Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polowanie na raka

Redakcja
"Zdrowetki" przygotowują się do happeningu z czarownicą, którą trzyma na kolanach Asia Marzęcka i od lewej: Ula Zając, opiekunka grupy Agnieszka Marzęcka, Ilona Gołąbek, Patrycja Wieczorek oraz Patrycja Adamczyk Fot. Barbara Ciryt
"Zdrowetki" przygotowują się do happeningu z czarownicą, którą trzyma na kolanach Asia Marzęcka i od lewej: Ula Zając, opiekunka grupy Agnieszka Marzęcka, Ilona Gołąbek, Patrycja Wieczorek oraz Patrycja Adamczyk Fot. Barbara Ciryt
"Zdrowetki" to grupa dziewcząt z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, które wiedzą i podpowiadają mieszkańcom jak zaradzić chorobom nowotworowym.

"Zdrowetki" przygotowują się do happeningu z czarownicą, którą trzyma na kolanach Asia Marzęcka i od lewej: Ula Zając, opiekunka grupy Agnieszka Marzęcka, Ilona Gołąbek, Patrycja Wieczorek oraz Patrycja Adamczyk Fot. Barbara Ciryt

ZDROWIE. Dziewczęta ze szkoły rolniczej zachęcają do profilaktyki. Dziś w Światowym Dniu Walki z Rakiem wywiozą nowotwory na taczkach, uśmiercą je, żeby zdrowo żyć.

Do swoich akcji profilaktycznych zaangażowały już pół gminy Czernichów: urzędników, strażaków, księży i kolegów z klasy. Szerzą akcję profilaktyczną. Biorą udział w ogólnopolskim programie "Mam haka na raka". Są jedną najaktywniejszą grupą w Polsce spośród 748 uczestniczących w konkursie. - Jeśli dzięki naszej akcji chociaż jedna osoba wcześniej wykryje raka i zdąży go wyleczyć, to warto podejmować ten trud - mówi Urszula Zając, liderka zespołu "Zdrowetki".

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Oczywiście czynnie włączają się do niego czernichowskie "Zdrowetki". Robią happening. Wyprowadzają konie i bryczkę, na której przez Czernichów pojedzie zdrowie. Natomiast na taczkach wywiozą raka. - Nie ma dla niego miejsca w naszej gminie - przekonują dziewczyny. - W związku z tym, że raków jest sporo, bo w Polsce co 40 minut wykrywa się kolejny przypadek raka jelita grubego, więc podczas happeningu będziemy miały sporo roboty - zaznaczają.

Trochę żartem, a trochę na serio mówią, że zaplanowały morderstwo jednego ze złośliwych raków jelita grubego. Wszystko po to, żeby w ciekawy sposób pokazać, że z nowotworami trzeba walczyć i wygrywać. Wymyślają przedziwne sposoby na to, żeby zachęcać do badań. Planują w centrum Czernichowa wystawić namiot, coś w rodzaju miejsca badań, a przed nim posadzić czarownicę. Dziewczyny i ich opiekunka twierdzą, że nawet takie straszydła jak czarownica robią badania profilaktyczne, a już na pewno cyklicznie zgłaszają się na kolonoskopię. Happening na ma celu symboliczne pokonanie raka.

Czernichowski konkursowy zespół zapalonych do walki z nowotworami liczy pięć dziewcząt z II klasy technikum weterynarii. To: Ula Zając, Patrycja Adamczyk, Ania Moskal, Katarzyna Piwosz, Patrycja Wieczorek. To jednak nie wszytko, bo wspierają je z tej sanem klasy: Ilona Gołąbek i Ewa Nowak oraz Asia Marzęcka, uczennica krakowskiego Gimnazjum nr 12. Wszystkie są mocno zaangażowane w szerzenie profilaktyki, zachęcanie ludzi do badań i wczesnego wykrywania raka. Opiekunką i promotorką "Zdrowetek" jest ich nauczycielka biologii Agnieszka Marzęcka, która w powiecie krakowskim wygrała konkurs "Nauczyciel Roku 2011" organizowany przez "Dziennik Polski". Pani Agnieszka zabiega o profesjonalne podejście dziewcząt do pracy i konsultacje ze specjalistami m.in. prof. med. Piotrem Richterem. - Zależy mi na tym, żeby dziewczyny wiedziały jak żyć zdrowo, propagowały taki styl, zachęcały innych do badań - mówi pani Agnieszka.

Przypomina, że to piąta edycja programu "Mam haka na raka", ukierunkowana na przeciwdziałanie nowotworom jelita grubego. Akcja jest mocno propagowana przez Ministerstwo Zdrowia, organizacje prozdrowotne, stowarzyszenia onkologiczne, marszałków województw. Czernichowianki nad swoimi działaniami zdobyły patronaty władz powiatu krakowskiego, gminy Czernichów oraz miejscowego ośrodka zdrowia. Mają partnerów - studentów z Koła Naukowego przy III Katedrze Chirurgii Ogólnej UJ Collegium Medicum w Krakowie oraz sponsora, którym jest Krakowski Bank Spółdzielczy.
Agnieszka Marzęcka zachęciła dziewczyny do udziału w programie i wciąż podsyca ich zaangażowanie. - Oczywiście głównym jego celem jest uświadamianie społeczeństwa czym jest rak, na czym polega profilaktyka, jak ważne jest wczesne rozpoznanie, zachęcanie do badań - kolonoskopii, którą osoby po 50 roku życia powinny robić co 10 lat - podkreśla pani Agnieszka.

Przy okazji akcji uczy swoje podopieczne zachowań prospołecznych i przedsiębiorczości. Dziewczyny przyznają, że w życiu nie podpisały tylu pism, ile przy tej akcji. To dlatego, że opiekunka angażowała swoje uczennice do pisania wszelkich pism z prośbami o patronaty, współpracę, konsultacje, do redagowania ogłoszeń i zaproszeń na prelekcje.

Teraz uczennice wiedzą jak wiele pracy trzeba włożyć, żeby organizować ciekawe przedsięwzięcie i angażować do tego społeczeństwo. Dziewczyny działają od grudnia, a już połowa gminy zna zespół "Zdrowetki" i ich akcje profilaktyczne. Księża ogłaszają ich akcje, koledzy z klasy rozdają ulotki, wspierają strażacy z kilku gminnych jednostek. Dziewczyny wygłosiły wiele prelekcji dla uczniów swojej szkoły, rodziców, kombatantów, miały również profilaktyczne spotkanie ze swoimi nauczycielami. A dla internautów prowadzą stronę www.raknahaku.bloog.pl, gdzie informują m.in. o prowadzonych aktualnie badaniach profilaktycznych. Na stronie internetowej szkoły urządziły polowanie na raka. - Nieźle nas to wszytko wkręciło - uśmiecha się Ula. Asia Marzęcka podaje przykład, że blog zespołu, który wygrał ubiegłoroczny konkurs ma 1500 odwiedzin, a istnieje od około dwóch lat. Natomiast blog czernichowskich "Zdrowetek" został uruchomiony przed miesiącem i ma już ponad 1300 wejść.

Patrycja Wieczorek podkreśla, że cała profilaktykę dziewczyny opierają na pozytywnych informacjach. - Nie chcemy nikogo straszyć. Mówimy raczej, że czeka nas długie zdrowe życie, jeśli podejmiemy codziennie wysiłek fizyczny, tłuszcze częściowo zastąpimy owocami, warzywami i zadbamy o cykliczne badania - mówi Patrycja. Jej imienniczka Patrycja Adamczyk pokazuje ulotkę, którą dziewczyny przygotowały. Jest tam wszytko co należy wiedzieć o raku jelita grubego i to, jak mu zapobiegać.

Oczywiście głównym jego celem jest uświadamianie społeczeństwa czym jest rak, na czym polega profilaktyka, jak ważne jest wczesne rozpoznanie, zachęcanie do badań - kolonoskopii, którą osoby po 50 roku życia powinny robić co 10 lat - podkreśla pani Agnieszka. Przy okazji akcji uczy swoje podopieczne zachowań prospołecznych i przedsiębiorczości. Dziewczyny przyznają, że w życiu nie podpisały tyle pism, ile przy tej akcji. To dlatego, że opiekunka angażowała swoje uczennice do pisania wszelkich pism z prośbami o patronaty, współpracę, konsultacje, do redagowania ogłoszeń i zaproszeń na prelekcje.

Teraz uczennice wiedzą jak wiele pracy trzeba włożyć, żeby organizować ciekawe przedsięwzięcie i angażować do tego społeczeństwo. Dziewczyny działają od grudnia, a już połowa gminy zna zespół "Zdrowetki" i ich akcje profilaktyczne. Księża ogłaszają ich akcje, koledzy z klasy rozdają ulotki, wspierają strażacy z kilku gminnych jednostek. Dziewczyny wygłosiły wiele prelekcji dla uczniów swojej szkoły, rodziców, kombatantów, miały również profilaktyczne spotkanie ze swoimi nauczycielami. A dla internautów prowadzą stronę www.raknahaku.bloog.pl, gdzie informują m.in. o prowadzonych aktualnie badaniach profilaktycznych. Na stronie internetowej szkoły urządziły polowanie na raka. - Nieźle nas to wszytko wkręciło - uśmiecha się Ula. Asia Marzęcka podaje przykład, że blog zespołu, który wygrał ubiegłoroczny konkurs ma 1500 odwiedzin, a istnieje przecież od około dwóch lat. Natomiast blog czernichowskich "Zdrowetek" został uruchomiony przed miesiącem i ma już ponad 1300 wejść.
Patrycja Wieczorek podkreśla, że cała profilaktykę dziewczyny opierają na pozytywnych informacjach. - Nie chcemy nikogo straszyć. Mówimy raczej, że czeka nas długie zdrowe życie, jeśli podejmiemy codziennie wysiłek fizyczny, tłuszcze częściowo zastąpimy owocami, warzywami i zadbamy o cykliczne badania - mówi Patrycja. Jej imienniczka Patrycja Adamczyk pokazuje ulotkę, którą dziewczyny przygotowały. Jest tam wszytko co należy wiedzieć o raku jelita grubego i to, jak mu zapobiegać.

Barbara Ciryt

[email protected]

Skorzystaj z badań

Dziś w Światowym Dniu Walki z Rakiem w Przychodni Przyklinicznej Centrum Onkologii w Krakowie można skorzystać z konsultacji lekarskich i badań od godz. 9 do 13.

Konsultacje z zakresu: chirurgii onkologicznej, urologii onkologicznej, ginekologii onkologicznej. Lekarza będą kierowali na ewentualne badania diagnostyczne i udzielali informacji o profilaktyce, diagnostyce, leczeniu.

Gdzie się zgłaszać? Centrum Onkologii-Instytut, ul. Garncarska 11. Kontakt: tel. 12 422 99 00 wew. 399

Zbiórka

Jedną ze społecznych akcji związanych z konkursem "Mam haka na raka" jest zbiórka artykułów papierniczych. "Zdrowetki" wystawiły w sklepach i swojej szkole pudła kartonowe oraz informacje o akcji. Zbierają: kredki, ołówki, bloki, zeszyty. Potem te dary zawiozą między innymi podopiecznym Fundacji Brata Alberta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski