Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy śpiewacy, dyrygenci i muzycy szturmem biorą świat

Mateusz Borkowski
Jurek Dybał dyryguje m.in. Wiedeńską Orkiestrą Kameralną
Jurek Dybał dyryguje m.in. Wiedeńską Orkiestrą Kameralną JANUSZ ROMANISZYN
Muzyka. Patrząc na sukcesy naszych śpiewaków operowych, skład wiodących orkiestr oraz nazwiska dyrygentów, można stwierdzić, że w muzyce klasycznej nadszedł czas Polaków

Największe sukcesy Polacy odnoszą na gruncie opery. Śpiewacy stali się wręcz naszym towarem eksportowym. Polskie nazwiska zobaczymy dziś na afiszach słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Opera Covent Garden w Londynie, La Scali w Mediolanie, a także podczas Festiwalu w Salzburgu.

- Po wielu latach absencji polskich wykonawców na światowych deskach nastał obecnie złoty okres. To niezwykle miłe, że mogę w tym również uczestniczyć - mówił w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego" światowej sławy tenor Piotr Beczała. Jak przyznał, pracuje też nad tym, żeby polską muzykę wykonywali częściej inni zagraniczni śpiewacy. - Namawiam zawsze Anię Netrebko, żeby śpiewała na koncertach arię Roksany z "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego.

Przyznam, że bardzo dobrze jej to wychodzi - tłumaczył słynny tenor. Poza Beczałą do światowej czołówki operowych artystów należą dziś również sopranistka Aleksandra Kurzak, baryton Mariusz Kwiecień, słynący z ról Wagnerowskich bas-baryton Tomasz Konieczny oraz baryton Artur Ruciński. Ten ostatni w ubiegłym roku w Salzburgu zastąpił w ostatniej chwili samego Placido Domingo, po tym jak Hiszpan nagle się rozchorował. Polak wystąpił wtedy u boku słynnej rosyjskiej sopranistki Anny Netrebko.

Rośnie również liczba polskich muzyków grających w najlepszych orkiestrach na świecie. Od 1986 roku I koncertmistrzem Filharmoników Berlińskich jest urodzony w Krakowie Daniel Stabrawa. W ostatnich latach do słynnej orkiestry dołączyli inni polscy muzycy. W 2009 roku byli to dwaj krakowianie: skrzypek Krzysztof Polonek oraz altowiolista Ignacy Miecznikowski.

W orkiestrze grają także dwaj kontrabasiści - Stanisław Pająk (od 2011 roku) oraz Janusz Widzyk (od 2001 roku). Z kolei w prowadzonej przez Marca Minkowskiego słynnej francuskiej orkiestrze Les Musiciens du Louvre Grenoble usłyszymy krakowską altowiolistkę Agnieszkę Rychlik.

Od 2003 roku kontrabasistą w orkiestrze Filharmoników Wiedeńskich i Opery Wiedeńskiej jest Jurek Dybał, dyrygent i szef Sinfonietty Cracovii. Jego zdaniem rosnąca liczba polskich instrumentalistów, którzy zasilają europejskie orkiestry, to efekt kształcenia muzycznego w Polsce, które stoi na wysokim poziomie, ale także większej znajomości języków obcych wśród muzyków i kurczącego się świata.

- Absolwenci akademii muzycznych są dziś świetnie przygotowani i nie mają kompleksów w stosunku do zachodnich kolegów - tłumaczy Jurek Dybał. Sam jako dyrygent, pod którego batutą grają takie zespoły, jak: Wiedeńska Orkiestra Kameralna, Concerto Köln oraz Wiener Concertverein, również zauważa zmianę. Jak mówi, kiedyś sukcesem dla polskich dyrygentów było prowadzenie drugoligowej orkiestry w Niemczech, a dziś Polacy stają z batutą przed najważniejszymi zespołami na świecie.

Jako przykład podaje 32-letniego Krzysztofa Urbańskiego z Pabianic, wychowanka maestro Antoniego Wita, który jest dzisiaj dyrektorem muzycznym Indianapolis Symphony Orchestra, a także głównym dyrygentem i liderem artystycznym Trondheim Symfoniorkester w Norwegii. Nie powinniśmy jednak spoczywać na laurach, tylko, jak sugeruje Dybał, podwyższać poprzeczkę.

- Po sukcesach Adama Małysza postawiono na narciarstwo i to przyniosło efekty. Podobnie powinno być dzisiaj z muzykami. Powinniśmy sięgać wszędzie, także tam gdzie nikt nie sięga - postuluje szef Sinfonietty Cracovii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski