MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika XXI wieku - nowe wyzwania

Redakcja
Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej
Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej
5 października po raz 66. Politechnika Krakowska zainauguruje nowy rok akademicki. To będzie rok pełen wyzwań. Podejmujemy je wspólnie z całą społecznością uczelni, by być wśród liderów edukacji i nauki w Krakowie, Małopolsce i kraju.

Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej

Politechnika Krakowska jest uczelnią publiczną i wypełnia wyjątkową misję. Kształci wysokokwalifikowane kadry inżynierskie, mogące sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki, kształci także kadry naukowe, wspomagając rozwój ich pasji badawczej oraz uczestnictwo w krajowej i światowej wymianie naukowej. Służy też gospodarce i społeczeństwu przez rozwiązywanie problemów technicznych i technologicznych oraz wdrażanie wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej.

Pracuje u nas ponad 1100 pracowników naukowych, kształcimy prawie 16 tys. studentów i doktorantów. Tegoroczna rekrutacja przyniosła o ponad 20 procent większe w stosunku do ubiegłorocznego zainteresowanie studiami na Politechnice Krakowskiej, przyjęliśmy więcej studentów niż w ubiegłym roku. To ogromne zainteresowanie studiami na Politechnice to powód naszej dumy. Uświadamia nam też ogromną odpowiedzialność, którą bierzemy na siebie, kształcąc pokolenia przyszłych inżynierów. Dlatego wśród priorytetowych zadań władz uczelni na najbliższe lata jest zachowanie adekwatnej do potrzeb rynku pracy oferty edukacyjnej, zapewnienie najwyższej jakości kształcenia przedmiotów technicznych, rozwój metod kształcenia na odległość poprzez wprowadzanie kursów e-learningowych do programów kształcenia, zapewnienie dostępności oferty edukacyjnej studentom niepełnosprawnym oraz troska o wysoki poziom wiedzy i kompetencji kadry dydaktycznej.

Badania absolwentów Politechniki, które prowadzimy od kilku lat pokazują, że dyplom naszej uczelni szybko otwiera drogę do zawodowej kariery. Pomaga w tym szeroka współpraca z przedsiębiorcami i pracodawcami, którzy włączają się w kształtowanie programów studiów, a także zapraszają naszych studentów na staże i praktyki. Strategiczni partnerzy PK to liderzy branż, w których kształcimy młodzież. Już w trakcie nauki studenci Politechniki zdobywają więc doświadczenie zawodowe niezbędne do płynnego przejścia z uczelni do miejsc pracy. Jednocześnie współpraca z czołowymi firmami Polski i Europy stwarza naukowcom Politechniki możliwość włączenia się w prace nad strategicznymi tematami badawczymi.

Stale monitorujemy potrzeby gospodarki i wprowadzamy nowe kierunki kształcenia oraz nowe specjalności, wzbogacamy ofertę dydaktyczną o specjalistyczne kursy i szkolenia. W tym roku wprowadziliśmy jeden nowy kierunek - biotechnologię - i 19 nowych specjalności. W przyszłym roku, odpowiadając na potrzeby gospodarki i rynku pracy, uruchomimy z kolei makrokierunek nanotechnologie i nanomateriały i kolejne nowe specjalności.

Dajemy naszym studentom możliwość uczestniczenia w międzynarodowej wymianie studentów. Szczycimy się większą liczbą studentów przyjeżdżających na Politechnikę niż studentów naszej uczelni wyjeżdżających na uczelnie zagraniczne w ramach międzynarodowych programów. O około 30 proc. wzrosła w stosunku do poprzedniego roku wymiana studencka. O 44 proc wzrosła na Politechnice liczba studentów zagranicznych. Mamy podpisanych 195 umów bilateralnych z uczelniami partnerskimi.
Rozwijamy studia doktoranckie, liczba ich słuchaczy w ubiegłym roku zwiększyła się o 15 proc., wzrosła też o 20 proc. liczba kobiet na tych studiach. Rozwijamy studia podyplomowe. Obecnie oferujemy możliwość kształcenia na ponad 50 rodzajach studiów podyplomowych, kilkanaście uzyskało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego i były w całości lub znaczącej części refundowane.

Student Politechniki Krakowskiej to nie tylko człowiek liczb i techniki. Dbamy, aby korzystał z bogatej oferty zajęć kulturalnych, artystycznych, sportowych, aby pielęgnował pasje pozanaukowe i korzystał z kursów samodoskonalenia. Tworzymy też sprzyjający klimat dla rozwoju przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. W Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości PK nasi pracownicy, doktoranci, studenci i absolwenci otrzymają pomoc w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Absolwent Politechniki opuszcza więc mury uczelni jako prawdziwy inżynier XXI wieku o szerokiej wiedzy i horyzontach oraz bogatych zainteresowaniach.

Angażujemy się także w działania na rzecz kształcenia ustawicznego oraz organizację olimpiad wiedzy i umiejętności dla uczniów szkół średnich. Realizujemy, wraz z Kuratorium Oświaty w Krakowie, projekt "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce". Mamy też ofertę dla seniorów. 15 października zainauguruje działalność nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Nie zapominamy też o najmłodszych, współpracując z Uniwersytetem Dzieci.

Zdajemy sobie sprawę, że poziom kształcenia podnosi się, gdy uczelnia dobrze wypełnia misję badawczą i podnosi poziom kadry naukowej. Szczycimy się, że nasi pracownicy to elita inżynierskich kadr Polski, znakomici praktycy i równie wybitni teoretycy. Senat PK wskazał strategiczne obszary i kierunki badawcze dla uczelni, dysponujemy więc konkurencyjną ofertą naukowo-badawczą, z której mogą korzystać instytucje chcące prowadzić działalność opartą na innowacyjnych rozwiązaniach. Efekty działalności naukowo-badawczej w roku akademickim 2009/2010 to także 39 pozycji książkowych i monografii, 13 przyznanych patentów, 12 złożonych projektów wynalazczych, 3 umowy licencyjne, 2 prawa ochronne na wzory użytkowe oraz 19 realizowanych projektów celowych kończących się pracami wdrożeniowo-inwestycyjnymi.

Rozwój potencjału dydaktycznego i naukowego PK postępuje w tak ogromnym tempie m.in. dzięki sprawnemu pozyskiwaniu środków unijnych. Politechnika jest jedną z czołowych uczelni w Polsce pod tym względem. Nasze projekty edukacyjne, rozwojowe, a także dotyczące unowocześniania bazy naukowo-dydaktycznej uzyskują wysokie oceny. Na kluczowy projekt tego roku "Politechnika XXI wieku - Program rozwojowy Politechniki Krakowskiej - najwyższej jakości dydaktycznej dla przyszłych polskich inżynierów" pozyskaliśmy aż 21 mln zł. To jeden z wielu projektów realizowanych obecnie na PK, a finansowanych w ramach programów operacyjnych, na które pozyskaliśmy łącznie ponad 128 mln zł. Dzięki środkom unijnym, także z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, laboratoria i sale wykładowe Politechniki stają się coraz bardziej nowoczesne i lepiej wyposażone. W roku akademickim 2009/2010 podjęliśmy 53 zadania inwestycyjne, zrealizowaliśmy 113 zadań remontowych, a kolejne 22 są w trakcie realizacji. Są to liczby największe od wielu lat. Działania te dotyczą wszystkich wydziałów uczelni.
Rozpoczynamy więc 66. rok akademicki na Politechnice Krakowskiej z radością i zapałem, którego życzymy całej akademickiej społeczności Krakowa i Małopolski.

Kazimierz Furtak

Uroczysta inauguracja

5 października o godz. 10.30 w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego na Politechnice Krakowskiej. Wcześniej społeczność uczelni spotka się na mszy świętej w Bazylice św. Floriana. Uroczysta inauguracja rozpocznie się wystąpieniem rektora Politechniki prof. dr. hab. inż. Kazimierza Furtaka, po którym nastąpi immatrykulacja studentów. Wykład inauguracyjny "Zadania badań naukowych w budowie innowacyjnej gospodarki" wygłosi prof. dr hab. inż. Henryk Górecki. Przemówienia wygłoszą także prezes Stowarzyszenia Wychowanków PK Jerzy Noworyta oraz przewodniczący Samorządu Studentów PK Witold Podgórski. Wręczona zostanie Nagroda im. Profesora Zbigniewa Engela. Uroczystość w Teatrze Słowackiego zakończy koncert Niny Nowak, po którym nastąpią wpisy do Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej. Inauguracji towarzyszyć będzie piknik na osiedlu Studenckim w Czyżynach od godz. 15.30 oraz mecz siatkówki w hali sportowej PK przy ul. Jana Pawła II (16.30).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski