Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy kierowcy ciężarówek uwięzieni w Wielkiej Brytanii. Dantejskie sceny na granicy z Francją. Trwa akcja pomocy oraz testy na COVID-19

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Steve Parsons/Press Association/East News
Czy uda się przetestować wszystkich polskich kierowców by mogli oni wjechać z Wielkiej Brytanii do Francji a następnie zdążyć na święta do Polski. Trwa akcja testowania oraz pomocy dyplomatycznej dla naszych. Czy Polacy zdążą na czas wrócić do kraju? Szanse maleją z godziny na godzinę.

Zgodnie z informacją przekazaną przez stronę brytyjską ruszyły testy dla kierowców na lotnisku Manston. Wkrótce uruchomione zostaną punkty testowania w innych miejscach w Kent - informuje polska ambasada w Londynie.

W związku z sytuacją kryzysową w Kent Centrum Informacji Konsularnej udziela informacji pod numerem +44 203 078 96 18.

UWAGA, ważne informacje dla kierowców:
Testowanie kierowców rozpoczęło się zarówno w kolejce Stack/Brock, jak i na lotnisku Manston.

Kierowcy są testowani w swoich pojazdach w kolejkach oraz na parkingu na lotnisku. Nie ma specjalnie wyznaczonych miejsc testowych.

Kierowcy, którzy są obecnie w Manston lub w kolejce Stack/Brock powinni pozostać na swoich miejscach i oczekiwać na test. Czas oczekiwania na wynik testu to ok. 40 minut.

Wyniki testów będą przesyłane na numery telefonów komórkowych kierowców. Testy dla kierowców samochodów ciężarowych są bezpłatne. Wyjaśniana jest kwestia opłat dla kierowców pojazdów o masie poniżej 3,5 tony oraz osobowych.

Testy przeprowadzają pracownicy służby zdrowia, a żołnierze są obecni na miejscu w celu wsparcia i ochrony operacji testowania.
Kierowcy którzy parkują na lotnisku z wynikiem negatywnym będą stopniowo wypuszczani z parkingu i będą mogli udać się w dalszą trasę.

Strona brytyjska zobowiązała się zapewnić pożywienie i napoje w wyznaczonych miejscach postoju ciężarówek.

Mobilne grupy konsularne będą odwiedzać największe miejsca postoju ciężarówek w celu monitorowania sytuacji i udzielania pomocy.

W Ambasadzie RP w Londynie zostały uruchomione dwa dodatkowe numery telefonów alarmowych, odbierane 24h.

Numer infolinii ambasady w Londynie: +447825724104

Numer infolinii Centrum Informacji Konsularnej: +44 203 078 96 18

email: [email protected]

Niestety, nie ma możliwości testowania przed wjazdem do Eurotunelu a także w jego okolicach. To jest wielki logistyczny problem zwłaszcza dla kierowców ciężarówek, którzy muszą taki test wykonać, by zostać wpuszczonym przez Francuzów. Oczywiście test musi być negatywny i spełniać kryteria jakościowe. W innym wypadku na wjazd do Francji nie będzie zgody.

W okolicach portu Dover na Wyspach dochodzi do dantejskich scen. Policja już rano musiała powstrzymywać kierowców próbujących wjechać do portu po tym, jak władze francuskie ogłosiły, że zakaz wjazdu z Wielkiej Brytanii został zniesiony. Jak to często bywa, niecierpliwi kierowcy chcieli natychmiast ruszyć w drogę do domu. Jednak, by dostać się do Francji trzeba przejść wiarygodny test na COVID-19.

Do akcji pomocy kierowcom i służbom Brytyjczycy skierowali wojsko. Jak podało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, personel wojskowy ma wspierać testowanie kierowców przebywających w Kent. Jednocześnie strona brytyjska apeluje, aby przewoźnicy nie podróżowali do Kent do odwołania, ponieważ Departament Transportu pracuje nad złagodzeniem zatorów w portach.

Konsul Generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek w Polsat News powiedział, że "strona brytyjska zapewnia nas, że trwają bardzo intensywne prace nad rozbudową istniejących dwóch centrów i ew. stworzeniem trzeciego, żeby testy były jak najszybciej przeprowadzone".

Testowanie kierowców, którzy utknęli przed świętami na terenie Wielkiej Brytanii, wzięli na siebie Brytyjczycy.

- Absolutnie kluczową sprawą jest uruchomienie jak najszybszego, jak najszerszego testowania kierowców, żeby mogli oni wjechać na teren Francji. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami brytyjskimi, żeby proces ten przyspieszyć jak tylko jest to możliwe - dodał konsul Stąsiek

Jak informuje firma Eurotunel operacja Brock ma miejsce na autostradzie M20 w pobliżu skrzyżowania 8, gdzie testy dla wszystkich kierowców są przeprowadzane przez brytyjskie służby zdrowia. Kierowcy z wynikiem ujemnym mogą dotrzeć do naszego terminala. Jeśli wynik pozytywny zostanie potwierdzony po drugim teście PCR, kierowcy i inne osoby chcące wjechać do Francji będą musieli izolować się na 10 dni w Wielkiej Brytanii. Jak ostrzega Eurotunel "klientom (kierowcom, pasażerom), którzy przybędą na nasz terminal bez negatywnego wyniku testu, odmówimy przewozu".

W środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapewnił, że polskie władze naciskają na francuskich i brytyjskich partnerów, aby jak najszybciej rozwiązali ten kryzys.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że rozmawiałem w środę z wiceministrem spraw zagranicznych Wlk. Brytanii panią Wendy Morton. - Poprosiłem o sprawne działanie ws. sytuacji polskich kierowców, którzy utknęli na granicy. Otrzymałem zapewnienie, ze strona brytyjska stara się rozwiązać problem. Każdy kierowca będzie przetestowany.

Według słów naszego ministra, strona brytyjska zapewnia wsparcie logistyczne, dostarcza też żywność. - Każda osoba z negatywnym testem będzie mogła kontynuować podróż. Osobom z pozytywnym testem przeprowadzi się dodatkowy test PCR i w przypadku powtórnego wyniku pozytywnego – zostaną skierowani na 10 kwarantannę w lokalnych hotelach, a ich ładunek zostanie odpowiednio zabezpieczony - zapewnia minister Przydacz.

Według słów Przydacza, polscy konsulowie są na miejscu. Będą starać się komunikować z kierowcami także przy pomocy CB radio. Jak zapewnia, władzom zależy na tym, by Polacy jak najszybciej mogli wyjechać do domów.

Jak dodaje zarząd Eurotunelu pierwsze ciężarówki zaczęły przybywać do terminalu w środę rano o godzinie 10:00 czasu środkowoeuropejskiego.

W związku z sytuacją kryzysową w portach Dover i Folkestone polskie MSZ uruchomiło kontakt dla osób potrzebujących pomocy. W Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie pełniony jest telefoniczny dyżur konsularny dla osób chcących uzyskać informację lub pomoc. +447825724104 lub [email protected]

Konsulowie w Wielkiej Brytanii pomagają rozwiązać kryzys na granicy Wielkiej Brytanii i Francji dostarczają wodę i żywność dla kierowców. Polscy dyplomanci są też w kontakcie z Ministerstwem Transportu Wielkie Brytanii, władzami lokalnymi i organizacjami dostarczającymi żywność.

W akcję pomocy polskim kierowcom zaangażowali się też Polacy mieszkający na Wyspach oraz miejscowa ludność. Polscy kierowcy od kilku dni koczowali na autostradach, placach i miejscach portowych bez odpowiednich warunków sanitarnych, bez żywności, bieżącej wody, bez nadziei na szybkie rozwiązanie sytuacji, co dodatkowo frustrowało ich, i ich rodziny w Polsce lub w innych częściach Europy.

Możliwość podróży z Wielkiej Brytanii do Francji została wznowiona od godz. 00:00 w nocy z 22.12.2020 na 23.12.20202 r. Obywatele Polski mogą wjechać do Francji po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR lub równoważnego sprzed maksymalnie 72h.

Podróżować pod warunkiem posiadania negatywnego testu na obecność wirusa COVID-19 (wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą) mogą też:

Obywatele państw wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym obywatele UE); Obywatele Wielkiej Brytanii lub krajów trzecich, którzy normalnie mieszkają we Francji, w Unii Europejskiej lub innym państwie wchodzącym w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub odbywają niezbędną podróż.

Ze stroną francuską rozmawiał tymczasem wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Odbył on w środę rozmowę telefoniczną z z sekretarzem stanu ds. europejskich Clementem Beaune. Jak zapewnił polski urzędnik, pomoc naszym kierowcom to w tej chwili priorytet MSZ.

Władze francuskie odradzają korzystanie z portu w Dover i Eurotunelu wszystkim kierowcom podróżującym z Wielkiej Brytanii na kontynent.

Komu już uda się dostać do Francji, nie będzie miał przeszkód w dalszym podróżowaniu. Brak jest ograniczeń w podróżowaniu po Francji. Nie jest wymagane posiadanie oświadczenia o celu opuszczenia miejsca zamieszkania. Na terenie całego kraju obowiązuje godzina policyjna. Pobyt poza miejscem zamieszkania w godzinach w godzinach 20:00-6:00 wymaga pisemnego oświadczenia o jego powodach. Uzasadnieniem może być ważny powód rodzinny (np. związany z opieką nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną), względy zdrowotne, zawodowe czy wyprowadzenie psa na spacer. Spacery lub uprawianie sportu nie są uznawane za ważne uzasadnienie.

Wyjątkiem od ograniczeń będzie noc z 24 na 25 grudnia 2020 r., kiedy będzie można przemieszczać się swobodnie.

Nieuzasadniony pobyt poza miejscem zamieszkania lub brak wymaganego oświadczenia w godzinach nocnych podlega we Francji grzywnie w wysokości 135 euro.

Francuzi w niedzielę zamknęli tymczasowo granicę (na 48 godzin) po informacji, że na terenie Wielkiej Brytanii odkryto niebezpieczną odmianę koronawirusa. W tym czasie w okolicach granicy francusko-brytyjskiej po stronie Zjednoczonego Królestwa znalazło się nawet kilkadziesiąt tysięcy ciężarówek z dużą liczbą polskich kierowców. Decyzją władz Francji utknęli w gigantycznych korkach.

Negocjacje trwały bardzo długo gdyż Francuzi postawili liczne warunki od spełnienia których uzależniali puszczenie ruchu do siebie. Apele docierały z wielu stron, z KE, także z Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polscy kierowcy ciężarówek uwięzieni w Wielkiej Brytanii. Dantejskie sceny na granicy z Francją. Trwa akcja pomocy oraz testy na COVID-19 - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski