Polityczna gra wokół pieniędzy dla Nowej Huty [WIDEO]

Marzena Rogozik
Na remont dziurawych dróg i chodników w pięciu nowohuckich dzielnicach miało trafić 2 mln zł
Na remont dziurawych dróg i chodników w pięciu nowohuckich dzielnicach miało trafić 2 mln zł fot. Joanna Urbaniec
Kontrowersje. 2 mln zł na naprawę infrastruktury nowohuckich dzielnic podzieliły radnych.

Pięć nowohuckich dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta miały dostać zastrzyk dodatkowej gotówki na remont dziurawych dróg i mocno zniszczonych chodników. Ale pieniądze, zamiast poprawić komfort życia mieszkańców, skonfliktowały radnych.

Autor: Marzena Rogozik

Projekt „Nowa Huta Dziś” - bo o nim mowa - zgłosiła grupa radnych PO z Nowej Huty w propozycjach do budżetu miejskiego na 2017 r. Dzielnice miałyby dostać do podziału (biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców i powierzchnię) aż 8 mln zł. Propozycje miejsc wymagających remontu mieli zgłaszać mieszkańcy, rad- ni i organizacje pozarządowe.

Blokada na pieniądze

Pomysł dla Nowej Huty został uwzględniony w budżecie miasta, ale na kwotę 2 mln zł. Jednak, żeby dzielnice mogły dysponować pieniędzmi projekt musi zatwierdzić Rada Miasta Krakowa. Tyle, że radni PiS i część radnych z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków (PK) już po raz drugi odesłała projekt do wnioskodawcy (ostatnio było za tym 21 radnych, 20 - przeciw).

- To była sztuczka proceduralna, żeby nie przeznaczyć tych 2 mln zł Nowej Hucie, bo termin zgłaszania poprawek do projektu już minął. W Klubie PiS, by nie wspierać programu dla Nowej Huty, wprowadzono nawet dyscyplinę głosowania - twierdzi radny Tomasz Urynowicz (PO), jeden z pomysłodawców projektu. Zdziwiony, że projekt nie zyskał poparcia wśród innych nowohuckich radnych z PiS jest też Wojciech Krzysztonek z PO. - Nie dziwię się, że nie poparli go niektórzy radni z innych dzielnic, ale to kuriozalne, że przeciw byli ci z Nowej Huty, zwłaszcza, że wszyscy ten projekt przyjęli, przegłosowując budżet miasta - podkreśla.

Projekt tworzy podziały?

Nowohuccy radni PiS nie zgadzają się z zarzutem, że pozbawiają Nową Hutę funduszy na remont infrastruktury. - Pieniądze w budżecie są i uważam, że powinny trafić do rad nowohuckich dzielnic albo na budżet obywatelski -___mówi Michał Drewnicki, miejski radny z PiS. - Ale tworzenie takiego projektu to propaganda i wprowadzanie dodatkowych procedur rozdzielania środków. Moim zdaniem szumem wokół tych 2 mln zł radny Urynowicz chce zmyć hańbę, bo sam głosował przeciw poprawkom radnych PiS i naszym pomysłom na _pieniądze dla Nowej Huty.

Tego samego zdania jest też radny PiS Włodzimierz Pietrus. - Mamy radnych miejskich i dzielnicowych, którzy dbają o podział pieniędzy, mamy budżet obywatelski, a to miał być kolejny twór, w którym znowu drogą plebiscytu zapadałyby decyzje, na __co przeznaczyć pieniądze - mówi radny Pietrus. Dlatego zagłosował za odesłaniem projektu i poparł pomysł podziału pieniędzy na wszystkie dzielnice (na 5 nowohuckich po 140 tys. zł - bo pomysł wyszedł z Nowej Huty, a na pozostałe 13 dzielnic po 100 tys. zł). - Mimo tego sprawa zagospodarowania pieniędzy __jest nadal otwarta - zaznacza radny.

Za zaproponowanym podziałem funduszy (łącznie 700 tys. zł na nowohuckie dzielnice i 1,3 tys. zł na resztę) jest też radny Łukasz Wantuch (PK). - Gdy przyjmowaliśmy budżet miasta nie było czasu analizować każdej propozycji dokładnie, ale może już wtedy trzeba było reagować. Dawanie pieniędzy tylko na Nową Hutę nie jest sprawiedliwe, rodzi sztuczny konflikt i wzmacnia podziały - twierdzi radny Wantuch i dodaje, że to element kampanii wyborczej radnych PO.

W mediach społecznościowych już pojawiają się głosy, że radni nad potrzeby mieszkańców stawiają partyjne podziały, a polityczna gra i głosowanie „na złość” przeciwnej opcji szkodzi dzielnicom i blokuje inicjatywy.

Radni, którzy zgłosili projekt „Nowa Huta dziś” zapowiadają, że go nie zmienią i będą zgłaszać do skutku - aż zostanie przyjęty. - _Liczymy na rozsądek nowohuckich radnych. Zwiększyliśmy środki na wszystkie dzielnice o 3 mln zł, a te dwa powinny trafić do Nowej Huty -_mówi radny Krzysztonek.

marzena.rogozik@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nowa Huta powinna być chociaż odrębną gminą, gdyż gmina Kraków jest za duża (ma więcej ludności niż niejedno województwo).

H
Hutas

Co robiłeś radny Urynowicz przez tyle lat skoro Huta nadal jest niezadbana? To jakaś hipokryzja! Nagle zgłosił projekt, który pozwoli wyremontować 500 metrów chodnika (bo na tyle wystarczy pieniędzy), przez wiele lat nie załatwił wiele dla Nowej Huty, a teraz jeszcze śmieje się w twarz jako obrońca naszej dzielnicy? Hipokryzją przebija wszystkich i wszystko! Urynowicz, kończ!

-

Wystarczy być Sobą na początek i wypisać się z tych nowotworów jak PiS, PO czy kółko Pana Majchrowskiego, bo to obciach z czymś takim się utożsamiać , zacząć myśleć i działać samodzielnie, nawet na przekór. Ludzie (wyborcy) słuchają i obserwują.

Z
Z Nowej Huty

Nie wierzę w ani jedno słowo Urynowicza! Gość jest hipokrytą, teraz twierdzi, że Huta jest w ruinie, a radnym jest o wielu lat, to co robił? Nic! Propaganda i hipokryzja! Urynowicz, zrezygnuj z mandatu.

Dodaj ogłoszenie