Polski samolot myśliwski P.11c, uczestnik wrześniowej...

Polski samolot myśliwski P.11c, uczestnik wrześniowej kampanii, odzyskuje swój blask

Adam Wojnar

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Polski samolot myśliwski P.11c, uczestnik wrześniowej kampanii, odzyskuje swój blask
1/35
przejdź do galerii

©Adam Wojnar

Trwają prace restauracyjno-konserwatorskie nad najcenniejszym eksponatem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To jedyny samolot myśliwski polskiej konstrukcji PZL P.11c, z okresu września 1939 r.
Zobacz galerię
Egzemplarz, który jest w zbiorach muzeum latał w 121. Eskadrze 2 Pułku Lotniczego stacjonującego na lotnisku Kraków - Rakowice (obecnie teren MLP). Jego pilotem był ppor. pilot Wacław Król. Przywrócone zostało oryginalne malowanie i oznaczenia samolotu.

Odwiedzając obecnie krakowskie muzeum miłośnicy lotnictwa mogą zobaczyć prowadzone prace przy samolocie, gdyż zdemontowane zostało nie tylko śmigło z kołpakiem, ale także osłony skrywające 9-cylindrowy gwiazdowy silnika Skoda Merkury VS2 (lic. Bristol), stanowiącego napęd "jedynastki" oraz niektóre odsłonięte elementy kadłuba.Samolot PZL P.11c to udoskonalona wersja samolotów serii P.11. Dokonano w nim, w porównaniu z poprzednikami, wzmocnienia uzbrojenia i stateczności.

P.11 oblatany zostały przez pilota oblatywacza Bolesława Orlińskiego na początku lat trzydziestych. Seria samolotów opracowana została przez zespół kierowany przez inż. Wsiewołoda Jakimiuka, który kontynuował prace po tragicznej śmierci w 1931 r. Zygmunta Pułaskiego, pierwszego konstruktora rodziny tych samolotów.

Na początku lat 30. samoloty P.1, P.6, P.7 i dalsza ich kontynuacja i rozwój były na ówczesne czasy konstrukcją nowatorską, charakteryzującą się nowoczesnymi jak na te lata rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi.

Do pokrycia skrzydeł i sterów użyta została blacha dronofalista typu Wibaułt. Skrzydło otrzymało charakterystyczny kształt nazwany potocznie "polskim płatem", który wykorzystywany był także w zagranicznych konstrukcjach.

Konstrukcję tę cechowały dobre własności aerodynamiczne, mały ciężar, duża wytrzymałość oraz znakomita widoczność z kabiny pilota.

Zostało zastosowano w nim podwozie nożycowe z amortyzatorami ukrytymi wewnątrz kadłuba, wykonane w konstrukcji półskorupowej.

PZL P.11c był podstawowym typem samolotu myśliwskiego, jakim dysponowało polskie lotnictwo we wrześniu 1939 r. Wyprodukowanych go ok. 175 egzemplarzy.

Mimo, że samolot pod koniec lat trzydziestych ustępował niemieckim samolotom nowej generacji np. Messerschmith Bf 109, polscy piloci na "jedynastkach" w czasie kampanii wrześniowej uzyskali 120 zestrzeleń.

Sinik o mocy startowej 600 KM pozwalał uzyskać prędkość 375 km/h, uzbrojenie składało się z 4 karabinów maszynowych kalibru 7,92 mm - 2 w kadłubie, 2 w skrzydłach. Rozpiętość samolotu 10,75 m, długość 7,55 m.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Imieninowy "prezent" cd.

Krzysiek S. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Poprzednie komentarze (w tym i mój) do powyższego artykułu, były zdecydowanie niepochlebne dla jego autora. Szkoda, że zostały usunięte. Czytelnik, który dopiero teraz czyta ów artykulik nie będzie...rozwiń całość

Poprzednie komentarze (w tym i mój) do powyższego artykułu, były zdecydowanie niepochlebne dla jego autora. Szkoda, że zostały usunięte. Czytelnik, który dopiero teraz czyta ów artykulik nie będzie miał rozeznania co do intencji obecnego komentarza. Niemniej jednak z wielkim zadowoleniem stwierdzam, że redakcja czyta umieszczane pod swoimi publikacjami wpisy czytelników i dokonuje adekwatnych do sytuacji korekt.
Pozdrawiam.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?