Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska mniej wiarygodna. Złoty mocno się osłabił

Maciej Badowski, (GEG)
Gospodarka. Agencja ratingowa S&P obniżyła ocenę wiarygodności dla Polski z poziomu A- do BBB+. Złoty gwałtownie się osłabił po tej decyzji. Agencja tłumaczy obniżenie ratingu, pierwszego w historii Polski, ostatnimi zmianami w Trybunale Konstytucyjnym, mediach publicznych oraz służbie cywilnej.

W wyniku tej zmiany Polska spadła w ratingu S&P poniżej Curacao, Botswany, Słowenii, Litwy, Łotwy i Malty. Znaleźliśmy się na poziomie takich krajów jak: Tajlandia, Oman, Meksyk, Peru, Aruba, Hiszpania - od lat borykająca się z kryzysem - czy Islandia.

Agencja podkreśla, że obniżenie ratingu Polski spowodowane jest ostatnimi zmianami legislacyjnymi wprowadzonymi przez Prawo i Sprawiedliwość. Jako przykład S&P podaje sytuację Trybunału Konstytucyjnego, którego działania efektywne i niezależne zostały podważone - w opinii agencji - poprzez zmiany w składzie trybunału oraz w procesie podejmowania decyzji.

Kurs PLN od 4.01 do 15.01.2016
Create line charts

Agencja podkreśla też, że nowe prawo medialne daje rządowi rozległą władzę mianowania i kontrolowania władz i rad nadzorczych publicznych nadawców. S&P zauważa również zmianę ustawy o służbie cywilnej, która pozwala rządowi zmieniać tę służbę, co - zdaniem agencji - spowoduje erozję polskich instytucji oraz znacznie wykracza poza zmiany, jakie obiecywano w czasie kampanii wyborczej. To wszystko - uważa S&P - doprowadzi do spadku niezależności, wiarygodności i efektywności kluczowych instytucji, a zwłaszcza Narodowego Banku Polskiego.

Po zmianie ratingu mocno osłabił się złoty. Za euro trzeba było płacić wieczorem niemal 4,50 zł, podczas gdy rano kurs wynosił 4,40. Wczoraj o kilka procent spadły ceny akcji banków. Ale to efekt przedstawienia prezydenckiego projektu ustawy o pomocy frankowiczom. Decyzja S&P nie miała wpływu na notowania giełdowe, bo zamknięto je przed ogłoszeniem fatalnej dla polskiej gospodarki oceny ratingowej.

Ministerstwo Finansów na razie nie komentuje nowego ratingu S&P. Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets w wypowiedzi dla tvn24bis stwierdził, że „trzeba liczyć się z tym, iż inne agencje również pójdą tą samą drogą”, a więc i Moody, i Fitch także obniżą oceny wiarygodności dla Polski. A sam S&P ocenia prawdopodobieństwo dalszego obniżenia ratingu dla Polski w ciągu najbliższych 24 miesięcy na co najmniej 33 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski