Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Krakowska - 70 lat nauki i innowacji

Redakcja
Siedemdziesięcioletnie doświadczenie w kształceniu inżynierów, wysoko wykwalifikowana kadra, dostęp do najnowszych technologii, badania naukowe i innowacyjne rozwiązania w wielu dziedzinach, współpraca z uczelniami na całym świecie i współpraca z przemysłem - to Politechnika Krakowska dzisiaj.

Uczelnia znajduje się wśród najlepszych szkół wyższych w kraju, ciągle rozwijając swój potencjał naukowy i badawczy. Priorytety działalności uczelni najlepiej charakteryzuje hasło obchodzonego w tym roku jubileuszu 70-lecia Politechniki Krakowskiej: „Nauka - Innowacje - Kształcenie - Ekologia”.

W roku akademickim 2014/15 uczelnia kształciła 17 tys. studentów, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz studiach doktoranckich i podyplomowych, pod okiem blisko 1 200 pracowników naukowych i dydaktycznych. Przyszli studenci Politechniki mogą wybierać spośród 25 atrakcyjnych kierunków studiów (aktualizowanych zgodnie z potrzebami rynku pracy i zainteresowaniami kandydatów) na siedmiu wydziałach: Architektury, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Środowiska, Inżynierii i Technologii Chemicznej, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej; Fizyki, Matematyki i Informatyki oraz Mechanicznym.

Od kilku lat na Politechnice Krakowskiej rośnie liczba studentek, które stanowią już 39% ogółu studentów. Na siedmiu wydziałach PK studiuje blisko 6,7 tys. kobiet, na trzech (Architektury, Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz Inżynierii Środowiska) stanowią nawet większość.

Na uczelni działa kilkanaście pozawydziałowych jed¬nos¬tek naukowo-dydaktycznych, m.in. Międzynarodowe Centrum Kształcenia, Centrum Pe¬da¬go¬gi¬ki i Psychologii czy Centrum Transferu Technologii. Pawilony i sale Politechniki Krakowskiej są miejscem wielu konferencji naukowych i sympozjów z udziałem gości z całego świata.

Politechnika wciąż rozbudowuje swoją infrastrukturę. Wśród nowych laboratoriów ważne miejsce zajmuje otwarte w 2014 roku Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, inwestycja strategiczna dla całego regionu. Najciekawsze innowacyjne rozwiązania oraz wynalazki pracowników naukowych zdobywają co roku wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych wystawach.

Ostatnio grupa naukowców z Wydziału Mechanicznego PK, pod kierownictwem prof. Janusza Mikuły, opracowała supertrwałe tworzywo geopolimerowe, które można z powodzeniem wykorzystywać m.in. w budownictwie, konserwacji zabytków, produkcji odpornych na korozję rur, czy motoryzacji lub w przemyśle lotniczym. Wszystko dzięki nowatorskiemu zastosowaniu tufu wulkanicznego występującego w podkrakowskich Filipowicach.

Dr inż. Katarzyna Matras-Postołek z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej koordynuje prace nad nowymi materiałami, dzięki którym będzie można drukować w drukarkach 2D i 3D panele słoneczne oraz wyświetlacze np. do telewizorów i telefonów komórkowych.

Warto także przypomnieć, że unikatowy w skali międzynarodowej park archeologiczny w podziemiach krakowskiego Rynku powstał dzięki koncepcji prof. Andrzeja Kadłuczki, architekta z Politechniki Krakowskiej. Muzeum od jego otwarcia w 2010 r. obejrzało już ponad 1,5 mln turystów z całego świata.

Uczelnia może pochwalić się również wieloma studenckimi, innowacyjnymi projektami: ultralekkim i ekologicznym pojazdem dla niepełnosprawnych, wyścigowym bolidem, czy modelem podwodnego robota mobilnego. Pierwszym w Polsce i drugim na świecie jest realizowany na Politechnice Krakowskiej, z inicjatywy dr. Dariusza Karpisza, studencki projekt budowy kokpitu myśliwca F-16.

Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w kilkudziesięciu kołach naukowych, których działalność często wykracza poza mury uczelni. Mają możliwości rozwoju pasji sportowych w ramach Akademickiego Związku Sportowego oraz w Centrum Sportu i Rekreacji. Politechnika Krakowska znakomicie wpisała się w historię polskiego sportu, m.in. wśród absolwentów uczelni jest dwudziestu trzech olimpijczyków.

Uczelnia, z siedzibą w pobliżu zabytkowego centrum Krakowa przy ul. Warszawskiej, mieści się na trzech kampusach. Obok obiektów dydaktycznych, dobrze wyposażonych pracowni i laboratoriów są tu stołówki i kawiarnie, klub studencki i nowoczesne hale sportowe. Politechnika oferuje studentom ponad dwa tysiące miejsc w domach studenckich i zapewnia wiele form pomocy materialnej.

PK prowadzi szeroko rozwiniętą współpracę naukową i wymianę studencką z ośrodkami akademickimi w większości krajów Unii Europejskiej, a także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Chinach, Japonii, Tajwanie, Meksyku, na Ukrainie, Rosji, Korei Płd., Izraelu, Indiach i Singapurze.

Politechnika Krakowska od 25 lat współpracuje z jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych na świecie - Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN). Przełomowym osiągnięciem uczonych z PK było m.in. wprowadzenie do projektowania akceleratorów cząstek elementarnych analizy opartej na funkcji niezawodności, która do tej pory nie była stosowana na szerszą skalę w tej dziedzinie.

Efektem współpracy specjalistów z Politechniki Krakowskiej z CERN oprócz innowacyjnych rozwiązań badawczych są: habilitacja, 6 doktoratów, 20 prac magisterskich oraz ponad 100 publikacji o światowej randze i ok. 100 raportów technicznych. Z możliwości odbycia w CERN różnych form staży skorzystało już kilkudziesięciu studentów i pracowników Politechniki, niektórzy związali dalszą karierę naukową z CERN.

Politechnika Krakowska patronuje wielu przedsięwzięciom kulturalnym, wspierając funkcjonowanie teatru, chóru akademickiego i orkiestry. Organizuje wystawy w kilku swoich galeriach, prowadzi radio internetowe, wydaje czasopismo, dysponuje własną biblioteką i wydawnictwem.

Uczelnia utworzyła Międzynarodowy Ośrodek Kultury Studentów PK, którego celem jest inspirowanie, animowanie i wspieranie dialogu międzykulturowego, promowanie kulturowej różnorodności w środowisku akademickim oraz propagowanie polskiej kultury wśród cudzoziemców.

Politechnika może pochwalić się gronem wielu znanych absolwentów i osób związanych z uczelnią. Wśród nich są m.in. prof. Wiktor Zin (popularyzator wiedzy o historii sztuki, autor programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”), Zdzisław Beksiński (malarz, rzeźbiarz, fotograf i rysownik), Marek Grechuta (piosenkarz, poeta i kompozytor), Sławomir Mrożek (dramaturg, prozaik, rysownik), Sebastian Karpiel-Bułecka (wokalista i muzyk zespołu „Zakopower”), Wilhelm Sasnal (malarz, autor filmów) czy Janusz Majewski (reżyser).

Krakowska uczelnia z powodzeniem realizuje ważne cele, jakimi są współpraca i partnerskie relacje z gospodarką. Długa jest lista firm i światowych korporacji, w których studenci Politechniki Krakowskiej odbywają staże i praktyki. Wśród nich są takie marki jak: CSI Computer Systems, MAN Trucks, Motorola, Orlen, Nokia, Skanska, Volkswagen, NEWAG S.A. i wiele innych.
W ciągu 70 lat uczelnia wykształciła 86 tys. inżynierów i magistrów inżynierów, wypromowała 300 profesorów, 550 doktorów habilitowanych i ponad 2 tys. doktorów.

Politechnika Krakowska dba o to, aby każdy absolwent na rynku pracy mógł wybierać spośród jak największej ilości interesujących go ofert, zgodnie z promującym uczelnię hasłem: Politechnika Krakowska - Prosta droga do Kariery. Hasło to potwierdzają badania prowadzone przez Biuro Karier PK, z których wynika, że pracę w pierwszym roku po studiach ma 91 proc. absolwentów.

Więcej o uczelni na www.pk.edu.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski