Polska jednym z liderów promocji nauki programowania

Materiał informacyjny NASK
Przez ponad dwa tygodnie trwania Europejskiego Tygodnia Kodowania odbyło się w całym kraju ponad 13 tysięcy wydarzeń i inicjatyw poświęconych programowaniu. W tym corocznym wyścigu państw UE, Polska jest obecnie na trzecim miejscu, ale jeszcze może sięgnąć po srebro lub nawet złoto!

Codeweek, czyli Europejski Tydzień Kodowania jest najważniejszym w UE wydarzeniem promującym naukę programowania. To społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-23 października. To było 16 dni wypełnionych wieloma akcjami związanymi z programowaniem, a także jubileuszowymi wydarzeniami, w których brali udział zarówno seniorzy, nauczyciele, ale także młodzież szkolna oraz dzieci, także z przedszkoli.

- Programowanie to kompetencja przyszłości. Dlatego nie tylko staramy się ją promować, ale i pomagamy w jej rozwijaniu – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM – Dziś niemal wszystko opiera się na języku kodowania. Potencjał, który tkwi w tysiącach młodych, zdolnych ludzi jest zasobem, który może zadecydować o przewadze konkurencyjnej Polski we współczesnym świecie.

 Polska jednym z liderów promocji nauki programowania

Co ważne, Codeweek to nie tylko te kilkanaście dni. Do 31 grudnia 2022 roku, na stronie https://codeweek.eu/ można zgłaszać wszelkie inicjatywy poświęcone programowaniu – mogą to być warsztaty, pokazy czy też po prostu lekcje informatyki. Obecnie Polska znajduje się na trzecim miejscu podium z ponad 13 tysiącami inicjatyw związanych z kodowaniem. To świetny wynik, jednak warto pamiętać, że w tym przyjacielskim wyścigu ciągle mamy szanse zdobyć srebro lub złoto!

Cała Polska programuje

Fundamentem CodeWeek są nauczyciele. To właśnie oni zgłaszają najwięcej aktywności. Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat liczba wydarzeń w Polsce stale rosła. W 2014 r. zorganizowano 283 aktywności związanych z nauką podstaw programowania, a już rok później wydarzeń było dziesięć razy więcej i trend wzrostowy utrzymywał się w kolejnych latach. Rekordowy był 2020 rok. Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce z wynikiem 20 505 wydarzeń związanych z kodowaniem. Taka liczba oznacza, że zajęcia rozpoczynały się co minutę! Trudny, 2020 rok, w którym świat funkcjonował w dużej mierze dzięki technologii, pokazał, jak ważne są kompetencje cyfrowe. Przed 2021 r. udało nam znaleźć się na podium, a o wynik 2022 r. ciągle walczymy.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja CodeWeek potrzebowała specjalnej oprawy. Dlatego w tym roku NASK i KPRM, które wspólnie tworzą polskie biuro Codeweek, zorganizowały dwa wyjątkowe wydarzenia: Wielkie Święto Programowania w Warszawie (8 października) i we Wrocławiu (15 października). To były dwie soboty wypełnione kodowaniem – łącznie ponad 700 osób uczyło się programować strony internetowe, roboty i neony, grało w szachy pod okiem arcymistrzów oraz rozwiązywało detektywistyczne zagadki.

„Kodowanie uczy myślenia kreatywności, analizowania treści, cierpliwości i wytrwałości w poszukiwaniu rozwiązań, a także rozwija wyobraźnię i uczy pracy w grupie – mówi Wojciech Pawlak - Dyrektor NASK – Dla NASK to wielka satysfakcja i zaszczyt, że możemy współorganizować CodeWeek w Polsce. Widzimy wielki potencjał w rozwijaniu pasji do programowania wśród najmłodszych, a patrząc na uczestników naszych wydarzeń, bardzo się cieszę, że przyszło tak wiele dziewczynek, bo warto podkreślać też to, że programowanie nie jest zajęciem tylko dla chłopców”.

 Polska jednym z liderów promocji nauki programowania

Kodowanie od małego

Europejski Tydzień Kodowania to także okazja na spotkanie z edukatorami, trenerami, nauczycielami i innymi miłośnikami programowania, którzy dzielili się swoją wiedzą i pasją z najmłodszymi uczestnikami. Na co dzień można korzystać z potencjału Klubu Młodego Programisty – inicjatywy, która działa w całej Polsce od 2018 roku. To wtedy, w 16 polskich miastach poniżej 100 tys. mieszkańców ruszyły pierwsze Kluby Młodego Programisty – punkty warsztatowe, w których dzieci i młodzież w wieku szkolnym (z klas 1-6) bezpłatnie mogły uczyć się programowania. Tylko w pierwszym roku działania odwiedziło je ponad 21 tysięcy uczestników, którzy wzięli udział w 1600 bezpłatnych warsztatów.

W czerwcu tego roku ruszyła kolejna edycja zajęć w KMP. Tym razem Kluby zostały otwarte w m.in. Oleśnicy, Nakle nad Notecią, Nowej Soli, Chełmie, Skawinie, Wyszkowie, Namysłowie, Stalowej Woli, Grajewie, Słupsku, Żywcu, Działdowie, Luboniu i Gryfinie. W bezpłatnych zajęciach mogą wziąć trzy grupy wiekowe uczniów: z klas 1-3, 4-5 i 6-8 szkoły podstawowej.

W Klubach Młodego Programisty dzieci i młodzież pod okiem doświadczonych trenerów i trenerek mają okazję do rozwijania kompetencji przyszłości, niezbędnych w trakcie edukacji, jak i przyszłej ścieżki zawodowej. Korzystając z różnorodnej technologii, m.in. pracując z komputerami, robotami, płytkami mechatronicznymi, uczą się programowania, ale także: krytycznego myślenia, współpracy i rozwiązywania problemów. Ćwiczyć swoją kreatywność i rozwijają się w innowacyjności. Warsztaty w Klubie Młodego Programisty to okazja do nauki poprzez zabawę. Więcej informacji na https://www.klubmlodegoprogramisty.pl/ .

Z kolei na platformie NASK OSE IT Szkoła dostępne są także bezpłatne kursy nauki programowania w Scratch Junior, w Scratch 3.0 i Pythonie oraz darmowy kurs szachowy

 Polska jednym z liderów promocji nauki programowania

Tysiąc pierwszych organizatorów

Zainteresowanie kursami i Europejskim Tygodniem Kodowania udowadnia, że grono adeptów programowania w naszym kraju ciągle rośnie. Aby zachęcić do dalszego rozwijania kompetencji cyfrowych, NASK i KPRM zorganizowały także konkurs „1000 pierwszych organizatorów”. Tysiąc pierwszych osób, które zgłoszą swoje wydarzenie i zarejestrują je na mapie inicjatyw Codeweek, a następnie przekażą link za pośrednictwem formularza konkursowego, otrzyma 10 zestawów gry CodyRoby wraz z taśmą, która pozwoli przenieść planszę w dowolne miejsce i zwiększyć jej rozmiar. Grę stworzył Włoch Alessandro Bogliolo, pozwala ona na naukę podstaw programowania już najmłodsze dzieci. Dodatkowo samodzielnie można ułożyć scenariusz rozgrywki, stworzyć pionki do gry czy wprowadzać modyfikacje i przeszkody na planszy. Konkurs trwa do 23 listopada 2022 r. Warto dodać swoje wydarzenie do mapy CodeWeek i wziąć w nim udział!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska jednym z liderów promocji nauki programowania - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie