Polskie firmy tygrysami Europy [DEBATA, VIDEO 360]

red. Zbigniew Bartuś
Udostępnij:
By polska gospodarka odniosła sukces, większość przedsiębiorców musi robić to, co od zawsze robi Oknoplast.

Kilka urywków z redakcyjnej debaty nakręciliśmy dla Was kamerą sferyczną w formacie 360 stopni - w poniżej zamieszczonych materiałach za pomocą myszki możecie obracać obraz i oglądać wszystko, co dzieje się wokoło. W ustawieniach filmu można też zmienić jakość obrazu.

Większość znanych dziś polskich firm powstało w latach 90., zakładali je ludzie przeważnie bez jakichkolwiek doświadczeń w zarządzaniu, a nawet jeśli wcześniej kierowali czymkolwiek – to w warunkach księżycowej gospodarki realnego socjalizmu.

Jak zauważa Mikołaj Placek, prezes krakowskiej firmy OKNOPLAST, w okresie transformacji do zbudowania silnej pozycji na rynku wystarczyły: pomysł, zapał, spryt, odrobina kapitału na rozruch i mnóstwo ciężkiej pracy przedsiębiorcy. Całkiem inne były warunki, przepisy, a przede wszystkim inaczej wyglądał rynek. - Polski klient kupował wszystko. Ale już wtedy widać było duże różnice w podejściu do biznesu. Przedsiębiorcy odmiennie odpowiadali na pytanie: po co ja ten biznes prowadzę - wspomina Mikołaj Placek.

Większość przedsiębiorców wybrała wtedy drogę na skróty: konkurowanie niską ceną, nie bacząc na jakość, innowacyjność. - Myśmy konsekwentnie stawialiśmy na jakość produktu i zaawansowanie techniczne. Postanowiliśmy zostać liderem, za którym będą podążać inni i którego wszyscy będą naśladować - opowiada prezes firmy OKNOPLAST.

Wydawało się to wówczas fanaberią, a nawet szaleństwem, ale... Ziściło się na naszych oczach. W branży okiennej Polacy prześcignęli wszystkich i rozpychają sie w Europie. - Robimy najlepsze jakościowo, najbardziej zaawansowane technicznie produkty w Europie. Mamy silną znaną markę. Inni nas naśladują - podkreśla Mikołaj Placek.

Plan wielkiego skoku
Grzegorz Piątkowski z PiS przekonuje, że członkowie rządu odpowiedzialni za gospodarkę wyciągają wnioski z doświadczeń polskich i zagranicznych, by stworzyć możliwie najlepsze warunki i impulsy do rozwoju polskiej gospodarki. Cel jest taki, jaki przed laty postawił sobie OKNOPLAST: by nie konkurować niską ceną, lecz jakością, innowacyjnością, technologią produktów. Trzeba w tym celu wspierać już istniejące silne polskie marki - i tworzyć nowe.

Jak mówi Grzegorz Filipek, szef .Nowoczesnej w Małopolsce, postęp musi nastąpić we wszystkich dziedzinach, nie tylko w produkcji, ale i organizacji firm. Wzorem czempionów, jak Oknoplast, większość przedsiębiorców musi sięgnąć po wiedzę, nowoczesne narzędzia pomagające prowadzić firmę, kontrolować finanse, w tym koszty, ale też komunikować się wewnątrz i na zewnątrz, a przede wszystkim - obsługiwać klientów na najwyższym poziomie. Postęp technologiczny niezwykle ów poziom wywindował.

W przypadku krakowskiej firmy BIURO PLUS kluczem do sukcesu okazało się zorganizowanie biznesu od podstaw pod kątem zaspokojenia zmieniających sie potrzeb klienta. - Konkurencyjne dzisiaj są właśnie takie biznesy, gdzie absolutnym priorytetem jest nastawienie na klienta, na aktywne podążanie za zmianami, które po jego stronie zachodzą i dostosowanie struktury organizacyjnej do tych zmian - mówi szef BIURO PLUS Włodzimierz Leszczyński. Podkreśla, że właściciele firm, chcąc podejmować trafne decyzje biznesowe, muszą cały czas śledzić zmiany i próbować je zrozumieć, a kiedy jest z tym problem - szukać wiedzy, ustawicznie się dokształcać. Muszą być też świadomi, że nawet w tradycyjnych branżach nie ma dziś ucieczki przed technologią i nowymi mediami.

- Prowadzenie przedsiębiorstwa to jest zarządzanie zmianą - kwituje Mikołaj Placek.
- Polska gospodarka opiera się na małych i średnich firmach. Znaczną część właścicieli takich firm stanowią ludzie, którzy zakładali biznesy w latach 90. Wielu z nich nie potrafi się zaadaptować do ciągłych zmian na rynku, nie doszło u nich do przemiany mentalnej. Dotyczy to także części dużych firm, zarządzanych przez swych twórców po staremu, ręcznie. To powoduje marnowanie potencjału, te firmy mogłyby funkcjonować lepiej i osiągnąć więcej. Nad mentalnością trzeba popracować, tworząc mechanizmy wspierające pożądane zmiany - uważa Grzegorz Filipek.
Grzegorz Piątkowski zapewnia, że uwolnieniu tkwiącego w polskich przedsiębiorcach olbrzymiego potencjału służyć będzie rządowy plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zwany planem Morawieckiego.

Wykorzystajmy szansę
Plan przewiduje wsparcie dla tych, którzy zakładali firmy ćwierć wieku temu i mają dziś po 60 lat i więcej - rząd wierzy, że potrafią się uczyć i przestawić. Liczy też na drugie pokolenie, zainteresowane przejęciem biznesów - PiS chce to zasadniczo ułatwić, a służą temu nowe regulacje dotyczące sukcesji.
- W 1989 r. dzięki ustawie Wilczka doszło do eksplozji przedsiębiorczości. Chcemy to powtórzyć. Niektórzy mówią o tym okresie: dziki kapitalizm. A niech będzie dziki kapitalizm. Niech przedsiębiorca się nie boi, że jak uruchomi biznes, to mu go państwo zje; że dopiero posadził i podlewa drzewko, a za nim stoi urzędnik z siekierą, żeby je ściąć - wyjaśnia Grzegorz Piątkowski.

Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, przyznaje, że rządowy plan budzi wśród biznesu spore nadzieje. - Ale pozytywny przekaz do środowiska gospodarczego budowany przez premiera Morawieckiego jest zaraz niszczony przez innych członków rządu, w tym przez ministra Zbigniewa Ziobro, który mówi ostro, by osiągnąć cele polityczne. Jeśli polityka weźmie górę, to plan Morawieckiego nie zostanie wcielony w życie i czekają nas kolejne stracone lata - ostrzega Andrzej Zdebski.
Obawia się, że mając tysiąc dobrych pomysłów PiS nie zrealizuje żadnego. I to w sytuacji, gdy ma coś, czego nie miały poprzednie rządy po 1989 r.: pełnię władzy w kraju, w tym samodzielną większość w parlamencie.

Mikołaj Placek, prezes firmy OKNOPLAST: - Naszym celem od początku było stworzenie silnej marki. Dzięki silnym markom Niemcy cieszą się w świecie renomą jako producenci dóbr solidnych i zaa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie