Politechnika Krakowska wspiera unikatowe pomysły studentów. Już 6 czerwca rozpoczyna się rekrutacja na studia. Zostań studentem i naukowcem!

Materiał informacyjny Politechniki Krakowskiej
Nowatorskie, oryginalne, odpowiadające na problemy współczesnego świata. Takie właśnie są wynalazki opracowywane przez naukowców i studentów z PK. Dlatego, jeśli fascynują Cię nowe technologie i chcesz mieć możliwość stworzenia czegoś, co ulepszy naszą rzeczywistość, to studia na Politechnice Krakowskiej – jednej z trzech najlepszych uczelni w Polsce, jeśli chodzi o wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021 – są dla ciebie idealnym wyborem! Już 6 czerwca rozpoczyna się rekrutacja na studia I stopnia.

Niezwykłe wynalazki z PK

Wynalazki z Politechniki Krakowskiej są regularnie doceniane w konkursach i na światowych wystawach innowacji. Duża w tym zasługa odważnych, kreatywnych i zdeterminowanych naukowców z PK, zarówno studentów, jak i pracowników, a także optymalnych warunków pracy i dostępu do najnowszej infrastruktury badawczej. Wciąż rozwijająca się baza dydaktyczna umożliwia prowadzenie szeroko zakrojonych badań. Już wkrótce zasili ją wyjątkowe na skalę europejską, nowoczesne centrum badawcze – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Stanie się ono narzędziem walki o czyste powietrze w regionie i całej Polsce. Posłuży do prowadzenia badań modelowych i symulacji komputerowych dotyczących oddziaływania na smog, a także wpływów środowiskowych i klimatycznych na rozwiązania inżynierskie.

Unikatowe w skali kraju jest – powstałe w 2019 roku – FutureLab, czyli laboratorium studenckich innowacji. To wyjątkowa przestrzeń, w której studenci Politechniki Krakowskiej mogą realizować swoje projekty naukowe. Jednostka wspiera ich zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. Młodzi naukowcy otrzymują od uczelni pomoc w postaci środków niezbędnych do zakupu aparatury, programów komputerowych, materiałów, a także szkoleń. Dzięki pomocy FutureLab powstało już wiele innowacyjnych projektów, które wciąż są rozwijane i ulepszane m.in.: modułowe przystanki komunikacji publicznej, badawczy autonomiczny łazik planetarny, prototyp satelity HABSat oraz PKanoe, czyli łódź z betonu tekstylnego.

Wspieramy naszych studentów

Najlepsi i najbardziej aktywni pod względem naukowym studenci Politechniki Krakowskiej mogą liczyć na wysokie stypendia. Uczelnia uruchomiła specjalny program premiujący aktywnych studentów-naukowców. Na jego potrzeby stworzono własny fundusz stypendialny. Od początku istnienia programu do odnoszących naukowe i konkursowe sukcesy studentów i doktorantów trafiło z niego blisko 550 tys. zł. 

To nie jedyna forma wsparcia, na jaką mogą liczyć najlepsi i najbardziej aktywni studenci Politechniki Krakowskiej. W tym roku akademickim stypendium rektora – w wysokości 1250 zł (jedne z najwyższych w Polsce) – otrzymuje 872 studentów PK. Na finansowe nagrody liczyć też mogą studenci I roku, którzy z dobrymi wynikami zaliczyli pierwszą sesję egzaminacyjną na PK. Dla nich Politechnika Krakowska stworzyła  program „Student Lider I roku”. Uczelnia wspiera także wysokimi stypendiami studentów z niepełnosprawnościami, a osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na stypendia socjalne oraz zapomogi.

Jak zostać studentem Politechniki Krakowskiej?

Rejestracja na Politechnikę Krakowską będzie odbywać się elektronicznie za pośrednictwem formularza, który zostanie udostępniony na Portalu Rekrutacyjnym. Na kandydatów tradycyjne czeka wiele atrakcyjnych kierunków, które gwarantują dobry start na rynku pracy m.in.: budownictwoautomatyka i robotykaelektrotechnika i automatykainformatykainformatyka stosowanainformatyka w inżynierii komputerowejgeoinformatykainżynieria i gospodarka wodnaśrodki transportu i logistykamechanika i budowa maszyninżynieria materiałowatechnologia chemiczna i wiele innych.

Na większość kierunków oferowanych przez Politechnikę Krakowską rejestracja zaczyna się 6 czerwca i potrwa do 18 września (studia stacjonarne). Opłatę rekrutacyjną (85 zł) należy wnieść najpóźniej dzień po dokonaniu rejestracji. Wskaźnik rekrutacyjny, a więc sposób obliczania punktów ma następujący wzór: W = P albo W = 2R. P i R oznaczają wynik procentowy uzyskany w części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym (P) albo rozszerzonym (R) z wybranych przedmiotów wskazanych dla danego kierunku. Na niektórych kierunkach istnieje także możliwość uzyskania punktów rekrutacyjnych dla kandydatów  posiadających dyplom zawodowyp albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Szczegółowy sposób liczenia punktów opisany jest w Portalu Rekrutacyjnym. Nieco inaczej sytuacja wygląda na kierunkach artystycznych, gdyż w rekrutacji brane są pod uwagę dodatkowe kryteria. Inaczej też wygląda harmonogram.

Elektroniczna rejestracja dla kandydatów na architekturę rozpocznie się 29 maja i potrwa do 8 czerwca br. do godz. 12.00. Opłatę rekrutacyjną (150 zł) można wnosić do 9 czerwca (decyduje data dokonania wpłaty). Egzamin z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień artystycznych, został zaplanowany w terminie 12 czerwca. Zainteresowane osoby zostaną poinformowane o terminie za pośrednictwem indywidualnych kont w systemie, nie później niż dwa dni przed egzaminem. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 19 czerwca. 

Kandydaci, którzy chcą studiować architekturę krajobrazu mogą się rejestrować w systemie elektronicznej rejestracji od 6 czerwca do 10 września do godz. 14.00. Opłatę rekrutacyjną (150 zł) należy wnieść do 7 lipca. Portfolio (informacje dotyczące nazw, formatu i parametrów plików graficznych, platformy i adresów na jakie należy je przesyłać oraz sposobu przesyłania, zostaną podane do wiadomości kandydatów w Portalu Rekrutacyjnym) będzie można składać od 12 czerwca do 6 lipca. Ogłoszenie wyników oceny portfolio nastąpi 11 lipca, jednak szansa na dostanie się na studia na tym kierunku będzie jeszcze we wrześniu.

Elektroniczna rejestracja na inżynierię wzornictwa przemysłowego także rozpocznie się 6 czerwca i potrwa do 11 września do godz. 14.00. Do 7 lipca, a najlepiej zaraz po dokonaniu rejestracji, należy również wnieść opłatę rekrutacyjną (150 zł). Osoby, które chcą studiować inżynierię wzornictwa przemysłowego, muszą złożyć portfolio w wersji elektronicznej w terminie od 19 czerwca do 7 lipca.

W razie wszelkich wątpliwości dotyczących rekrutacji kandydaci powinni kontaktować się z właściwą Wydziałową Komisją Rekrutacyjną. Dane kontaktowe do komisji są dostępne w zakładce Kontakt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski