Politechnika Rzeszowska

Redakcja
Prof. dr hab. inż. Marek Orkisz Fot. Marian Misiakiewicz
Prof. dr hab. inż. Marek Orkisz Fot. Marian Misiakiewicz
Innowacje mają zasadnicze znaczenie dla konkurencyjności gospodarki. Natomiast aby tą konkurencyjność zachować, przedsiębiorstwa oraz cały sektor nauki muszą wykazać się większą pomysłowością i inwestować większą ilość środków w innowacje, badania i rozwój technologiczny.

Prof. dr hab. inż. Marek Orkisz Fot. Marian Misiakiewicz

Prof. dr hab. inż. Marek Orkisz o innowacyjności i Forum Innowacji

Innowacje musimy również rozumieć jako zdolność i motywację przedsiębiorców do ciągłego poszukiwania i wykorzystywania w praktyce wyników badań naukowych i prac rozwojowych, nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków.

Politechnika Rzeszowska, jako największa w regionie uczelnia techniczna może poszczycić się ścisła współpracą z przemysłem, jest również źródłem technologii i innowacji, które podlegają wdrożeniom. Zakończyliśmy proces intensywnego rozwoju infrastruktury uczelnianej. Posiadamy nowoczesne laboratoria z aparaturą niejednokrotnie unikalną w skali światowej, którą można wykorzystać do prowadzenia nowych, innowacyjnych badań.

Jako przykład działalności skierowanej ku innowacyjności jest realizowany na Politechnice Rzeszowskiej projekt „Nowoczesne technologie materiałowe stosowane w przemyśle lotniczym” o wartości 86 mln zł. Celem strategicznym projektu jest ukierunkowanie realizowanych w kraju prac badawczych w branży lotniczej, na dziedziny, które mają lub będą miały decydujący wpływ na poprawę pozycji konkurencyjnej polskiej gospodarki.

Region południowo – wschodniej Polski jest od ponad 80 lat najważniejszym ośrodkiem przemysłu lotniczego nie tylko w naszym kraju, ale w tej części Europy. Politechnika Rzeszowska aktywnie uczestniczy w budowaniu i wykorzystaniu potencjału lotniczego. Prowadzimy wiele projektów badawczych, jako jedyna publiczna uczelnia szkolimy pilotów dla lotnictwa cywilnego, czego efektem jest fakt, iż większość pilotów LOT-u jest absolwentami naszej uczelni z kpt. Tadeuszem Wroną na czele. Co więcej, Politechnika jest członkiem Stowarzyszenia Dolina Lotnicza – zszarzającego 101 podmiotów związanych z branżą lotniczą. Ale Politechnika to nie tylko lotnictwo, przykładowo kształcimy wysokiej klasy inżynierów budownictwa, chemików czy chociażby specjalistów szeroko rozumianej branży informatycznej.

Innowacje są ciężką, celową, skoncentrowaną pracą wymagającą wiedzy, pilności, wytrwałości, zaangażowania: wymagają od innowatorów wykorzystania swoich najsilniejszych stron. Uczelnie muszą ukierunkować kształcenie tak, aby ich absolwenci nabyli wszystkie wymienione cechy.

Innowacyjność jest ściśle związana z wiedzą, a wiedzę gromadzi się nie tylko poprzez badania i technologię, ale także poprzez nowe rozwiązania w zakresie marketingu i zarządzania. Połączeniem tych wszystkich elementów jest organizowane corocznie Forum Innowacji, którego debaty mają istotne znaczenie dla omówienia i wskazania problematyki konkurencyjności gospodarki i współpracy nauki z biznesem w obszarze wysokich technologii. Dla Politechniki Rzeszowskiej jest wielkim zaszczytem, iż będzie gospodarzem tak znaczącego wydarzenia.

Protokoły sanitarne pomogą otworzyć biznes?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie