Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polonez na ponad sto par w Wieliczce. Wielki taniec na Rynku Górnym [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Na rynku w Wieliczce odtańczono "Międzypokoleniowego poloneza na sto par". Wydarzenie zgromadziło tłumy mieszkańców. Nie zabrakło także m.in. korowodu miejskimi ulicami oraz wspólnego śpiewania pieśni majowych z chórami Lutnia i Camerata
Na rynku w Wieliczce odtańczono "Międzypokoleniowego poloneza na sto par". Wydarzenie zgromadziło tłumy mieszkańców. Nie zabrakło także m.in. korowodu miejskimi ulicami oraz wspólnego śpiewania pieśni majowych z chórami Lutnia i Camerata zdjęcia: Jolanta Białek
Wydarzenie zapowiadano jako „Międzypoleniowy polonez na sto par”, ale nie ma wątpliwości, że na Rynku Górnym w Wieliczce tańczyło o wiele więcej osób. W niedzielę przed południem (22 maja) centrum miasta wypełnił barwny, wielopokoleniowy roztańczony tłum.

FLESZ - Bon turystyczny ważny do września

od 16 lat

Jak powiedziała przed rozpoczęciem tańca Elżbieta Achiner, prezes Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - taniec, muzyka i śpiew są ogromnie ważne w polskiej kulturze, dlatego wybór padł na wspólnego poloneza.

- Polonez łączy te trzy elementy: taniec, muzykę i śpiew, i zawsze łączył także ludzi. Widać to również dzisiaj. Są tu młodsi, starsi i najstarsi, są ludzie z różnych środowisk, jest także kilka par z Ukrainy. Mam nadzieję, że wspólne tańczenie poloneza stanie się majową tradycją – mówiła Elżbieta Achinger.

Wydarzenie rozpoczęło się barwnym korowodem. Uczestnicy tańca przemaszerowali wraz z Orkiestrą Dętą Podstolice przez centrum Wieliczki: ulicami Zamkową i Sikorskiego oraz plantami.

Po powrocie na Rynek Górny odbyła się krótka prezentacja kroków poloneza (przypomnieli je Mietniowiacy), a zaraz potem rozpoczęto masowy taniec, pod okiem Kazimierza Nowaka, który przygotował choreografię wydarzenia.

Po polonezie nie zabrakło wspólnego śpiewania pieśni majowych z połączonymi wielickimi chórami Lutnia i Camerata, zabaw i tańców integracyjnych, koncertu Orkiestry Dętej Koźmice oraz warsztatów i innych atrakcji dla najmłodszych.

„Międzypokoleniowego poloneza na sto par” zorganizowały wielickie: Centrum Aktywności Społecznej, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Centrum Kultury. Wydarzenie było także inauguracją projektu „Rynek w centrum kultury 2022”, czyli cyklu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, zaplanowanych w centrum miasta w każdy weekend, od maja do września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski