Codeweek, czyli Europejski Tydzień Kodowania jest najważniejszym w UE wydarzeniem promującym naukę programowania. To społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-23 października. To było 16 dni wypełnionych wieloma akcjami związanymi z programowaniem, a także jubileuszowymi wydarzeniami, w których brali udział zarówno seniorzy, nauczyciele, ale także młodzież szkolna oraz dzieci, także z przedszkoli.
- Programowanie to kompetencja przyszłości. Dlatego nie tylko staramy się ją promować, ale i pomagamy w jej rozwijaniu – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM – Dziś niemal wszystko opiera się na języku kodowania. Potencjał, który tkwi w tysiącach młodych, zdolnych ludzi jest zasobem, który może zadecydować o przewadze konkurencyjnej Polski we współczesnym świecie.

Co ważne, Codeweek to nie tylko te kilkanaście dni. Do 31 grudnia 2022 roku, na stronie https://codeweek.eu/ można zgłaszać wszelkie inicjatywy poświęcone programowaniu – mogą to być warsztaty, pokazy czy też po prostu lekcje informatyki. Obecnie Polska znajduje się na trzecim miejscu podium z ponad 13 tysiącami inicjatyw związanych z kodowaniem. To świetny wynik, jednak warto pamiętać, że w tym przyjacielskim wyścigu ciągle mamy szanse zdobyć srebro lub złoto!
Cała Polska programuje
Fundamentem CodeWeek są nauczyciele. To właśnie oni zgłaszają najwięcej aktywności. Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat liczba wydarzeń w Polsce stale rosła. W 2014 r. zorganizowano 283 aktywności związanych z nauką podstaw programowania, a już rok później wydarzeń było dziesięć razy więcej i trend wzrostowy utrzymywał się w kolejnych latach. Rekordowy był 2020 rok. Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce z wynikiem 20 505 wydarzeń związanych z kodowaniem. Taka liczba oznacza, że zajęcia rozpoczynały się co minutę! Trudny, 2020 rok, w którym świat funkcjonował w dużej mierze dzięki technologii, pokazał, jak ważne są kompetencje cyfrowe. Przed 2021 r. udało nam znaleźć się na podium, a o wynik 2022 r. ciągle walczymy.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja CodeWeek potrzebowała specjalnej oprawy. Dlatego w tym roku NASK i KPRM, które wspólnie tworzą polskie biuro Codeweek, zorganizowały dwa wyjątkowe wydarzenia: Wielkie Święto Programowania w Warszawie (8 października) i we Wrocławiu (15 października). To były dwie soboty wypełnione kodowaniem – łącznie ponad 700 osób uczyło się programować strony internetowe, roboty i neony, grało w szachy pod okiem arcymistrzów oraz rozwiązywało detektywistyczne zagadki.
„Kodowanie uczy myślenia kreatywności, analizowania treści, cierpliwości i wytrwałości w poszukiwaniu rozwiązań, a także rozwija wyobraźnię i uczy pracy w grupie – mówi Wojciech Pawlak - Dyrektor NASK – Dla NASK to wielka satysfakcja i zaszczyt, że możemy współorganizować CodeWeek w Polsce. Widzimy wielki potencjał w rozwijaniu pasji do programowania wśród najmłodszych, a patrząc na uczestników naszych wydarzeń, bardzo się cieszę, że przyszło tak wiele dziewczynek, bo warto podkreślać też to, że programowanie nie jest zajęciem tylko dla chłopców”.

Kodowanie od małego
Europejski Tydzień Kodowania to także okazja na spotkanie z edukatorami, trenerami, nauczycielami i innymi miłośnikami programowania, którzy dzielili się swoją wiedzą i pasją z najmłodszymi uczestnikami. Na co dzień można korzystać z potencjału Klubu Młodego Programisty – inicjatywy, która działa w całej Polsce od 2018 roku. To wtedy, w 16 polskich miastach poniżej 100 tys. mieszkańców ruszyły pierwsze Kluby Młodego Programisty – punkty warsztatowe, w których dzieci i młodzież w wieku szkolnym (z klas 1-6) bezpłatnie mogły uczyć się programowania. Tylko w pierwszym roku działania odwiedziło je ponad 21 tysięcy uczestników, którzy wzięli udział w 1600 bezpłatnych warsztatów.
W czerwcu tego roku ruszyła kolejna edycja zajęć w KMP. Tym razem Kluby zostały otwarte w m.in. Oleśnicy, Nakle nad Notecią, Nowej Soli, Chełmie, Skawinie, Wyszkowie, Namysłowie, Stalowej Woli, Grajewie, Słupsku, Żywcu, Działdowie, Luboniu i Gryfinie. W bezpłatnych zajęciach mogą wziąć trzy grupy wiekowe uczniów: z klas 1-3, 4-5 i 6-8 szkoły podstawowej.
W Klubach Młodego Programisty dzieci i młodzież pod okiem doświadczonych trenerów i trenerek mają okazję do rozwijania kompetencji przyszłości, niezbędnych w trakcie edukacji, jak i przyszłej ścieżki zawodowej. Korzystając z różnorodnej technologii, m.in. pracując z komputerami, robotami, płytkami mechatronicznymi, uczą się programowania, ale także: krytycznego myślenia, współpracy i rozwiązywania problemów. Ćwiczyć swoją kreatywność i rozwijają się w innowacyjności. Warsztaty w Klubie Młodego Programisty to okazja do nauki poprzez zabawę. Więcej informacji na https://www.klubmlodegoprogramisty.pl/ .
Z kolei na platformie NASK OSE IT Szkoła dostępne są także bezpłatne kursy nauki programowania w Scratch Junior, w Scratch 3.0 i Pythonie oraz darmowy kurs szachowy

Tysiąc pierwszych organizatorów
Zainteresowanie kursami i Europejskim Tygodniem Kodowania udowadnia, że grono adeptów programowania w naszym kraju ciągle rośnie. Aby zachęcić do dalszego rozwijania kompetencji cyfrowych, NASK i KPRM zorganizowały także konkurs „1000 pierwszych organizatorów”. Tysiąc pierwszych osób, które zgłoszą swoje wydarzenie i zarejestrują je na mapie inicjatyw Codeweek, a następnie przekażą link za pośrednictwem formularza konkursowego, otrzyma 10 zestawów gry CodyRoby wraz z taśmą, która pozwoli przenieść planszę w dowolne miejsce i zwiększyć jej rozmiar. Grę stworzył Włoch Alessandro Bogliolo, pozwala ona na naukę podstaw programowania już najmłodsze dzieci. Dodatkowo samodzielnie można ułożyć scenariusz rozgrywki, stworzyć pionki do gry czy wprowadzać modyfikacje i przeszkody na planszy. Konkurs trwa do 23 listopada 2022 r. Warto dodać swoje wydarzenie do mapy CodeWeek i wziąć w nim udział!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?