Politechnika Krakowska to dobry wybór. Sprawdź jakie korzyści czekają na studentów

Materiał informacyjny Politechniki Krakowskiej

Egzamin dojrzałości mają już za sobą, więc teraz przyszła pora na decyzje dotyczące przyszłości. Maturzyści, którzy zdecydowali się podjąć studia mają w czym wybierać. Uczelnie proponują rozbudowaną ofertę kierunków. Młodzi ludzie coraz częściej mają jednak jasno sprecyzowane oczekiwania. Studia muszą wyposażyć ich w konkretne umiejętności, dać szansę na rozwój pasji i stanowić ważny krok w budowaniu kariery zawodowej. I właśnie dlatego warto zainteresować się Politechniką Krakowską.

Maturzyści szukają konkretów

Często początek przygody z rynkiem pracy pokrywa się z okresem studiowania. Jak pokazuje badanie losów zawodowych absolwentów Politechniki Krakowskiej, przeprowadzone przez Biuro Karier uczelni, spośród respondentów pracujących, zarówno wśród inżynierów, jak i magistrów inżynierów, ponad 67 proc. osób znalazło swoją pierwszą pracę jeszcze przed obroną dyplomu.

Nie bez znaczenia jest także współpraca uczelni z różnymi firmami, co daje możliwość odbycia praktyk, staży, a czasem nawet zdobycia zatrudnienia. Dzięki temu młodzi ludzie mają szansę, by zdobyć umiejętności praktyczne, które cenione są przez pracodawców. Niektóre uczelnie, jak Politechnika Krakowska, naukowo i dydaktycznie współpracują z naprawdę znanymi przedsiębiorstwami z różnych branż. Na PK firmy patronują konkretnym kierunkom studiów, współtworzą ich programy, dają dostęp do zaplecza technologicznego oraz dzielą się wiedzą dzięki wykładom i prelekcjom z udziałem swoich pracowników. Politechnika Krakowska może pochwalić się dużym gronem renomowanych przedsiębiorstw, które z nią kooperują. Wśród nich są np.: Astor, Grupa Azoty, Nokia, NEWAG, PKP PLK, MAN, Siemens Mobility czy ABB.

Laboratoria na miarę XXI wieku

Studenci chcą, aby uczelnie przygotowały ich do wykonywania konkretnego zawodu. Wiele szkół wyższych stara się zapewnić żakom jak najlepsze warunki do rozwoju. Politechnika Krakowska oferuje nowoczesne zaplecze naukowe, w tym laboratoria z ogromnym potencjałem badawczym. Przykładem jest unikatowe stanowisko laboratoryjne do badań hydroenergetycznych działające w Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Warto podkreślić, że zaplecze badawcze PK jest nieustannie poszerzane. Rusza właśnie budowa wyjątkowego w skali globalnej Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Najnowocześniejsza aparatura badawcza pozwoli na wykonywanie w Polsce najdokładniejszych pomiarów współrzędnościowych świata. Laboratorium powstaje w ramach projektu Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej (NSMET), którego liderem jest Politechnika Krakowska.

Wkrótce walkę z problemem smogu wspomoże kolejna nowa placówka PK – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. W LAŚ prowadzone będą badania modelowe i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalne badania wpływów środowiskowych i klimatycznych na elementy rozwiązań inżynierskich.

Zawody z przyszłością

Uczelnie oferują rozbudowaną ofertę edukacyjną, ale to oferta Politechniki Krakowskiej wyróżnia się jakością potwierdzaną przez niezależne podmioty. Część kierunków studiów proponowanych przez PK posiada certyfikaty, które stanowią swego rodzaju gwarancję właściwego poziomu nauczania. Przykładem może być architektura, posiadająca np. akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych czy – jako jedyna w Polsce – akredytację Komisji Akredytacyjnej RIBA (Royal Institute of British Architects). Jakość kierunków potwierdzana jest także w różnych rankingach. Przykładem może być choćby zeszłoroczny Ranking Wydziałów Budownictwa miesięcznika Builder, w którym Wydział Inżynierii Lądowej zajął I miejsce. To właśnie na tym wydziale można studiować m.in. budownictwo, które w minionym roku otrzymało od Polskiej Komisji Akredytacyjnej certyfikat doskonałości kształcenia w kategorii Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Politechniczne wydziały nie tylko zdobywają wysokie pozycje w różnych rankingach, ale także liczne nagrody. W ostatnim czasie nagrodzony został Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki zdobywając tytuł Laureata Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii Wydział Przyszłości. Całą ofertę edukacyjną Politechniki Krakowskiej można znaleźć na Portalu Rekrutacyjnym uczelni.

Rozwój osobisty

Dla młodych ludzi, oprócz rozwoju zawodowego i zdobywania wiedzy, ważne jest także kształtowanie tzw. umiejętności miękkich. Są one co raz częściej weryfikowane podczas procesów rekrutacyjnych do rożnych firm. Pracodawcom zależy, by ich pracownicy potrafili np. współpracować w zespołach. W rozwijaniu tego typu umiejętności pomocna może być działalność w organizacjach studenckich. Na PK studenci mają możliwość dołączenia do ponad 90 kół naukowych. Uczelnia stworzyła w 2021 r. specjalny program premiujący aktywnych studentów-naukowców. Od początku jego istnienia do odnoszących naukowe i konkursowe sukcesy studentów i doktorantów trafiło ponad pół miliona złotych. Politechnika Krakowska funduje też nagrody finansowe dla studentów I roku, którzy z dobrymi wynikami zaliczą pierwszą sesję egzaminacyjną. To właśnie dla nich opracowano program „Student Lider I roku”.

Dla wielu osób ważna jest także aktywność fizyczna. Politechnika Krakowska zapewnia swoim studentom możliwość uprawiana sportu profesjonalnie i amatorsko w ramach wielu sekcji Akademickiego Związku Sportowego. PK posiada także znakomite obiekty sportowe (hale, korty tenisowe, kluby fitness czy własny ośrodek żeglarski). Co więcej, studenci-sportowcy mogą liczyć na różne formy wsparcia.

Dowody, nie hasła reklamowe

Kandydaci na studia chcą dowodów na to, że poziom nauczania w wybranej szkole wyższej jest wysoki. Ocenę działalności naukowej przeprowadza m.in. Komisja Ewaluacji Nauki. Ostatnia taka weryfikacji objęła lata 2017-2021. Eksperci KEN ocenili działalność naukową w ponad 300 jednostkach naukowych, w tym na Politechnice Krakowskiej. Na PK ewaluacji poddano 8 dyscyplin naukowych. Zgodnie z ostatecznymi decyzjami, wszystkie otrzymały najwyższe kategorie naukowe (1 kategoria naukowa A+ i 7 A). Te wyniki sytuują PK w gronie trzech najlepszych uczelni w Polsce, a także wskazują na znakomitą jakość prowadzonej tu działalności naukowej.

Jeśli więc powyższe argumenty są przekonujące to zapraszamy do grona studentów naszej uczelni. Właśnie trwa rekrutacja na studia I stopnia. Osoby zainteresowane studiami na PK mogą dokonać elektronicznej rejestracji na aż cztery, spośród ponad 30 ciekawych i innowacyjnych kierunków studiów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski