MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska zbojkotuje kongres Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Łukasz Konstanty
Przemysław Świderski
Polska jako kolejny kraj wycofała się z udziału w listopadowym kongresie Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG) w Stambule z uwagi na dopuszczenie do udziału przedstawicieli Rosji i Białorusi. Wcześniej wydarzenie zbojkotowały federacje Estonii, Ukrainy i Norwegii.

Sekretarz generalny Polskiego Związku Gimnastycznego (PZG) Piotr Dec napisał list do władz FIG oraz europejskich federacji członkowskich, w którym wyjaśnił, że udział w kongresie będzie niezgodny ze stanowiskiem polskiego Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W liście pada deklaracja o pełnym poparciu ze strony PZG dla wspólnego stanowiska z lipca br. ministrów sportu lub ich odpowiedników z 35 krajów, w którym sygnatariusze wzywają m.in. do zawieszenia krajowych władz sportowych Rosji i Białorusi w międzynarodowych federacjach sportowych oraz usunięcia przedstawicieli obu krajów z wpływowych stanowisk w tych federacjach.

- Ponieważ barbarzyńskie akty przeciwko Ukraińcom popełniane przez Rosję wspieraną przez Białoruś jedynie nasilają się, nie mieliśmy innego wyjścia, jak odwołać nasz udział w Kongresie. Każda inna decyzja byłaby sprzeczna z wartościami, w które głęboko wierzymy. Byłaby też niezgodna ze stanowiskiem polskiego Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz ogromnym poparciem Polaków dla sankcji wobec Rosji i Białorusi – wyjaśnia cytowany na stronie internetowej PZG Dec.

W piśmie pada deklaracja, że polska federacja dalej będzie się angażowała w prace przygotowawcze i podzieli się poglądami na sprawy, które będą omawiane w Stambule, ale zostanie to zrobione z Warszawy.

Z udziału w kongresie (11-12 listopada) wycofały się także federacje gimnastyczne Norwegii, Ukrainy i Estonii. Początkowo gospodarzem tegorocznego kongresu miała być właśnie Norwegia, a spotkanie miało odbyć się w Sandefjord pod koniec października. W lipcu strona norweska poinformowała o rezygnacji z organizacji wydarzenia z uwagi na możliwy udział w nim przedstawicieli federacji gimnastycznych Rosji i Białorusi.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę międzynarodowa federacja początkowo ogłosiła, że sportowcy z Rosji i Białorusi mogą rywalizować jako neutralni. 7 marca zrezygnowano z tej opcji. Dwa dni przed wejściem w życie zakazu Rosjanin Iwan Kuliak, rywalizując pod neutralnym szyldem nosił literę „Z”, uznawaną jako symbol rosyjskiej agresji, na swoim stroju podczas Pucharu Świata w katarskiej Dausze. Kuliak został zdyskwalifikowany na rok.

Prezydent FIG Morinari Watanabe stoi na stanowisku, że rosyjscy i białoruscy oficjele zajmują neutralną pozycję i nie powinni być utożsamiani z krajem pochodzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska zbojkotuje kongres Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej - Sportowy24

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski