Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityka wkracza na osiedla

Paweł Chwał
Wśród kandydatów nie brakuje znanych nazwisk z lokalnej polityki, biznesu i kultury, w tym byłych radnych miejskich
Wśród kandydatów nie brakuje znanych nazwisk z lokalnej polityki, biznesu i kultury, w tym byłych radnych miejskich fot. Paweł Chwał
Tarnów. Kilkuset tarnowian będzie walczyć o mandaty w radach osiedli - m.in. politycy i biznesmeni. Radni otrzymają do podziału w sumie 3,5 mln zł, ale nie mają co liczyć na diety za swoją pracę.

Rekordowa liczba 424 tarnowian kandyduje w wyborach do rad osiedli w mieście. Na listach nie brakuje znanych lekarzy, przedsiębiorców i urzędników. W oko wpadają również nazwiska byłych radnych miejskich. Po tym, jak nie udało im się dostać do samorządu obecnej kadencji, chcą „odrodzić się” szczebel niżej.

Ryszard Żądło w latach 2006-2010 był liczącym się politykiem lokalnej PO, a także przewodniczącym Rady Miejskiej w Tarnowie. Od tamtej pory dwukrotnie, bezskutecznie próbował zdobyć w niej mandat. Teraz chce działać w radzie osiedla Starówka.

- Zgłosiłem swoją kandydaturę, aby zmobilizować mój elektorat, żeby ludzie poszli do tych mało popularnych wyborów. Nieważne, czy zagłosują na mnie, chodzi o przekroczenie progu frekwencji, który będzie gwarantował, że Starówka wreszcie zyska swoją radę osiedla. W ostatnich latach to się nie udawało - mówi.

O 15 mandatów na Starówce rywalizować będą 32 osoby. Wśród nich m.in. były radny miejski z SLD Ryszard Lis, prezes CenterMedu Andrzej Witek, czy Jacek Litwin, jeden z liderów komitetu „Tarnów od nowa”, któremu nie udało się wprowadzić swoich ludzi do rady miasta jesienią 2014 r. Dziś jest szefem miejskich struktur KOD.

- Główne założenia naszego programu wyborczego chcemy teraz wdrożyć na poziomie rad osiedli. Miastem rządzą układy polityczne, trzeba z tym wreszcie skończyć i zacząć dobre zmiany oddolnie - twierdzi Litwin.

Najwięcej, bo aż 64 osoby, chce dostać się do rady osiedla Piaskówka, które nie miało jej przez ostatnie osiem lat.

- Teraz powinno się udać. Wystarczy, że do urn pójdzie każdy kandydat i członkowie ich rodzin. To osiedle zasługuje, aby mieć swoich przedstawicieli - przekonuje Tomasz Kapturkiewcz, kandydujący w wyborach dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury.

17 chętnych rywalizować chce o 15 mandatów w radzie osiedla Koszyce. - Większość kandydatów stanowią osoby, które do tej pory zasiadały w tym gremium - przyznaje Tadeusz Mazur, przewodniczący osiedla, były radny miejski i kandydat na prezydenta Tarnowa. Jak wyjaśnia, praca radnego osiedlowego jest praktycznie w stu procentach społeczna. Nie ma co liczyć na diety, jakie inkasują miejscy rajcy, a często wręcz trzeba dokładać z własnego portfela.

- Miasto reklamowało, że rady będą mieć teraz do podziału 3,5 miliona złotych. Chodzi o pieniądze, które można przeznaczyć na różne inicjatywy na osiedlach. Niektórzy być może mylnie to zrozumieli, że te pieniądze trafią bezpośrednio między radnych i dlatego tych kandydatów jest aż tylu - śmieje się Mazur.

Magistrat nie kryje zadowolenia z rekordowego zainteresowania wyborami. Tłumaczy to szeroko zakrojoną kampanią i dotychczasowymi edycjami budżetu obywatelskiego. Wśród kandydatów jest bowiem sporo osób, które stały za wieloma zgłaszanymi do tej pory projektami, a teraz postanowiły pójść w swojej aktywności o krok dalej.

Głosowanie 3 kwietnia

- Wybory do rad osiedli odbędą się 3 kwietnia. Głosować będzie można w osiedlowych lokalach komisji wyborczych od godz. 8 do 20.

Aby rada powstała, frekwencja musi być wyższa niż 1 procent uprawnionych do głosowania. W poprzednich wyborach wynosiła 3 proc. Próg frekwencyjny przekroczono wówczas w 10 osiedlach. Na Grabówce, wybory w ogóle się nie odbyły, gdyż nie zgłosiła się wymagana liczba kandydatów.

- W tym roku kandydatów w każdym z osiedli jest wystarczająco dużo, aby zorganizować wybory.

Rady osiedli mogą zabierać głos w sprawach najważniejszych dla mieszkańców konkretnej ulicy czy bloku. Mają wpływ na wydawanie części pieniędzy z budżetu miasta (w tym roku będzie to blisko 3,5 mln zł, o ponad 2 mln więcej niż w 2015). Rady mają swoje statuty. W większości przypadków jej członkowie obradują przynajmniej raz na kwartał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski