Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polka w Kijowie. Pierwsza polska pisarka była Wielką Księżną Kijowską

Liliana Sonik
O czym myślała młodziutka Gertruda w drodze do dalekiego Kijowa? Na pewno nie o miłości, bo królewny za mąż nie szły z miłości. Był rok 1043. Miała poślubić księcia Izjasława z dynastii Rurykowiczów – jednego z synów Jarosława Mądrego. Jej ojciec król Mieszko II już nie żył, a brat Kazimierz - zwany potem Odnowicielem - potrzebował sojuszu z Rusią. Temu służyć miała Gertruda. Czy wjeżdżając do Kijowa myślała o swym dziadu Bolesławie Chrobrym? Możliwe. Wszak była wykształcona i mądra. Nie wiedziała tylko, że teść Jarosław podzieli państwo między synów, co rozpocznie rozbicie dzielnicowe Rusi.

Kiedy 10 lat po ich ślubie jej mąż Izjasław został wielkim księciem kijowskim, okazało się, że zdobytą władzę niełatwo utrzymać. Kilkakrotnie wypędzano ich z Kijowa; szukali wtedy schronienia w Polsce lub w Miśni, bo po matce Gertruda była wnuczką cesarza Ottona II. Jako krewna najpotężniejszych rodów panujących najpewniej wspierała męża uczestnicząc w grach dyplomatycznych.

Każdy z jej trzech synów był ambitny. Ale żałoba przychodziła co 10 lat. Pierwszy zginął syn Mścisław – książę nowogrodzki i połocki (1069). Potem w bitwie pod Czernichowem poległ mąż Izjasław (1078). A 9 lat później zginął najukochańszy z synów Jaropełk Piotr – książę włodzimiersko-wołyński i turowski. Matkę przeżył tylko Światopełk II Michał – wielki książę kijowski. To on ufundował Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Wtedy po raz pierwszy na Rusi kopuły kościelne pokryto złotem. Monaster był dumą Kijowa więc bolszewicy wysadzili go w powietrze: ocalały jedynie fragmenty pięknych mozaik. Obecna świątynia jest rekonstrukcją przeprowadzoną w wolnej już Ukrainie.

Gertruda znała swą wartość, co kładziono na poczet władczej natury odziedziczonej po prababce -cesarzowej Theophano. Miała jednak realne powody by nosić głowę wysoko: znała pisma św. Augustyna i pseudo-Dionizego oraz treść intelektualnych debat, a jej teologiczne intuicje wyprzedziły epokę… Skąd to wiemy? Otóż Gertruda z cennej księgi - otrzymanego w darze od matki „Kodeksu Egberta” - uczyniła dzieło zwane Modlitewnikiem Gertrudy Mieszkówny. Kazała doszyć do Kodeksu nowe karty, na których zapisywała modlitwy i ekspresywnie wyrażone myśli. Modlitewnik zachował się w oryginalnej postaci do dziś. W XI wieku nie pisano w językach narodowych, więc pisała po łacinie lecz nazywała Polskę „swoją ziemią”. Dlatego prof. Teresa Michałowska twierdzi, że Gertruda była pierwszym pisarzem polskim, a Modlitewnik Gertrudy – pierwszym polskim tekstem.

Jako żona księcia ruskiego Gertruda do śmierci pozostała wierna Rusi Kijowskiej. Nie bez przyczyny swój Modlitewnik wzbogaciła ruskimi miniaturami. Miała potężny talent literacki: jej teksty są emocjonalne i wyrafinowanie piękne.

Przytoczę (z pewnymi skrótami) jedną z modlitw Gertrudy, obrazującą jej osobowość: „Święta Maryjo, wysłuchaj mnie i módl się za kochanego syna mojego Piotra. Święta Maryjo, nadziejo biednych, módl się za niego i wspieraj go, aż nadto smutnego i ogarniętego lękiem. Święta Maryjo, najłaskawsza pociecho, módl się za jego grzechy i zaniedbania. Wiem Pani moja, że stał się bardzo niegodny towarzystwa świętych, którzy służą w wiekuistej ojczyźnie, ale nie tracę ufności. Wszystko, czego chcesz, możesz uzyskać u Twojego Syna, który po to z Ciebie wziął ciało, by wybawiać grzeszników i dać im życie wieczne. Dlatego proszę Cię, by za Twoją przyczyną Piotr uzyskał przebaczenie, do którego nie wystarczą jego zasługi.”

U progu Wielkiego Tygodnia, w kontekście obecnej wojny, warto pamiętać o Gertrudzie, która zmarła w Kijowie w roku 1108. Żyła 83 lata.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski