Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politycy włączają się w batalię o Cracovię i przestrzeń miasta

Małgorzata Mrowiec
Fot. Anna Kaczmarz
Kontrowersje. W coraz gorętszą dyskusję wokół ważących się losów dawnego hotelu Cracovia wkraczają parlamentarzyści z Krakowa. Są przeciwko wyburzaniu tego budynku, jak i zabudowywaniu placu przed nim. Będą interweniować.

Takie stanowisko deklarowali wczoraj zgodnie: senator Janusz Sepioł (PO), poseł Józef Lassota (PO) i poseł Andrzej Duda (PiS). Popierają występujące w obronie Cracovii Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa - wczoraj byli gośćmi urządzonej przez nie konferencji.

- Dopuszczenie do wyburzenia Cracovii jest przestępstwem. Konserwator wojewódzki powinien wpisać ją do rejestru zabytków - uważa Janusz Sepioł, senator, architekt i historyk sztuki.

Echo Investment, właściciel dawnego hotelu, zamierza zburzyć ten modernistyczny budynek z lat 60. W jego miejsce chce postawić większy obiekt, z przewagą powierzchni pod handel. Miasto nie zgadza się na galerię handlową w tym miejscu, tuż przy Błoniach. Nie pozwala na przysuwanie się, kosztem istniejącego placu, do al. Focha.

Jednak dla samej Cracovii dopuszcza - w projekcie planu miejscowego - dwa scenariusze: zachowanie lub tzw. wymianę substancji, czyli wyburzenie budynku i zastąpienie nowym, o podobnych gabarytach. Obrońcy Cracovii domagali się usunięcia z planu tego drugiego wariantu, władze miasta jednak odmawiają.

- Będę apelować do prezydenta miasta, żeby nie przyjmowano takich rozwiązań. Może wystosuję pismo, poproszę o spotkanie, być może warto się postarać, by doszło do zwołania nad-zwyczajnej sesji Rady Miasta - mówił nam poseł Andrzej Duda. Jego zdaniem warto przemyśleć odkupienie tej nieruchomości od inwestora, odrestaurowanie i zaadaptowanie Cracovii na cele publiczne. - To miejsce odpowiednie np. na siedzibę muzeum czy władz wojewódzkich - stwierdził poseł.

Senator Sepioł podkreśla potrzebę zachowania świadectw historii i rozwoju miasta, jakimi są właśnie budynki z różnych czasów. - Miasto idealne to miasto dziedzictwa. Takie, gdzie każda epoka zostawia swój ślad, dorobek każdej epoki jest przyjmowany jako dar. Kraków ma szansę być miastem idealnym - przekonuje Janusz Sepioł. Z każdego dziesięciolecia należałoby zachować przynajmniej jeden budynek.

- Z lat 60. powinna to być właśnie Cracovia. Ona należy do 10 najwybitniejszych obiektów XX wieku. Jej wyburzanie to zbrodnia. Opowiada się bzdury, że budynek się postarzał i stracił funkcję. Barbakan też się postarzał - kwituje senator. Dodaje, że obecnie coraz bardziej docenia się architekturę lat 50. i 60., podczas gdy my własnymi rękami usuwamy sobie ten rozdział dziedzictwa.

Protestujący przeciw planom firmy Echo Investment podkreślają, że zabudowa placu przed obecnym budynkiem byłaby zamachem na wyjątkową przestrzeń, na tutejsze wielkie wejście na Błonia, dla którego ramę stanowią Cracovia i gmach Muzeum Narodowego. Andrzej Duda dodaje, że pojawienie się zabudowy na placu przed hotelem byłoby przytykaniem korytarza przewietrzania miasta.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski