesięcy i pierwsze słyszę o takim obowiązku. Jaki to ma być odblask?

Problem w tym, że odpowiedzi nie znają nawet sami policjanci! Przepis ustawowy tego nie określa. Mówi jedynie, że odblaski mają być widoczne.

- Nie dostaliśmy żadnych wytycznych, jak mają wyglądać obowiązkowe elementy odblaskowe - informuje zagadnięty o to policjant ruchu drogowego. - Nie wiemy, czy mają to być opaski, kamizelki czy jeszcze coś innego. Dlatego nie wystawiamy pieszym mandatów, ograniczając się tylko do pouczenia.

Potwierdza to również inny zapytany patrol drogówki.

- Faktycznie, przepis nie określa dokładnie pojęcia elementu odblaskowego i jego wielkości - przyznaje podinspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. - Może to być jednak opaska, kamizelka, nawet lampka rowerowa, czyli wszystko, dzięki czemu pieszy będzie widoczny na drodze. W ocenie zdajemy się na zdrowy rozsądek policjantów - podkreśla.

Mariusz Ciarka ma świadomość, że nowy przepis jest niedokładny i co ważniejsze - nieznany większości pieszych. Policja włączyła się do akcji informującej o nim. Funkcjonariusze policji rozdają między innymi bezpłatne opaski odblaskowe.

Problem obowiązkowych odblasków dotyczy szczególnie terenów wiejskich, gdzie często sklepy i przystanki znajdują się poza terenem zabudowanym. Mieszkańcy, zwłaszcza starsi, nie mają świadomości, że po zmroku narażają się na karę. - Policjanci w małych gminach najczęściej mieszkają w okolicy, w której pracują - twierdzi policjant z Muszyny. - Trudno dać mandat sąsiadce, która chodzi do tego samego sklepu od lat i nagle dowiaduje się, że popełniła wykroczenie - podkreśla.

Nikt nie ma wątpliwości, że piesi są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze. - Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku co druga osoba, która zginęła w wypadkach na małopolskich drogach, to pieszy - informuje Grzegorz Hajto, komendant Komisariatu Policji w Skawinie. - Do wypadków tych najczęściej dochodziło od września do grudnia w godzinach wieczornych, kiedy widoczność człowieka poruszającego się po drodze jest ograniczona. Noszenie elementów odblaskowych naprawdę zwiększa bezpieczeństwo - zaznacza Grzegorz Hajto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski