Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska sztuka ludowa

AN
(INF. WŁ.) Muzeum Etnograficzne w Krakowie ma duże i cenne zbiory. Część ogromnie bogatej i świetnej kolekcji polskiej sztuki ludowej po kilkuletniej przerwie udostępniono publiczności na otwartej wczoraj stałej ekspozycji.

Nowa ekspozycja stała w Muzeum Etnograficznym

   Autorami ekspozycji, różniącej się zasadniczo od poprzedniej (zamkniętej przed pięciu laty), są pracownicy działu sztuki Muzeum Etnograficznego: Grażyna Mosio, Beata Skoczeń-Marchewka, Grzegorz Graff.
   Obiekty pokazane w pierwszych trzech salach obejmują okres uważany za szczytowy w rozwoju tradycyjnej sztuki ludowej: od XVIII do początków XX wieku. Ostatnia sala przedstawia wybrane prace 25 twórców powstałe w XX wieku.
   Ekspozycja prezentowana w wyremontowanych salach na II piętrze pokazuje dzieła, warsztat, twórców, ale również ośrodki oraz drogi i sposoby, jakimi drzeworyty, rzeźby, obrazy na papierze, płótnie, szkle, dewocjonalia trafiały do odbiorców. Do sztuki zaliczono również zdobnictwo (wycinanki, malowanki, pająki), wykonywane najczęściej dla potrzeb domowych, czasem dla sąsiadów, zawsze lokalnie, w obrębie najbliższej społeczności.
   Warsztat to m.in. deski drzeworytnicze z warsztatu Kostryckich w Płazowie, arcyciekawa częstochowska pracownia malarska dająca wgląd - na ile to możliwe - w powstawanie obrazów przeznaczonych dla masowego odbiorcy. W drugiej sali pokazano drogi, jakimi prace trafiały z warsztatów do odbiorców: odpusty, jarmarki, centra pielgrzymkowe, wędrownych obraźników.
   Kolejna sala przedstawia popularne w polskiej sztuce ludowej tematy ikonograficzne. W tej sali znajdziemy jedną z najstarszych zachowanych kapliczek słupowych - datowaną na 1650 rok kapliczkę z Anielowa, wyjątkowo piękny przykład monumentalnej rzeźby ludowej, czy z "Jacelowej" kaplicy z Cichego na Podhalu figurę Chrystusa u Słupa.
   Wystawę zamyka prezentacja 25 artystów ludowych tworzących w XX wieku - od Jędrzeja Wowry i Jana Lamęckiego kontynuujących sztukę tradycyjną, poprzez szukanie własnych środków wyrazu przez twórców wychodzących poza kanon (Adam Zegadło, Bronisław Chojęta), czy poszukujących innych źródeł inspiracji (Józefa Janosa, Stanisława Majewskiego), ludzi "osobnych" jak Epifaniusz Drowniak - Nikifor, Karol Wójciak - Heródek z Lipnicy Wielkiej na Orawie, Maria Wnek, Katarzyna Gawłowa.
   Zasygnalizowano interesujące zjawisko ośrodka w Paszynie, który wykrystalizował się trzydzieści parę lat temu. Osobny temat to zakopiański ośrodek malarstwa na szkle z artystami tej miary co Ewelina Pęksowa czy Władysław Walczak-Baniecki.
   W otwartej wczoraj stałej ekspozycji znalazły się obiekty o znacznej randze muzealnej i dużej urodzie. Niektóre pokazano po raz pierwszy. Żywa i klarowna prezentacja sprawia, że jest to wystawa dla ludzi w każdym wieku i z różnym przygotowaniem. (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski