Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski, czyli jaki?

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Gospodarka. Do Sejmu wpłynął przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt ustawy wprowadzającej zasady posługiwania się przez producentów produktów rolno-spożywczych oznaczeniem „Produkt polski”. Czy ułatwi on rozpoznawanie rodzimych towarów?

- Patriotyzm gospodarczy Polaków wzrasta, więc dostrzeżenie tej tendencji przez ministerstwo zasługuje na pochwałę. Niestety, zaproponowana definicja „polskiego produktu”, jak i skuteczność ustawowej regulacji, budzą poważne wątpliwości - ocenia Piotr Trudnowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Zgodnie z projektem informacją „Produkt polski” będzie można oznaczać tylko takie towary, które zostały wyprodukowane w Polsce. Minimum to 75 proc. surowców pochodzących z Polski, zaś pozostałe 25 proc. to półprodukty, których nie można zastąpić krajowymi odpowiednikami. Trudnowski tłumaczy, że zdefiniowanie „polskiego produktu” jako takiego, który został wyprodukowany w Polsce z minimum 75 proc. surowców polskiego pochodzenia oznacza, że z takiego samego oznaczenia będą mogły korzystać zarówno wielkie zachodnie korporacje produkujące np. jogurty w Polsce, jak i mała, lokalna spółdzielnia mleczarska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski