Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy gimnazjaliści znaleźli się w światowej czołówce

Agnieszka Maj
Uczniowie Gimnazjum Pijarów są najlepsi z matematyki w Krakowie
Uczniowie Gimnazjum Pijarów są najlepsi z matematyki w Krakowie Adam Wojnar
Edukacja. Uczniowie coraz lepiej rozwiązują zadania matematyczne, ale mają kłopoty z logicznym myśleniem

Polska zajęła 11. miejsce w międzynarodowych badaniach PISA, sprawdzających umiejętności 15-latków z matematyki i przedmiotów ścisłych. Pięć pierwszych pozycji w rankingu zajmują kraje azjatyckie, na czele z Singapurem.

Polscy uczniowie są jednymi z najlepszych w Europie. Na Starym Kontynencie wyprzedzają nas tylko Finlandia, Estonia, Szwajcaria i Holandia. Za nami są m.in. Niemcy i Wielka Brytania.

Najgorszą wiedzę matematyczną na świecie mają natomiast uczniowie w Maroku, Hondurasie, Afryce Południowej i Ghanie, która znalazła się na ostatniej 76. pozycji. Źle wypadły także Stany Zjednoczone: - 28. miejsce i Rosja - 34. miejsce.

Wyniki naszych 15-latków okazały się lepsze niż w poprzednim badaniu PISA, które było przeprowadzone w 2012 r.; wtedy znaleźliśmy się na 14. pozycji.

- Żaden inny rozwinięty kraj na świecie nie poprawił tak bardzo swoich wyników. W 2003 r. byliśmy poniżej średniej, a w 2012 r. znaleźliśmy się w czołówce. Poprawa dotyczy zarówno uczniów najlepszych, jak i najsłabszych, ponieważ w obu tych grupach wyniki znacząco wzrosły - mówi dr Michał Sitek, wicedyrektor ds. badawczych Instytutu Badań Edukacyjnych.

Nauczyciele matematyki są jednak sceptyczni. - To świetnie, że mamy coraz lepszą pozycję na świecie, ale nie idzie z tym w parze wzrost wiedzy matematycznej wśród uczniów - uważa Tomasz Malicki, matematyk i dyrektor prestiżowego I LO w Krakowie.

Jego zdaniem nasz sukces w tych badaniach wynika z tego, że od kilku lat uczniowie intensywnie ćwiczą typy zadań, które znajdują się w testach PISA. Są one także obecne w sprawdzianie na zakończenie szkoły podstawowej i egzaminie po gimnazjum.

- Nauczyciele uczą właśnie pod te egzaminy. Nie skupiają się na rozwijaniu logicznego myślenia, uczniowie poznają tylko schematy rozwiązywania zadań. Wszystkim zależy na wynikach egzaminów, ponieważ na tej podstawie tworzy się opinia o poziomie szkoły - uważa Tomasz Malicki.

Podobnego zdania jest dr Paweł Zawiślak z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Uczniowie może i lepiej rozwiązują określony typ zadań, ale poziom ich wiedzy matematycznej jest coraz niższy - twierdzi. Jego zdaniem wynika to nie tylko z tego, że uczniowie są przygotowywani przede wszystkim do egzaminów, ale także z faktu, że okrojony został program nauczania matematyki w szkołach. - W efekcie spada poziom matury z matematyki, teraz może ją spokojnie zdać gimnazjalista - uważa Paweł Zawiślak.

Widoczne jest to na uczelniach. Na wielu z nich, np. na AGH, na pierwszym roku prowadzone są kursy wyrównujące wiedzę z matematyki i przedmiotów ścisłych. - Pracuję na uczelni od 10 lat i widzę, że poziom wiedzy matematycznej coraz bardziej się obniża - twierdzi dr Zawiślak.

Badania PISA przeprowadza OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Od 2000 roku sprawdza ona poziom światowego szkolnictwa. W ostatnim rankingu znalazło się 76 ze 194 państw, niektóre kraje, np. Chiny nie zgodziły się na przeprowadzenie badania.

Testy PISA oceniają nie tylko wiedzę, ale także umiejętności z zakresu: matematyki, nauk przyrodniczych oraz czytania i interpretacji tekstów.

Właśnie zaprezentowana została część matematyczno-przyrodnicza. Wyniki z części humanistycznej poznamy za kilka miesięcy.

20 najlepszych
1. Singapur
2. Hongkong
3. Korea Południowa
4. Japonia
5. Tajwan
6. Finlandia
7. Estonia
8. Szwajcaria
9. Holandia
10. Kanada
11. Polska
12. Wietnam
13. Niemcy
14. Australia
15. Irlandia
16. Belgia
17. Nowa Zelandia
18. Słowenia
19. Austria
20. Wielka Brytania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski