Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połowa za ogrzewanie płaci mniej niż rok temu

(GEG)
Ceny. Co drugi Polak może dziś płacić mniej za ciepło – wynika z analiz Lion’s Banku. Dotyczy to jednak tylko osób korzystających z opału i kotłów elektrycznych. Ale koszty utrzymania mieszkania ciągle rosną.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w listopadzie za opał płacono o 1,1 proc. mniej niż przed rokiem, a w przypadku energii elektrycznej oszczędności mogą być dwukrotnie wyższe.

– Jest to o tyle ważna informacja, że ten sam urząd szacuje, że z opału i __energii elektrycznej korzysta co drugi Polak, aby ogrzać swój dom lub mieszkanie – podkreślają analitycy Lion’s Banku. Więcej niż przed rokiem na ciepło wydadzą natomiast osoby korzystające z ciepła z sieci (wzrost o 2 proc. rok do roku), a także gazu, który zdrożał w ciągu roku prawie o 5 proc.

Koszty energii to najważniejsza, ale tylko część wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania. Na całą sumę składają się koszty eksploatacyjne, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 886,7 zł miesięcznie. To niespełna złotówkę więcej niż przed miesiącem, ale w ciągu roku miesięczny koszt utrzymania modelowej rodziny podniósł się o 12,7 złotych.

W ciągu ostatniego miesiąca o 0,1 proc. wzrosły opłaty za użytkowanie mieszkania, identyczny wzrost cen dotyczy usług kanalizacyjnych. Podniesiono także opłaty za najem mieszkań (o 0,2 proc.). Obniżki cen objęły natomiast meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy i artykuły włókiennicze (po 0,2 proc.).

W dłuższym horyzoncie czasowym – jednego roku – dane GUS sugerują, że za sprzęt AGD przeciętny obywatel płacił o 1,3 proc. mniej niż przed rokiem. Ale za to czynsze były wyższe o 1,3 proc., a elementy wyposażenia mieszkania (meble, oświetlenie, wykładziny) podrożały o 0,5 proc.

Eksperci Lion’s Banku zwracają uwagę, że choć w Polsce mamy do czynienia z deflacją, to jednak w kategorii kosztów utrzymania mieszkań wciąż nie mamy do czynienia ze spadkami cen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski