Polski fotograf wśród najlepszych na świecie

Polski fotograf wśród najlepszych na świecie

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zdjęcia z cyklu "Karczeby" Adama Pańczuka

Zdjęcia z cyklu "Karczeby" Adama Pańczuka ©Adam Pańczuk

Sztuka. Fotograf Adam Pańczuk został uhonorowany nagrodą za Najlepszą Książkę Roku 2013 w 71. edycji konkursu Pictures of the Year International. Wyróżnione zostały „Karczeby”.
Zdjęcia z cyklu "Karczeby" Adama Pańczuka

Zdjęcia z cyklu "Karczeby" Adama Pańczuka ©Adam Pańczuk

Nagrodzona pozycja zawiera zdjęcia z fotoreportażu, który w 2009 r. został wyróżniony w konkursie Grand Press Photo (w kategorii „Ludzie”). Jest to historia karczebów, czyli mieszkańców wschodniej Polski.

Tematem przewodnim miało być silne przywiązanie do ziemi, tradycji, lokalności.

Co ciekawe, Adam Pańczuk zainwestował w wydanie książki własne pieniądze (tzw. self-publishing). Dzieło, na które składają się 23 czarno-białe fotografie, ma 80 stron. Wydano je w nakładzie 550 egzemplarzy: 400 sztuk po angielsku, 150 po polsku, z czego 50 egzemplarzy stanowi edycja kolekcjonerska, ze specjalnym opakowaniem.

Obecnie można kupić tę książkę na stronie internetowej www.adampanczuk.pl

Konkurs Pictures of the Year International organizowany jest corocznie przez Instytut Dziennikarstwa Donalda W. Reynoldsa z Missouri School of Journalism w USA.

Adam Pańczuk to fotograf urodzony w 1978 roku, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego i ASP w Poznaniu. Jest członkiem Sputnik Photo, kolektywu fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Warto zaznaczyć, że w tej samej kategorii, co książkę Pańczuka, wyróżniono też Mateusza Sarełłę za tom „Swell”. Natomiast w kategorii Award of Excellence uhonorowano wyróżnieniem Adama Lacha za cykl „Stigma”.

Napisz do autora:
lukasz.gazur@dziennik.krakow.pl

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo