Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Ład i unijne pieniądze dla firm w oczach biznesu i sojuszników. Odwiedź w środę Forum Przedsiębiorców z udziałem Jarosława Gowina

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Jak wspierać krakowskie i małopolskie firmy liżące rany po pandemii, a jak te, które chcą inwestować i się rozwijać. Jakie są biznesy przyszłości? Gdzie i jak szukać pracowników? Jak się automatyzować za pieniądze z Unii? Czy to dobry moment na gruntowne zmiany podatkowe, a jeśli tak to jakie? Jak naukowcy mogą wesprzeć przedsiębiorców? Jak tworzyć dobre prawo dla firm? Na te i inne pytania odpowiemy już w środę 23 czerwca. O 10.00 rano rozpoczynamy najważniejsze wydarzenie gospodarcze w naszym regionie: XV Forum Przedsiębiorców Małopolski organizowane przez Dziennik Polski i Gazetę Krakowską w ścisłej współpracy z czołowymi organizacjami biznesu i instytucjami wspierającymi biznes.

Do dyspozycji przedsiębiorców stawią się m.in. wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister rozwoju Anna Kornecka oraz szefowie czołowych instytucji otoczenia biznesu. Każdy, kto myśli o rozwoju swojej firmy lub działa na rzecz gospodarczego wzrostu, powinien z nami być!

Dlaczego Dziennik Polski i Gazeta Krakowska wspólnie z organizacjami gospodarczymi organizują Forum? Bo wierzymy w zasadę „NIC O NAS BEZ NAS”. I jednocześnie doskonale wiemy, że pieniądze – te krajowe, i te rekordowo wielkie z Unii Europejskiej, o których w ostatnich tygodniach jest tak głośno – NIE WYSTARCZĄ, by polskie firmy, a wraz z nimi cała gospodarka, rozwijały się na miarę naszych możliwości i oczekiwań, a co dopiero marzeń.

Czego małopolskie firmy oczekują od rządu, samorządów, szkół, nauki, prawników, doradców i instytucji otoczenia biznesu?

Postulaty biznesu są bardzo zróżnicowane, z kilku powodów:

  • inna jest sytuacja przedsiębiorców w Krakowie, a nieco inna w innych częściach Małopolski
  • inna jest sytuacja przedsiębiorców z branż najsilniej dotkniętych pandemią i lockdownami, a inna tych, którzy w czasach zarazy nie musieli ograniczać swej działalności, albo nawet ją rozwinęli
  • inna jest sytuacja przedsiębiorców działających w skali mikro, a inna wielkich pracodawców zatrudniających tysiące osób
  • inna jest sytuacja tych, którzy już korzystają z innowacyjnych rozwiązań, a inna tych, którzy dopiero o tym myślą.

Forum Przedsiębiorców Małopolski jest miejscem, które dostrzega te zróżnicowane potrzeby i punkty widzenia i szuka skutecznych rozwiązań dla wszystkich, a to dlatego, że reprezentuje całe bogactwo małopolskich przedsiębiorstw – od mikro po wielkie, od tradycyjnego rzemiosła po high-tech, od startupów z branży fintech po cenione firmy rodzinne o wieloletniej tradycji. Co więcej, nieodłączną częścią Forum Przedsiębiorców stały się kluczowe uczelnie oraz instytucje wspierające biznes.

W pracach nad korzystnymi rozwiązaniami dla rozwoju firm podczas XV Forum wezmą udział m.in. Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski, Jerzy Lis, rektor AGH, Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Izabela Paluch, prezes Intech Politechniki Krakowskiej, Mateusz Walewski, Główny Ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, Renata Deptała, dyrektor Regionu Małopolskiego BGK, Paweł Pichniarczyk, dyrektor Łukasiewicza ICiMB, Anna Śpiewak, prezes Austrothermu, Stefan Życzkowski, prezes ASTOR, Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, Marcin Sala-Szczypiński, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, Justyna Zając-Wysocka, wiceprzewodnicząca Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Głos środowiska przedsiębiorców wzmocnią niepomiernie: Katarzyna Woszczyna, Kanclerz Loży Małopolskiej Business Centre Club, Michał Akszak-Okińczyc, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Joanna Krzemińska, wicedyrektor ASPIRE, Janusz Strzeboński, prezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, Jadwiga Wiśniowska, wiceprezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Wspólnie poszukamy najlepszych rozwiązań w takich obszarach:

  • Jak wspierać poszczególne branże i typy firm, by ta pomoc była najskuteczniejsza
  • Ile pieniędzy dla firm i na co. Kto powinien dzielić unijne/publiczne środki
  • Podatki, składki, daniny. Ulgi i ułatwienia kontra nowe ciężary dla firm
  • Jasne i stabilne prawo konsultowane z biznesem warunkiem rozwoju
  • Polska plac budowy: inwestycje budowlane i mieszkaniowe jako koło zamachowe gospodarki
  • Biznes, edukacja i rynek pracy. Pracownicy i ich pożądane kompetencje
  • Przedsiębiorcy i naukowcy. Pomysły, patenty, technologie
  • Biznesy przyszłości. Mocne strony Krakowa i Małopolski. Na co postawić

Mimo pandemii przedsiębiorcy w Małopolsce tworzyli w ostatnich miesiącach nowe firmy, zwiększali przychody i zatrudniali tysiące nowych pracowników. Z finansowym lewarem w postaci nowych środków unijnych oraz ulg podatkowych mogą zwiększyć swój potencjał i zawojować Europę czy świat. Zresztą wielu już to robi – wystarczy spojrzeć na stałych bywalców naszego Forum. Oni sami przyznają, że wiedza pozyskana w ramach Forum, wymiana doświadczeń, ale też moc nawiązanych kontaktów oraz skuteczna interwencja u decydentów na rzecz zmian korzystnych dla biznesu – wszystko to przyczyniło się do rozkwitu ich firm.

Zróbmy wszystko, by tak było nadal i wy rozkwitły kolejne. Spotkajmy się na Forum 23 czerwca. Start transmisji w serwisach dziennikpolski24.pl i gazetakrakowska.pl od 10.00. Wstęp wolny!
Szczegóły: forumprzedsiebiorcow.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski