Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połowa czyta

PK
Dorota Rzepka - zastępczyni dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, twierdzi, iż nadal wyniki osiągane przez tę książnicę można uznawać za bardzo dobre. Z wyliczeń bibliotekarzy wynika bowiem, iż z ich usług korzystało w minionym roku 14273 czytelników, czyli prawie 49 procent mieszkańców miasta. "Jest to jeden z najwyższych w Polsce wskaźników czytelnictwa, który przeciętnie kształtuje się na poziomie około 19 procent" - dodaje Ludmiła Gut, dyrektor placówki, która już kilka razy z tego powodu była wyróżniana prestiżowymi nagrodami.

BOCHNIA. Bibliotekarze policzyli

   W Bibliotece Głównej przy ul. A. Mickiewicza i sześciu filiach zlokalizowanych w różnych częściach miasta przez cały ubiegły rok wypożyczono 250 tys. książek (w tym 66 tys. w czytelniach) oraz ponad 55 tys. czasopism i ponad 7 tys. zbiorów audiowizualnych, czyli "książek mówionych", kaset magnetofonowych i kaset wideo.
   Z obserwacji bibliotekarek wynika, że wśród najczęściej wybieranych książek znajdowały się powieści obyczajowe, psychologiczne i romanse. Dużą popularnością cieszyły się powieści D. Steel, E. Adler, J.A. Krentz, J. Chmielewskiej. Do grona najchętniej czytanych autorów należeli P. Coelho ("Alchemik", "Piąta góra"), K. Grochola ("Nigdy w życiu", "Serce na temblaku"), D. Terakowska ("Ono", "Poczwarka"), J. Sowa ("Smak świeżych malin"), B. Kosmowska ("Teren prywatny", "Gobelin"), J. Wiśniewski ("Samotność w sieci", "Zespoły napięć"). oraz G.G. Marquez, U. Eco, W. Wharton, E. Segal, M. Kundera, a także książki z serii "Salamandry" i Kameleona". Młodzież najczęściej sięgała po książki reklamowane w mediach lub zekranizowane: "Harry Potter", "Władca Pierścieni". Niezmiennym zainteresowaniem cieszyły się powieści obyczajowe współczesnych polskich autorek (M. Musierowicz, M. Fox, M. Budzyńskiej) oraz książki o zagrożeniach i niepokojach współczesnej młodzieży, tj.: narkomanii, AIDS, subkulturach i sektach, przemocy w rodzinie i szkole.
   Nowym magnesem przyciągającym do biblioteki głównie młodzież są cztery dary od Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka: - komputery z bezpłatnym dostępem do Internetu. Stanowiska takie stworzono w dziale zbiorów audiowizualnych oraz filiach na os. Słonecznym, Niepodległości i Św. Jana.
(PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski