Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechniki przegoniły uniwersytety

Redakcja
Młodzi ludzie, którzy jeszcze do niedawna chcieli studiować wyłącznie prawo, psychologię czy pedagogikę coraz chętniej wybierają studia techniczne.

Fot. Ingimage

Pedagogika, prawo, zarządzanie, ekonomia i administracja – tak jeszcze w 2007 r. wyglądała lista pięciu najpopularniejszych kierunków, na które kandydaci walili drzwiami i oknami. Ten zestaw był zresztą niezmienny od wielu lat. Dwa lata temu na liście wreszcie coś drgnęło. Na piąte miejsce – z jedenastego – awansowało budownictwo. W roku akademickim 2008/2009 na ten kierunek zdecydowało się o ponad 5 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Nieoczekiwanie też wśród 20 najpopularniejszych kierunków pojawiła się mechanika i budowa maszyn (miejsce 19.) oraz zarządzanie i inżynieria produkcji (na miejscu 20.). Ubiegły rok okazał się przełomowy dla uczelni technicznych. Po raz pierwszy od 20 lat na politechniki chciało się dostać więcej osób niż na uniwersytety.

Nadal jednak rekordy popularności bije zarządzanie. Podczas rekrutacji na ten rok akademicki blisko 38 tys. młodych ludzi chciało dostać się właśnie na zarządzanie. To o 3 tys. więcej niż jeszcze rok temu. W ubiegłym roku akademickim drugie miejsce wśród najbardziej obleganych kierunków zajmowała pedagogika. Tym razem jednak o włos wyprzedziło ją budownictwo, na które chciało się dostać prawie 31 tys. kandydatów. Pedagogika spadła na miejsce trzecie, a za nią znalazło się prawo. Na piąte trafiła informatyka, a na szóste ekonomia. Pierwszą dziesiątkę najbardziej obleganych kierunków zamyka psychologia, która rok wcześniej była na miejscu ósmym.

W ubiegłym roku wśród 20 najbardziej obleganych kierunków studiów połowę stanowiły studia ścisłe i inżynieryjne. Po raz pierwszy też od lat politechniki wygrały w rankingu popularności z uniwersytetami. Na politechnikach o jedno miejsce walczyło blisko 4 kandydatów, na uniwersytetach – 3,5.

– Maturzyści naprawdę polubili kierunki techniczne. To efekt naszej szerokiej promocji studiów kluczowych dla rozwoju gospodarki – cieszy się prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Resort twierdzi również, że wzrost zainteresowania młodych ludzi studiami technicznymi to m.in. zasługa rządowego programu tzw. kierunków zamawianych, który działa od 2008 r. i polega na dofinansowywaniu studiów technicznych strategicznych dla polskiej gospodarki. Najlepsi studenci wybranych przez resort kierunków otrzymują w ramach programu stypendia w wysokości 1 tys. zł. Resort zwraca przy tym uwagę na fakt, że w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków studiów jest aż siedem z listy kierunków zamawianych.

Zdaniem Bartosza Dembińskiego, rzecznika Akademii Górniczo–Hutniczej, do młodych ludzi dotarło wreszcie, że na rynku pracy brakuje inżynierów. Z badań przeprowadzonych niedawno przez Centrum Karier AGH wynika, że maturzyści przychodzą na studia do tej uczelni przede wszystkim z trzech powodów: renomy, jaką cieszy się Akademia, jej wysokich lokat w rankingach i perspektywy na szybkie znalezienie po studiach dobrej pracy.

– Każdego roku mamy o kilka tysięcy kandydatów więcej – podkreśla Bartosz Dembiński.

Na brak chętnych nie może też narzekać Politechnika Krakowska. – Ten rok akademicki jest drugim z kolei, w którym zwiększyliśmy liczbę przyjętych – mówi prof. Kazimierz Furtak, rektor PK. – Choć tym razem podnieśliśmy nieco poprzeczkę przy rekrutacji, i tak udało się przyjąć o 7 proc. więcej studentów. Wzrost odnotowaliśmy nawet na studiach niestacjonarnych.

Przedstawiciele uczelni są zgodni, że oblężenie politechnik to także efekt wprowadzenia od 2010 r. obowiązkowej matury z matematyki.

Podczas ostatniej rekrutacji najbardziej oblegane były trzy politechniki: Warszawska, Gdańska i Łódzka. Ta pierwsza miała nawet 8,6 kandydata na jedno miejsce. Uniwersytet Warszawski znalazł się dopiero na czwartym miejscu. Tuż za nim znalazła się Politechnika Poznańska, a następnie krakowski Uniwersytet Rolniczy, który miał 5 kandydatów na miejsce. W tym zestawieniu Uniwersytet Jagielloński znalazł się na miejscu ósmym. Z kolei Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie jest najbardziej obleganą uczelnią pedagogiczną w kraju, a krakowski Uniwersytet Ekonomiczny znalazł się na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych uczelni ekonomicznych.

Zdaniem ekspertów rynku pracy obecnie największy popyt jest na inżynierów branży budowlanej i drogowej. Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć również budowniczowie mostów. (ANKO)

Uczelnie najczęściej wybierane przez kandydatów












































Liczba kandydatów na jedno miejsce,
dane z rekrutacji na rok akademicki 2010/2011:


Politechnika Warszawska8,6
Politechnika Gdańska7,4
Politechnika Łódzka6,3
Uniwersytet Warszawski6,2
Politechnika Poznańska6,1
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie5,0
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie4,7
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie4,5
Uniwersytet Gdański4,1

 

Najpopularniejsze kierunki studiów
















































































































Liczba studiujących:


zarządzanie37743
budownictwo30944
pedagogika30414
prawo26943
informatyka25435
ekonomia24539
finanse i rachunkowość19997
inżynieria środowiska19370
administracja19255
psychologia19021
filologia angielska17529
zarządzanie i inżynieria produkcji16806
turystyka i rekreacja15339
mechanika i budowa maszyn15192
automatyka i robotyka14207
geodezja i kartografia13857
biotechnologia13836
dziennikarstwo i komunikacja społeczna13621
gospodarka przestrzenna13087
ochrona środowiska12918
matematyka12443
transport12116
socjologia11425
stosunki międzynarodowe11059
kulturoznawstwo10778
Filologia Polska10503
R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski