Polipy są uszypułowanymi tworami uwypuklającymi się do światła przewodu pokarmowego (mogą być wrodzone, częściej nabyte). Mogą występować pojedynczo lub też gromadnie w całym przewodzie pokarmowym – bardzo rzadko jednak w żołądku i jelicie cienkim. Ruchy perystaltyczne i przesuwanie się treści pokarmowej mogą drażnić bezpośrednio powierzchnię polipa lub całą jego masę przez ocieranie i pociąganie wzdłuż szypuły.
Zazwyczaj (zwłaszcza w początkowym okresie) wykazują one komórkową budowę łagodnego nowotworu, np. gruczolaka, tłuszczaka, mięśniaka, włókniaka lub naczyniaka. Częstość ich występowania i liczba wzrastają wraz z wiekiem.
Objawy
Polipy przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów. Jednak na skutek tarcia przesuwającej się treści jelitowej na ich powierzchni mogą powstawać owrzodzenia powodujące przewlekłe krwawienie do światła przewodu (z wtórną niedokrwistością organizmu). Niekiedy przez mechaniczne drażnienie powodują przewlekłą biegunkę, a umiejscowione w końcowym odcinku odbytnicy mogą wyzwalać uczucie parcia na stolec. W zależności od rozmiarów lub liczby polipy mogą powodować objawy przypominające niedrożność przewodu pokarmowego. Z czasem polipy – głównie jelita grubego – mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy.
Leczenie
Rozpoznane polipy, zwłaszcza z owrzodzeniami krwawiącymi, utrudniające przechodzenie treści jelitowej powinny zostać usunięte operacyjnie lub endoskopowo. Zaleca się dietę niskotłuszczową, z duża ilością błonnika i witaminy C. Polipowatość przewodu pokarmowego typu wrodzonego może występować rodzinnie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?