Polscy hokeiści przespali pół meczu z Danią

Andrzej Stanowski
Andrzej Banas
Na turnieju hokejowym EIHC w Budapeszcie nasza reprezentacja poniosła drugą porażkę, ulegając Danii 1:3.

Duńczycy od szeregu lat grają w światowej elicie, niedawno pokonali nas w turnieju przedolimpijskim w Mińsku 5:2. Ale do Budapesztu przyjechali bez ośmiu najlepszych graczy występujących na co dzień w NHL.

Od pierwszych minut Duńczycy ruszyli do ataku, grali szybko, agresywnie, zamykali nas w naszej tercji. Polacy mieli olbrzymie problemy, by przedostać się do tercji rywala. Ta duża przewaga rywali została udokumentowana dwoma golami. Najpierw wyszli z kontrą trzech na dwóch i wykończyli akcję celnym strzałem. Potem nie popisał się nasz bramkarz Przemysław Odrobny, którego Mathias From zaskoczył strzałem po lodzie w bliższy róg.

Na początku drugiej tercji, kiedy graliśmy w osłabieniu, Duńczycy dobrze rozegrali „zamek”, szybko przemieścili krążek z jednej strony tercji na drugą i uderzenie Thomasa Spellinga do praktycznie odsłoniętej bramki Odrobnego było formalnością. Dopiero po stracie trzeciego gola Polacy zaczęli grać bardziej energicznie, agresywnie i po składnej akcji gracz Cracovii Krystian Dziubiński pokonał bramkarza Danii. Krążek podał mu debiutujący w naszej reprezentacji Kanadyjczyk z polskimi korzeniami Alex Szczechura. To drugi gol zdobyty przez Dziubińskiego w Budapeszcie. Gra wyrównała się, pewniej zaczął bronić Odrobny.

Na początku trzeciej odsłony Polacy nie wykorzystali szansy na zdobycie kontaktowego gola, kiedy grali w przewadze jednego zawodnika. Nasi hokeiści źle rozgrywali krążek i nie oddali ani jednego celnego strzału na bramkę rywala.
Po tej porażce Polacy zagrają w Budapeszcie tylko o piątą pozycję z nieznanym jeszcze rywalem z gr. B.

Polska – Dania 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Bramki: 0:1 Hoejbjerg 8, 0:2 From 10, 0:3 Spelling 21, 1:3 Dziubiński 27.
Polska: Odrobny – Kruczek, Rompkowski, Malasiński, Zapała, Kolusz – Pociecha, Bryk, Drzewiecki, Pasiut, Szczechura – Ciura, Wajda, Urbanowicz, Dziubiński, Chmielewski – Wanacki, Bychawski, Kapica, Galant, Sawicki.

Tabela grupy A
1. Dania 1 3 3-1
2. Węgry 1 3 2-1
3. Polska 2 0 2-5

Reprezentacja Polski kobiet gra na turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Pjongczang w Astanie. Polki po porażce z Kazachstanem 1:4, pokonały Wielką Brytanię 4:3 i zachowały jeszcze cień szansy na awans.