18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Polka przewodniczącą Rady CERN

PAWEŁ STACHNIK
Nowe stanowisko prof. Agnieszka Zalewska obejmie 1 stycznia 2013 Fot. Archiwum Instytutu Fizyki Jądrowej
Nowe stanowisko prof. Agnieszka Zalewska obejmie 1 stycznia 2013 Fot. Archiwum Instytutu Fizyki Jądrowej
NAUKA. Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie została wybrana przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, czyli CERN-u z siedzibą w szwajcarskiej Genewie.

Nowe stanowisko prof. Agnieszka Zalewska obejmie 1 stycznia 2013 Fot. Archiwum Instytutu Fizyki Jądrowej

To w tym ośrodku stworzono największy na świecie akcelerator cząstek - Wielki Zderzacz Hadronów. Prof. Zalewska będzie pierwszym przewodniczącym Rady CERN z Europy Środkowo-Wschodniej i pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Kandydaturę krakowskiej uczonej zgłosiły w marcu wspólnie Polska, Belgia, Węgry i Czechy. W propagowanie polskiej kandydatki mocno zaangażowało się nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W efekcie prof. Zalewska 20 września została wybrana na przewodniczącą spośród czwórki utytułowanych naukowców zgłoszonych m.in. przez Włochy, Danię i Wielką Brytanię. Prof. Zalewska, która wczoraj późnym wieczorem na kilka godzin miała przylecieć z Genewy do Krakowa, stanowisko przewodniczącej obejmie 1 stycznia 2013 r.

- Przewodniczący rady to bardzo prestiżowe stanowisko i dowód uznania dla całego środowiska polskich fizyków cząstek elementarnych, a także oczywiście dla osobistego dorobku pani profesor. Pozycja ta jest najwyższą, jaką kiedykolwiek polski uczony zajmował w CERN. To duża radość dla nas jako instytucji, w której pracuje pani prof. Zalewska - mówi dr Paweł Brückman de Renstrom z IFJ PAN w Krakowie, uczestnik badań CERN.

Krakowska badaczka pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, neutrin i ciemnej materii. Na wczesnym etapie swojej kariery pracowała nad zastosowaniem detektorów krzemowych z mikroelektroniką odczytu do bardzo precyzyjnego pomiaru położeń cząstek. Były to pierwsze tego typu prace na świecie. Od ponad 10 lat zajmuje się badaniem neutrin. Uczestniczy w grupie realizującej eksperyment Icarus w podziemnym laboratorium Gran Sasso we Włoszech, a także w japońskim eksperymencie, w którym wiązka wysyłana jest z ośrodka J-PARC w miejscowości Tokai na wschodnim wybrzeżu, a oddziałuje w oddalonym o 300 km detektorze Super-Kamiokande na zachodzie Japonii. Od lat uczestniczy też w badaniach prowadzonych w CERN oraz działa w komitetach tej organizacji. Od 2010 r. była naukowym przedstawicielem Polski w Radzie CERN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie