Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska - Brazylia! Gramy o ćwierćfinał MŚ w amp futbolu. Legenda rodzi się w bólach. "Polski Messi": prowadź do boju

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
O godz. 15.00, reprezentacja Polski w amp futbolu zmierzy się z Brazylią, a stawką będzie ćwierćfinał mistrzostw świata
O godz. 15.00, reprezentacja Polski w amp futbolu zmierzy się z Brazylią, a stawką będzie ćwierćfinał mistrzostw świata @AmpFutbolPolska
Już dzisiaj, tj. 5 października br., będziemy świadkami wielkiego piłkarskiego wydarzenia. Otóż reprezentacja Polski w amp futbolu - dzięki znakomitym występom grupowym - znalazła się w gronie szesnastu najlepszych drużyn świata i w meczu o ćwierćfinał zmierzy się z Brazylią, trzecią siłą ostatniego mundialu. Turniej organizuje Turcja, a dotychczasowe spotkania nasi zawodnicy rozgrywali na obiektach TFF Riva, należących do rodzimej federacji piłkarskiej, a usytuowanych w pobliżu Stambułu (z Uzbekistanem 1:3 i z Tanzanią 3:0) oraz na „Kocaeli Stadium” w Izmicie nad Morzem Marmara (z Hiszpanią 3:0).

Amp futbol to formuła piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej - w przypadku graczy z pola lub kończyny górnej u bramkarzy.
Początki tego sportu, a w zasadzie amp soccera sięgają 1980 roku. Wówczas to, w USA grupa niepełnosprawnych narciarzy z Donem Bennettem na czele, szukała możliwości utrzymania aktywności fizycznej także w sezonie letnim. Szybko zorganizowano w miejscowości Bellevue w stanie Waszyngton pierwsze spotkania i treningi oraz powołano do życia pierwszy amp futbolowy związek na świecie - Amputee Soccer International.

Historia i nowe terytoria

Pierwsze treningi amp futbolu w Polsce datowane są na październik 2011 roku, kiedy to na zgrupowaniu w Warszawie pojawiło się trzynastu zawodników.
Oficjalnym debiutem naszej reprezentacji był Turniej Czterech Narodów w Manchesterze na przełomie marca i kwietnia 2012 roku. Polacy zajęli w nim drugie miejsce, ustępując jedynie Anglii, a wygrywając m.in. z Niemcami i Irlandczykami.
Na mistrzostwach świata, które nieoficjalnie odbywają się od 1987 roku, a oficjalnie dopiero od 2007 roku (w formule 7x7), nasza drużyna narodowa wystąpiła dotychczas trzykrotnie: zadebiutowała w 2012 roku w Kaliningradzie i była przedostatnia, na 11. miejscu, w 2014 roku w meksykańskim Culiacán bliska była strefy medalowej, zajmując 4. miejsce, a w 2018 roku, ponownie w Meksyku, tyle że w San Juan de los Lagos uplasowała się na 7. pozycji.

W tym roku, mamy 6. oficjalną edycję mistrzostw świata w amp futbolu, których organizatorem jest Światowa Federacja Piłki Nożnej po Amputacjach (World Amputee Football Federation - WAFF). Do turnieju zakwalifikowały 24 zespoły z pięciu kontynentów. Tytułu sprzed czterech lat broni… Angola. Nieco egzotyczna ekipa z Afryki to również wicemistrz świata z 2014 roku.

Od lat, reprezentacja Polski należy do najlepszych w Europie. Dwukrotnie sięgała po brązowe medale na Starym Kontynencie (2017, 2021). Za pierwszym razem, nasi piłkarze ulegli w półfinale Turcji 0:2, a w meczu o 3. miejsce wygrali z Hiszpanią 3:1. Przed rokiem, w Krakowie, drogę do finału zamknęli nam… Hiszpanie (2:1), ale o brązowy medal ograliśmy Rosjan (1:0).

Nasze gwiazdy

Wróćmy jednak tego tegorocznych mistrzostw świata. W ostatnim meczu grupy E, Polska pokonała wicemistrza Europy Hiszpanię 3:0 i zapewniła sobie awans do 1/8 finału, w którym w środę o godz. 15.00 zmierzy się ze zwycięzcą kwalifikacji w Ameryce Południowej i 3-krotnym, nieoficjalnym mistrzem świata, Brazylią.
W podstawowej „siódemce" naszej reprezentacji wybiegło pięciu zawodników Wisły Kraków: Igor Woźniak, Przemysław Świercz, Kamil Rosiek, Krystian Kapłon i Kamil Grygiel, a pozostały duet tworzyli - były gracz „Białej Gwiazdy" Mariusz Adamczyk (dziś Legia Warszawa) i as Kuloodpornych Bielsko-Biała Bartosz Łastowski. W końcówce meczu krótko zagrał kolejny „wiślak” Jakub Kożuch.
Podczas turnieju w Turcji najskuteczniejszy jest na razie „Polski Messi” czyli Bartosz Łastowski, który zdobywał gole we wszystkich trzech meczach grupowych! W meczu z Hiszpanią, dwukrotnie celnie trafiał do bramki rywali Kamil Rosiek. Z kolei prowadzenie w spotkaniu z Tanzanią zapewnił nam Krystian Kapłon.
Selekcjonerem naszej ekipy jest Marek Dragosz - założyciel wielu akademii bramkarskich w całej Polsce.
- Każdy z uczestników tego turnieju gra w Turcji, by wygrać - twierdzi Przemysław Świercz, nasz kapitan. - Nie możemy więc kalkulować, jeżeli chcemy osiągnąć sukces!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski