18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polka przewodniczącą Rady CERN

PAWEŁ STACHNIK
Nowe stanowisko prof. Agnieszka Zalewska obejmie 1 stycznia 2013 Fot. Archiwum Instytutu Fizyki Jądrowej
Nowe stanowisko prof. Agnieszka Zalewska obejmie 1 stycznia 2013 Fot. Archiwum Instytutu Fizyki Jądrowej
NAUKA. Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie została wybrana przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, czyli CERN-u z siedzibą w szwajcarskiej Genewie.

Nowe stanowisko prof. Agnieszka Zalewska obejmie 1 stycznia 2013 Fot. Archiwum Instytutu Fizyki Jądrowej

To w tym ośrodku stworzono największy na świecie akcelerator cząstek - Wielki Zderzacz Hadronów. Prof. Zalewska będzie pierwszym przewodniczącym Rady CERN z Europy Środkowo-Wschodniej i pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Kandydaturę krakowskiej uczonej zgłosiły w marcu wspólnie Polska, Belgia, Węgry i Czechy. W propagowanie polskiej kandydatki mocno zaangażowało się nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W efekcie prof. Zalewska 20 września została wybrana na przewodniczącą spośród czwórki utytułowanych naukowców zgłoszonych m.in. przez Włochy, Danię i Wielką Brytanię. Prof. Zalewska, która wczoraj późnym wieczorem na kilka godzin miała przylecieć z Genewy do Krakowa, stanowisko przewodniczącej obejmie 1 stycznia 2013 r.

- Przewodniczący rady to bardzo prestiżowe stanowisko i dowód uznania dla całego środowiska polskich fizyków cząstek elementarnych, a także oczywiście dla osobistego dorobku pani profesor. Pozycja ta jest najwyższą, jaką kiedykolwiek polski uczony zajmował w CERN. To duża radość dla nas jako instytucji, w której pracuje pani prof. Zalewska - mówi dr Paweł Brückman de Renstrom z IFJ PAN w Krakowie, uczestnik badań CERN.

Krakowska badaczka pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, neutrin i ciemnej materii. Na wczesnym etapie swojej kariery pracowała nad zastosowaniem detektorów krzemowych z mikroelektroniką odczytu do bardzo precyzyjnego pomiaru położeń cząstek. Były to pierwsze tego typu prace na świecie. Od ponad 10 lat zajmuje się badaniem neutrin. Uczestniczy w grupie realizującej eksperyment Icarus w podziemnym laboratorium Gran Sasso we Włoszech, a także w japońskim eksperymencie, w którym wiązka wysyłana jest z ośrodka J-PARC w miejscowości Tokai na wschodnim wybrzeżu, a oddziałuje w oddalonym o 300 km detektorze Super-Kamiokande na zachodzie Japonii. Od lat uczestniczy też w badaniach prowadzonych w CERN oraz działa w komitetach tej organizacji. Od 2010 r. była naukowym przedstawicielem Polski w Radzie CERN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski