Polscy rycerze na krucjatach

Polscy rycerze na krucjatach

Paweł Stachnik

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców, obraz francuskiego malarza historycznego Émile Signola z 1847 r.
1/7
przejdź do galerii

Zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców, obraz francuskiego malarza historycznego Émile Signola z 1847 r. ©archiwum

18 października 1166 podczas wyprawy przeciw Prusom ginie książę Henryk Sandomierski. Był romantycznym rycerzem i uczestnikiem krucjaty. Ruch krucjatowy nie był w Polsce silny. Wiemy jednak o kilku rycerzach, którzy ruszyli do Ziemi Świętej. Książęta Piastowscy organizowali własne krucjaty.
Wieści o pierwszych krucjatach dotarły na ziemie polskie stosunkowo szybko. W „Roczniku kapituły krakowskiej” pod rokiem 1099 zapisano: „Jeruzalem a Christianis capta est”, czyli „Jerozolima przez chrześcijan jest zdobyta”. Nie mamy jednak żadnych świadectw, by jacyś Polacy wzięli udział w pierwszej wyprawie krzyżowej. A zatem uczestnictwo polskich rycerzy, tak realistycznie i barwnie opisane przez Zofię Kossak-Szczucką w jej „Krzyżowcach”, nie ma potwierdzenia w faktach historycznych.

Same trudności

Inna sprawa, że krucjatowa idea nie zdobyła wśród polskiego rycerstwa zbyt dużej popularności. Przypomnijmy, że był to okres rozbicia dzielnicowego, podczas którego piastowscy władcy nieustannie walczyli o dzielnice, próbując wzajemnie pozbawić się swoich księstw.

Mogło się więc okazać, że powracający z Ziemi Świętej piastowski krzyżowiec nie bardzo ma do czego wracać…

Wpływ na małą popularność ruchu krucjatowego w Polsce miały też inne prozaiczne fakty. Wyprawa na Bliski Wschód była kosztowna i długa. Rycerz, a tym bardziej książę, wyruszał na nią nie sam, lecz z otoczeniem, czasem z licznym dworem, a to wymagało odpowiednich środków finansowych. Musiał też zabezpieczyć materialną egzystencję i interesy pozostającej w kraju rodziny.

Pozostało jeszcze 88% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo