Polska - Ukraina 3:2 w meczu towarzyskim siatkarzy

Grzegorz Bawół/PAP
PAP
Polska wygrała z Ukrainą 3:2 (21:25, 25:17, 25:20, 23:25, 15:11) w meczu towarzyskim siatkarzy w Radomiu. Obie drużyny przygotowują się do mistrzostw świata, które rozpoczną się 26 sierpnia, a biało-czerwoni będą współgospodarzami imprezy.

W pierwszym secie od początku utrzymywała się kilkupunktowa przewaga Ukraińców. W grze Polaków sporo było niedokładności, zepsutych zagrywek, a trochę do życzenia pozostawiała też dyspozycja fizyczna zawodników, ale to już przed meczem zapowiadał prezes PZPS Sebastian Świderski, który wskazywał, że po ciężkich treningach biało-czerwoni mogą odczuwać jeszcze zmęczenie.

Ukraińcy grali swobodniej, bardziej nieszablonowo i prowadzili 7:4, 15:12 czy 21:16. Dopiero w końcówce partii lepiej zaczął funkcjonować blok gospodarzy, kilka punktów w ataku zdobył Aleksander Śliwka, ale po zagrywce w siatkę Łukasza Kaczmarka set skończył się wynikiem 25:21 dla rywali.

W drugiej odsłonie Polacy uzyskali dwupunktowe prowadzenie (9:7) dzięki skutecznej zagrywce Jakuba Kochanowskiego. W bloku biało-czerwoni znaleźli wreszcie sposób na Wasyla Tupcziego i utrzymywali przewagę. Wskutek chwili dekoncentracji na tablicy wyników pojawił się remis po 14, ale później - przy różnorodnej zagrywce Śliwki i udanym blokom - siatkarze trenera Nikoli Grbica ponownie odskoczyli na kilka punktów (20:15). Rozegrał się też Bartosz Kurek i Polacy wygrali tę partię 25:17.

Już przed meczem było wiadomo, że drużyny rozegrają co najmniej cztery sety, gdyż tak umówili się trenerzy. Przy remisie 1:1 po dwóch partiach szkoleniowiec Polaków posłał do boju praktycznie całą drugą szóstkę, z wyjątkiem rozgrywającego, bo na boisku pozostał Marcin Janusz.

Rezerwowi spisywali się solidnie, nieźle serwowali, można było odnieść wrażenie, że grają swobodniej niż podstawowa szóstka. Trzeciego seta wygrali 25:20.

W czwartym na zmiany zdecydował się też trener rywali i nie wyszło im to na dobre, bo szybko zrobiło się 4:0 dla biało-czerwonych. Ukraińcy opanowali jednak sytuację i korzystając z wyraźnie gorszego okresu gry Polaków wyszli na 13:10. Krótkie wskazówki, jakich udzielił w przerwie na żądanie Grbic, przyniosły skutek i głównie dzięki silnym zbiciom Tomasza Fornala najpierw odrobili straty (17:17), a następnie wyszli na prowadzenie (19:18). Końcówka jednak znowu należała do gości, którzy zwyciężyli 25:23.

Tie-break to nierówna gra z obu stron i częste zmiany prowadzenia. W końcówce więcej błędów - w rozegraniu, czy dotykając siatki - popełnili Ukraińcy i polski zespół zwyciężył 15:11.

Spotkanie z Ukrainą rozpoczęło serię sprawdzianów w ostatnim etapie przygotowań do mundialu, który 26 sierpnia rozpocznie się w Polsce i Słowenii.

Biało-czerwonych, którzy wygrali dwie ostatnie edycje MŚ, w przyszłym tygodniu czeka udział w Memoriale Wagnera w Krakowie, gdzie ich przeciwnikami będą zespoły Iranu, Argentyny i Serbii. 23 sierpnia w ostatnim sparingu przed najważniejszą imprezą tego sezonu Polacy ponownie zagrają z Argentyńczykami.

Występ w MŚ rozpoczną 26 sierpnia meczem z Bułgarią. Później w fazie grupowej zagrają jeszcze z Meksykiem i USA