Polska - Andora 3:0. Lewandowski zrobił swoje. Debiut 17-letniego Kozłowskiego. Teraz mecz z Anglią 29.03 2021

Krzysztof Kawa
Mecz Polska - Andora w Warszawie. Robert Lewandowski strzela pierwszego gola
Mecz Polska - Andora w Warszawie. Robert Lewandowski strzela pierwszego gola fot. szymon starnawski / polska press
Polska - Andora 3:0. Po zremisowanym 3:3 meczu z Węgrami w Budapeszcie, podejmowaliśmy Andorę na stadionie Legii w Warszawie. Polscy piłkarze nie rozpoczęli eliminacji mistrzostw świata olśniewająco, ale mieli okazję szybko się odkuć. Selekcjoner Paulo Sousa już wie, że droga Biało-Czerwonych na turniej w Katarze w 2022 roku wcale nie będzie łatwa i trzeba zrobić wszystko, by takie mecze, jak z Andorą wygrywać wysoko. Dzięki Robertowi Lewandowskiemu i debiutującemu Karolowi Świderskiemu cel udało się zrealizować, choć pogromu słabych rywali nie było.

Polska - Andora wynik na żywo. Transmisja online 28.03

Wygrać wysoko z Andorą? Czemu nie. Warto jednak wiedzieć, że na swoim terenie nasi rywale przegrali z Albanią tylko 0:1. To oznacza, że potrafią się bronić. W Warszawie potwierdzili, że dobrze opanowali tę sztukę. Na szczęście w naszych szeregach był Robert Lewandowski, który wziął sprawy w swoje ręce i zdobył kolejne dwie bramki dla reprezentacji. To jego gole numer 65. i 66. w biało-czerwonych barwach.

Dzięki temu kapitan kadry mógł zejść wcześniej z boiska, by oszczędzić siły na środowy, arcyważny mecz z Anglią na Wembley. W niedzielę podopieczni Garetha Southgate'a pokonali na wyjeździe Albanię 2:0 i z kompletem punktów prowadzą w grupie I. Drugie miejsce ex aequo zajmują Polacy oraz Węgrzy, którzy tego samego dnia wygrali w San Marino 3:0.

- Myślę, że gol w debiucie może cieszyć i to jest to, na co tak naprawdę cały czas od dziecka pracowałem. Cieszę się, że nadszedł ten moment, że dostałem szansę w reprezentacji i ta bramka zostanie ze mną do końca życia. Nie miałem nic do stracenia. Wynik był 2:0, cały czas byliśmy w ataku pozycyjnym, więc nastawiłem się, by brać piłkę na siebie i wykreować coś dla siebie lub dla kolegów i cieszę się, że udało się strzelić tę bramkę - powiedział Karol Świderski, który trafił do siatki, gdy na boisku już nie było ani Lewandowskiego, którego zastąpił, ani Arkadiusza Milika.

Swój udział przy trzecim golu dla Polaków - w początkowej fazie akcji - miał Kacper Kozłowski. Jego wejście było wydarzeniem niedzieli przy Łazienkowskiej. To drugi najmłodszy debiutant w historii meczów reprezentacji Polski (17 lat i 163 dni). Jako młodszy od pomocnika Pogoni Szczecin debiutował tylko w naszej kadrze Włodzimierz Lubański.

Debiut w kadrze to niesamowite uczucie, marzyłem o tym od dziecka. Stresik był tylko w dniu, gdy przyjeżdżałem pierwszego dnia zgrupowania do hotelu, potem minął - powiedział Kacper Kozłowski.

Polska - Andora 3:0 (1:0).
Bramki: Lewandowski 30, 55, Świderski 88.

Polska: Szczęsny - Bereszyński (60 Dawidowicz), Glik, Piątkowski, Rybus (60 Grosicki) - Jóźwiak, Krychowiak, Zieliński - Milik (60 Płacheta) - Piątek, Lewandowski (63 Świderski).

II połowa
90. min Koniec meczu, trzy punkty zaksięgowane dzięki trzem golom.
88. min 3:0 Gol debiutującego Świderskiego, który znalazł się pomiędzy dwoma obrońcami i wykorzystał podanie Grosickiego. A zaczęło się od zagrania innego debiutanta - Kozłowskiego.
83. min Kolejna szarża Jóźwiaka po prawej stronie boiska. Rzut rożny i Glik z trudem sięga piłki.
80. min Kilka kolejnych akcji gospodarzy nie zakończonych strzałami. Bez Lewandowskiego, który nie tylko strzelał, ale i rozgrywał, siła ofensywna znacznie zmalała. "Lewy" strzelał gole w swoich dziesięciu ostatnich meczach - czy to dla Bayernu, czy dla reprezentacji. Polski napastnik wszech czasów.
73. min Uwaga debiut! Kozłowski zmienia Zielińskiego.
63. min Hat-tricka nie będzie - za oszczędzanego na mecz z Anglią "Lewego" wchodzi Świderski. A napastnikowi Bayernu masażyści na ławce okładają kolano lodem.
62. min Niesamowita obrona bramkarza Andory po strzale Piątka.
60. min Zmiany w polskim składzie: Grosicki za Rybusa, Dawidowicz za Bereszyńskiego, Płacheta z Milika.
55. min 2:0 Znów niezawodny Lewandowski. Zagranie z boku Jóźwiaka, a "Lewy" trafia na dwa razy z pięciu metrów.
54. min Słaby i niecelny strzał Piątka.
50. min Zaczęło się bez konkretnych akcji, wolne rozgrywanie piłki przez Polaków.

I połowa
45+1 min Na zakończenie pierwszej połowy Milik kieruje piłkę głową w stronę bramki, ale po drodze odbija ją obrońca z Andory i jest tylko rzut rożny. Węgrzy do przerwy też skromne 1:0 z San Marino.
44. min Piątek pada w polu karnym, ale sędzia nie gwiżdże. Kontrowersja, ale arbiter był bardzo blisko.
43. min Polacy cierpliwie rozgrywają piłkę, kolejne dośrodkowania nie dają rezultatu.
39. min Kuriozalna sytuacja - po dośrodkowaniu Zielińskiego piłka trafia w stopę Lewandowskiego, odbita przelatuje między nogami bramkarza i... opuszcza boisko tuż obok słupka.
36. min Tym razem po podaniu Jóźwiaka strzelał głową Milik, ale chybił.
30. min 1:0 Gol Lewandowskiego! Wrzutka Rybusa w pole karne z rzutu wolnego, a piłka po strzale "Lewego" odbiła się od pleców obrońcy i wpadła do siatki. To 65. bramka tego piłkarza w reprezentacji Polski. Niby dużo, ale dla porównania - w Lidze Mistrzów zdobył ich 73.
24. min Piątek dobrze przyjął piłkę w polu karnym, ale obrońcy uniemożliwili oddanie celnego strzału.
19. min Ogromne zamieszanie w polu karny, strzały Krychowiaka i Piątka nie dochodzą do celu.
13. min We wcześniejszym meczu Anglicy wygrali w Albanii 2:0 po golach Kane'a i Mounta. Mecz z Polską w środę na Wembley.
11. min Pierwszy strzał oddał Bereszyński, niecelny.
10. min Czterech piłkarzy gości na naszej połowie, próba pressingu, ale gospodarze byli czujni.
9. min Węgrzy też na razie bez goli w wyjazdowym meczu z San Marino.
8. min Obraz gry zgodny z przewidywaniami, piłkarze Andory mocno cofnięci, Polacy ćwiczą atak pozycyjny.
3. min Lewandowski pierwszy raz w polu karnym gości, ale skutecznie blokowany.