Polska jest w czołówce krajów zagrożonych powodzią. Rusza aktualizacja planu zarządzania ryzykiem powodziowym. Początek w Małopolsce

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Rozpoczęły się konsultacje społeczne aktualizacji planu zarządzania ryzykiem powodziowym. Zaczynają się w Małopolsce i Krakowie, gdzie niedawno rozpoczęła się modernizacja 20 km wałów przeciwpowodziowych Anna Kaczmarz/Polska Press
We wtorek 9 lutego 2021 roku rozpoczęły się spotkania w ramach konsultacji społecznych dotyczących aktualizacji planu zarządzania ryzykiem powodziowym. Polska jest w czołówce krajów europejskich, które takim ryzykiem są zagrożone. Spotkania zaczynają się w Małopolsce i Krakowie, gdzie niedawno ruszyła modernizacja wałów przeciwpowodziowych na długości 20 km.

FLESZ - Zima nie odpuszcza

Konsultacje społeczne aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym zaczęły się jeszcze w grudniu 2020. Spotkania konsultacyjne odbywają się w 28 miastach w całym kraju. Ich istotą jest przełożenie ogólnych założeń metodycznych oraz wniosków z przeprowadzonych prac analitycznych na konkretne działania służące ochronie mieszkańców, gospodarki, środowiska i dziedzictwa kulturowego na obszarach poszczególnych dorzeczy.

Aktualizacja stanu powodziowego następuje co 6 lat. - Zapraszamy do szerokich konsultacji w ramach omówienia i przyjęcia programu zarządzania ryzyka powodziowego. Patrząc na mapy, jesteśmy w czołówce w Europie pod względem zagrożenia powodziowego. Zaczynamy ten proces od Małopolski, gdzie występuje największe zagrożenie, a więc w dorzeczu górnej Wisły – zapowiedział Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialny za sprawy związane z gospodarką wodną oraz realizację inwestycji w sektorze gospodarki morskiej i wodnej.

Spotkania konsultacyjne przez pół roku. Początek w Krakowie i Małopolsce

Spotkania w ramach konsultacji potrwają do czerwca. Później plan zarządzania ryzykiem powodziowym będzie dopracowany, a w grudniu 2021 ma zostać przyjęte rozporządzenie w tej sprawie.

- Mamy powodzie zatorowe w górnych odcinakach rzek, powodzie na wiosnę, kiedy pojawiają się wody roztopowe oraz powodzie opadowe, które mogą się pojawić w każdym okresie, np. jak w październiku zeszłego roku. Żeby temu przeciwdziałać, zaprezentujemy rozwiązania, które chcemy realizować przez następne sześć lat – mówił Krzysztof Woś, wiceprezes Wód Polskich, które odpowiadają za wdrażanie nowego programu przeciwpowodziowego.

Jak mówiła prezes Regionalnego Zarządu Gospodarki Wód Wody Polskie w Krakowie Małgorzata Sikora, krakowskie Wody Polskie odpowiadają za pięć zlewni. - Podejmujemy działania na rzecz bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców południa Polski, ale i dalej, także terenów nizinnych. Rozpoczęliśmy przebudowę wałów Krakowie, tak aby do 2022 roku chroniły mieszkańców Czyżyn, Nowej Huty, Podgórza i Wieliczka. Mamy w planach także rozbudowę innych wałów, poniżej stopnia Dąbie, do tego wrota powodziowe poniżej stoczni w Krakowie. To działania za blisko 30 mln zł. Są też i inne plany, jak stanowiska wodno-pompowe chroniące os. Lesisko w Nowej Hucie za ok. 8 mln zł – mówiła Małgorzata Sikora.

Modernizacja wałów i wycinka drzew wzdłuż nich w Krakowie

Wody Polskie oraz krakowscy aktywiści i ekolodzy pracują razem w ramach grupy roboczej, która ma się zająć inwentaryzacją drzew wzdłuż wałów Wisły w Krakowie. Wraz z modernizacją wałów Wody planują wycinką ok. 2800 drzew. Specjalny zespół, w skład którego wejdą też pracownicy Uniwersytetu Rolniczego, ma za zadanie ocalić jak najwięcej z nich. Jak przebiegają prace w tym zakresie?

- Inwentaryzację mamy już zakończoną, a z Uniwersytetem Rolniczym dokonujemy ostatecznych weryfikacji, aby jak największą ilość drzew ochronić i nie wycinać tych, których nie trzeba – powiedziała nam Małgorzata Sikora.

Inwestycja "Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły w Krakowie" to przebudowa 20 km wałów na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Inwestycja obejmie również część gminy Wieliczka. Jej realizacja pozwoli na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krakowa, w tym ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu dla miasta i jego mieszkańców. Zmodernizowane wały przeciwpowodziowe będą chronić 40 tysięcy mieszkańców oraz ich mienie na obszarze 31 km kwadratowych.

Inwestycja jest realizowana w ramach "Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły". Planowany koszt to ponad 93 mln zł. Prace potrwają do czerwca 2022 roku. Projekt jest współfinansowany z funduszy Banku Światowego.

Konsultacje online. Szczegóły na dedykowanej stronie

Bartosz Ślizewski, kierownik projektu z Wód Polskich, zaznaczył, że konsultacje trafiły na trudny czas i nie można ich na razie przeprowadzać w stacjonarnej formie. - Najbliższe spotkanie w lutym i marcu będą się odbywać w formule online. Wszelkie informacje oraz chęć zgłoszenia udziału w spotkaniach można znaleźć na stronie stoppowodzi.pl, w zakładce konsultacje społeczne, gdzie jest cały plan spotkań konsultacyjnych – mówił Ślizewski. 9 lutego odbędzie się spotkanie dla Krakowa, a 10 lutego dla Nowego Sącza.

Wideo

Materiał oryginalny: Polska jest w czołówce krajów zagrożonych powodzią. Rusza aktualizacja planu zarządzania ryzykiem powodziowym. Początek w Małopolsce - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie