Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policzmy piece tam, gdzie jest ich najwięcej

AGNIESZKA MAJ
Radny Paweł Ścigalski (niezależny), przewodniczący Komisji Ekologii Rady Miasta chce przyspieszyć działania antysmogowe władz miasta i pokazać, na czym należy się bardziej skoncentrować.

O TYM SIĘ MÓWI. Radni proponują, aby powstała nowa miejska instytucja, która zajęłaby się inwentaryzacją pieców na węgiel oraz przygotowaniem "mapy zaopatrzenia w ciepło"

- Trzeba skoncentrować się na liczeniu pieców w tych miejscach, gdzie jest ich najwięcej, na przykład na Prądniku Białym czy w Swoszowicach. Tam także powinny być najszybciej likwidowane. Tymczasem liczenie pieców odbywa się przede wszystkim w centrum miasta - twierdzi Ścigalski.

Zdaniem radnego konieczne jest także przygotowanie internetowej mapy Krakowa, na której będzie można pokazać obszary, gdzie nie jest możliwe podpięcie domów do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na takiej mapie powinny znaleźć się także miejsca, gdzie są paleniska węglowe. - Warto, aby pojawiły się tam także dane na temat zanieczyszczenia poszczególnych dzielnic - uważa Paweł Ścigalski. Mapa zawierałaby wykaz korytarzy przewietrzania miasta, obszary cenne przyrodniczo, tereny zielone i parki.

Znalazłyby się na niej również informacje o wpływie zanieczyszczeń na zdrowie i środowisko naturalne.

Część z tych informacji znajduje się już obecnie na różnych stronach internetowych, według radnego powinny jednak zostać zgrupowane w jednym miejscu. Paweł Ścigalski uważa też, że konieczne jest przygotowanie programu, dzięki któremu będzie możliwe pozyskiwanie pieniędzy unijnych nie tylko na wymianę palenisk węglowych, ale również na termomodernizację budynków w zasobie komunalnym i prywatnym. To inicjatywa Krakowskiego Alarmu Smogowego, którą radni chcą wprowadzić w życie. Pod projektem podpisali się przedstawiciele Przyjaznego Krakowa, PiS i niezależni.

Podobną uchwałę przygotowali radni Platformy. Proponują w niej utworzenie "mapy zaopatrzenia w ciepło" do końca lipca 2015 roku. Znalazłyby się tam informacje, jakie tereny i kiedy mogą zostać podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej albo do ogrzewania gazowego. PO sugeruje, że inwentaryzacja pieców powinna zostać przeprowadzona do 30 czerwca 2015 roku. Radni PO namawiają także prezydenta Jacka Majchrowskiego na utworzenia nowej instytucji miejskiej, która zajmie się inwentaryzacją pieców i opracowaniem mapy.

Wszystkie te działania mają przyspieszyć i usprawnić akcję likwidacji pieców, które są głównym źródłem smogu. Zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać od 1 września 2018 roku.

Prezydent Jacek Majchrowski dopuszcza możliwość dofinansowania termomodernizacji w budynkach prywatnych.

- To jedno z ważnych działań proekologicznych. Chcemy jednak zająć się tym w przyszłości, ale nie w tej chwili. Teraz najważniejsza jest likwidacja pieców - powiedziała nam Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski