Polki po raz czwarty w Grand Prix

W drugim azersko-polskim pojedynku podczas turnieju w Bułgarii podopieczne Ireneusza Kłosa nie powtórzyły grzechu z pierwszej potyczki. Tym razem prowadząc 2-1, dobiły rywalki w czwartej partii i nie było - jak w grupowym pojedynku przegranego tie-breaka. Okazja do rewanżu za tamten nadarzyła się dzięki losowaniu par barażowych, które połączyło zespoły z miejsc 2-3 w grupach. Walczyły one o dodatkowe dwa miejsca premiowane awansem.

Polskie siatkarki awansowały do przyszłorocznych rozgrywek Grand Prix FIVB. Zadecydowała o tym wygrana z Azerbejdżanem 3-1 (18-25, 25-23, 27-25, 25-20) w barażowym meczu rozgrywanego w Warnie turnieju kwalifikacyjnego.

Polki źle zaczęły sobotnie spotkanie. -Wyszły naboisko bardzo zdenerwowane ito niestety było widoczne wpierwszym secie - przyznawał trener Kłos. Bez dobrego przyjęcia nie było też rozegrania i ataku. Partię kontrolował Azerbejdżan (8-4, 16-13, 20-14) i ją wygrał 25-18.
Prawdziwa walka zaczęła się w drugim secie. Kłos dokonał zmian - Bełcik i Podolec odmieniły grę. Biało-czerwone miały trudne chwile, gdy roztrwoniły 6-punktową przewagę (19-13) i remisowały 23-23, ale to im przypadły najważniejsze punkty i wygrana 25-23. Jeszcze dłużej trwała walka w trzecim secie. Znów przydarzyły się naszym tarapaty, gdy przepadło kilka punktów prowadzenia (z 18-15 zrobiło się 21-21), Azerki miały nawet setbola (24-23), ale go nie wykorzystały. Kluczowe dwa punkty dała sprytna kiwka Bełcik i blok Podolec na Szabowcie. Podolec w roli atakującej spisywała się bez zarzutu, zdobyła 22 punkty, niewiele mniej od liderki Azerek Mammadowej (27). Aby uniknąć nieszczęścia, Polki musiały wygrać już w czwartym secie. Po wymianie ciosów na początku Polki odskoczyły rywalkom (14-10, 16-13, 20-15) i po drugim meczbolu świętowały awans.
- Jestem ogromnie szczęśliwy. Jest to mój pierwszy duży sukces jako pierwszego trenera reprezentacji - cieszył się Ireneusz Kłos.
W niedzielnym meczu o 3. miejsce Polki przegrały z Włoszkami 0-3 (23-25, 20-25, 16-25). Wygrała turniej w Warnie Rosja. Pierwsza czwórka uzyskała promocję do GP. (MAS)

Turniej w WarNIE

Mecze barażowe o awans do GP: Polska - Azerbejdżan 3-1 (18-25, 25-23, 27-25, 25-20).
Polska: Skorupa, Bamber, Pycia, Mróz, Rosner, Mirek, Zenik (libero) oraz Bełcik, Podolec, Wiśniewska.
Włochy - Turcja (25-20, 25-20, 25-19)
O**3. miejsce: Polska -**Włochy**0-3 (23-25,**20-25,**16-25)Polska: Bełcik, Żebrowska, Wiśniewska, Pycia, Bamber, Ściurka, Zenik (libero) oraz Skorupa, Podolec, Rosner, Mirek. O**1. miejsce:** Rosja - Holandia 3-0 (25-19, 25-19, 25-21)