Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski dzień

Redakcja
UCZESTNICY: 5558 osób z 93 państw. Dyscyplin: 19, konkurencji 163.

Sprintem przez igrzyska - TOKIO 1964 r.

 XVIII Igrzyska Olimpijskie, Tokio, 10 - 24 października 1964 r.
 KLASYFIKACJA MEDALOWA:

 KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA:

 PRZYBYŁ SAM CESARZ. Pierwszy raz igrzyska trafiły do Japonii. Planowano je w Tokio na 1940 r., ale przeszkodziła wojna. Japończycy oczarowali przybyszów precyzją organizacji i niektórymi budowlami, np. halę judo wykonano w stylu dawnej świątyni. Defiladę otwarcia oglądał sam cesarz, więc pierwszy raz olimpijczycy maszerowali pod cesarskim, łaskawym okiem.
 BIS W MARATONIE. Nowością w programie była siatkówka kobiet (brąz Polek) oraz judo. Tu Japończycy liczyli na komplet medali, ale ich radość zmącił zwycięzca kategorii open, Holender Geesink. Pokonując Japończyków w jaskini lwa, okrył się sławą międzynarodową.
 Podobnie jak Abebe Bikila, który drugi raz wygrał maraton, czego przed nim nie dokonał nikt. Wyczyn Etiopczyka po latach skopiuje Niemiec Waldemar Cierpinski.
 W Tokio wielką karierę kończyła Larysa Łatynina, stanęła w swej karierze na olimpijskim podium w sumie 18 razy.
 Po raz ostatni wystąpiła wspólna ekipa Niemiec, (od następnych IO na arenie pojawi się też NRD). Do największych sław w Tokio zaliczono pływaka USA Dona Schollandera, 4-krotnego złotego medalistę, biegacza z Nowej Zelandii Petera Snella, zwycięzcę na 800 i 1500 m, także Bikilę Abebe z Etiopii - wygrał maraton w Rzymie, a w Tokio powtórzył ten wielki sukces.
 ZŁOTY PLON. Igrzyska w Tokio przyniosły Polakom największy triumf w historii. Zdobyliśmy 7 złotych medali: Waldemar Baszanowski w podnoszeniu ciężarów, Egon Franke we florecie, Józef Grudzień, Jerzy Kulej i Marian Kasprzyk w boksie, Józef Schmidt w trójskoku, sztafeta 4x100 m Teresa Ciepła, Irena Kirszenstein, Halina Górecka i Ewa Kłobukowska. Ten plon zaskoczył kibiców nad Wisłą. Józef Schmidt np. jechał na igrzyska po operacji nogi i dopiero wznowił treningi, nie wszyscy wierzyli, że stanie na starcie. Nie tylko skakał, ale wygrał z nowym rekodem olimpijskim 16,85. Stał się bohaterem zawodów, w Polsce sportowcem roku.
 EWA I IRENA. W Tokio ujawniły się wielkie talenty 18-letnich wtedy zawodniczek, Ewa Kłobukowska była trzecia na 100 m, Irena Kirszenstein zdobyła srebro na 200 m i w dal. Obie były podporą sztafety, która nieczekiwanie zwyciężyła w sztafecie.
 Polskim dniem nazwano finał boksu. Kolejno trzej Polacy stawali na najwyższym podium. Polska szkoła boksu, związana z pracą trenera Feliksa Stamma święciła w Tokio triumfy.
 BOHATER IGRZYSK: Bikila Abebe (Etiopia) - pierwszy, który dwa razy wygrał maraton na igrzyskach.

(jot)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski