Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska nadal liderem, ale inwestorzy ostrożniejsi

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
93 proc. inwestorów ocenia bieżącą sytuację gospodarczą jako dobrą lub zadowalającą, ale 36 proc. przewiduje jej pogorszenie.
93 proc. inwestorów ocenia bieżącą sytuację gospodarczą jako dobrą lub zadowalającą, ale 36 proc. przewiduje jej pogorszenie. Fot. Ankieta Koniunkturalna 2016 - AHK
Nasz kraj utrzymał pierwszą pozycję na liście krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w których najbardziej opłaca się inwestować. Ale od kilku miesięcy - jako jedyne państwo kontynentu - notujemy silne załamanie nastrojów wśród inwestorów.

W ostatnich latach Polska stała się rajem dla inwestorów. W ankietach przeprowadzanych przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową - we współpracy z innymi izbami (amerykańską, belgijską, brytyjską, francuską, hiszpańską, irlandzką, kanadyjską, niderlandzką, portugalską, skandynawską, szwajcarską i włoską) uzyskiwaliśmy średnią notę 5 na 6 możliwych. Za nami plasowali się Czesi i Słowacy.

W lutym tego roku ponownie zbadano nastroje wśród 360 zagranicznych inwestorów (dużych, średnich i małych) z kilkunastu krajów. Polska, jako jedyny testowany kraj, zanotowała spadek oceny - do 4,8 (Czechy mają 4.4, Słowacja 4,3). Zdecydowały o tym dużo niższe niż poprzednio oceny dotyczące stabilności politycznej i społecznej kraju oraz przewidywalności polityki gospodarczej.

Jeszcze parę miesięcy temu stabilność była jednym z najsilniejszych atutów Polski - inwestorzy podawali ją na szóstym miejscu wśród 21 czynników decydujących o atrakcyjności. Dziś spadła ona na pozycję… 20.! Przewidywalność polityki gospodarczej obsunęła się jeszcze niżej, czyli na dno rankingu.

Zmianę nastrojów widać już na (publikowanym obok) wykresie otwierającym raport z badań: blisko 93 proc. inwestorów ocenia bieżącą sytuację gospodarczą jako dobrą lub zadowalającą, jednocześnie ponad 36 procent przewiduje jej pogorszenie.

Po raz kolejny firmy najwyżej oceniły Polskę za członkostwo w UE oraz jakość kadr: kwalifikacje, jakość kształcenia akademickiego oraz produktywność i zmotywowanie pracowników. Inwestorzy coraz wyżej cenią też dostępność poddostawców i infrastrukturę: jest ona szóstym najlepiej ocenianym czynnikiem, a jeszcze kilka lat temu zamykała ranking. Zdaniem firm, wyraźnie poprawiła się także moralność płatnicza.

W porównaniu z zeszłym rokiem zmniejszył się mocno odsetek inwestorów, którzy uważają, że sytuacja ich firm lub branży się polepszy. Mimo to aż 43 proc. badanych przewiduje wzrost zatrudnienia, a 36 proc. deklaruje zwiększenie wydatków na inwestycje.

- Obecne postrzeganie Polski za granicą może spowodować, że nowi inwestorzy będą opóźniać decyzję o wejściu do naszego kraju lub kierować swoją uwagę na inne rynki. Polska nie może rozwijać się bez kapitału zagranicznego, dlatego potrzebny jest dialog i zrozumienie potrzeb i obaw stron - komentuje Monika Constant, dyrektora generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Dyrektor Elisabetta Caprino z Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce rozkłada akcenty nieco inaczej:v- Drobna korekta nastrojów ma związek ze zmianą władz i niepewnością co do kierunku prowadzonej przez nie polityki gospodarczej. Dobre wrażenie robi utrzymywanie się Polski na szczycie listy państw, w których warto inwestować oraz przekonanie 94,5 proc. respondentów, że zainwestowaliby tu po raz drugi.

">
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski