Polska nieobecna czyli normalna

Redakcja
Jadwiga Dubla-Kalinowska - "Komunikat" (RPA), prezes Polonii w Południowej Afryce

Opinie uczestników forum

 O opinie na temat VIII Światowego Forum Mediów Polonijnych poprosiliśmy kilku jego uczestników. Zapytaliśmy ich również jak w krajach, w których mieszkają, odbierana jest aktualnie Polska.

Jadwiga Dubla-Kalinowska - "Komunikat" (RPA), prezes Polonii w Południowej Afryce

 Tego typu spotkania dziennikarzy polonijnych są bardzo potrzebne. Uważam nawet, że powinno do nich dochodzić częściej, w mniejszych gronach. Najlepsze i najprawdziwsze informacje o Polsce uzyskuje są bowiem podczas bezpośrednich wizyt. Nie zastąpi ich Internet.
 Natomiast jeśli idzie o obraz Polski w świecie, to ciągle się on zmienia. To jednak, że Polska nie zawsze jest dobrze odbierana, to duża wina tutejszych dziennikarzy, którzy nie potrafią odpowiednio jej "sprzedać". A przecież dzieje się tu tyle dobrego, że nie ma się czego wstydzić. Szkoda też, że rząd polski nie interesuje się mniejszymi ośrodkami polonijnymi. Nacisk jest kładziony na Polonię amerykańską czy australijską, a zapomina się całkowiecie np. o Polonii w Południowej Afryce. My żadnej pomocy z kraju nie otrzymujemy, a przecież też pracujemy nad stworzeniem pozytywnego wizerunku Polski.

Małgorzata Malewska-Malek - dwumiesięcznik "Polonez" (Egipt)

 W forum uczestniczę pierwszy raz. Bardzo cieszę się, że zostałam zaproszona, gdyż my, w Egipcie, mamy nikły kontakt z krajem. Tutaj również spotkałam koleżanki i kolegów "po piórze" z Libanu i Izraela. Będziemy mogli omówić wiele spraw, gdyż są to w moim przypadku kraje sąsiednie. Mamy więc podobne problemy. Także w Tarnowie spotkała mnie dzisiaj jeszcze jedna miła niespodzianka. Spotkałam kolegę ze studiów, z którym nie widziałam się ponad dwadzieścia lat. Obecnie jest dziennikarzem w Nowym Jorku.
 Natomiast odbiór Polski w Egipcie jest coraz lepszy. W mediach egipskich jest coraz więcej informacji o Polsce. To przede wszystkim zasługa polskich dyplomatów. W Egipcie bardzo aktywna jest tamtejsza ambasada. Chciałabym jednak, aby polskie media również od czasu do czasu wspomniały coś o Egipcie, bo z tego co widzę, to na razie zainteresowanie w Polsce tym krajem jest znikome.

Nijola Masłowska - Litewskie Radio Narodowe (audycja polska)

 Jest to jedyna tak duża impreza integracyjna polonijnych dziennikarzy i bardzo cieszę się, że w Tarnowie zrodziła się taka inicjatywa.
 Odbiór Polski na Litwie jest bardzo dobry. Litwini liczą bowiem na pomoc Polski w dążeniach do NATO, a w dalszej perspektywie do Unii Europejskiej. Dla Litwy Polska jest też wzorem, w jakim kierunku powinny iść przemiany społeczne i gospodarcze. Polskie media mają się u nas bardzo dobrze. Są finansowane w dużej mierze przez polski rząd. Dla mieszkających na Litwie Polaków cenna jest pomoc udzielana zwłaszcza przez panią marszałek Alicję Grześkowiak.

Mieczysław Czerwiński - magazyn "To i Owo" (USA)

 Forum to kapitalna forma komunikacji pomiędzy Polonią a krajem. To stworzenie pomostu między Polakami rozsianymi po różnych zakątkach świata. Ta inwestycja będzie procentować.
 Ostatnio Polska coraz mniej obecna jest w mediach amerykańskich. Jeśli się coś mówi lub pisze o Polsce, to najczęściej związane jest to z osobą Ojca Świętego. Ale to nic złego. Media amerykańskie intreresują się bowiem przede wszystkim tymi krajami, gdzie dzieje się coś nienormalnego. Mniejsze zainteresowanie Polską oznacza, że sytuacja tutaj się znormalizowała.

Notował (RAF)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie