Polskie firmy tygrysami Europy [DEBATA, VIDEO 360]

red. Zbigniew Bartuś
By polska gospodarka odniosła sukces, większość przedsiębiorców musi robić to, co od zawsze robi Oknoplast.

Kilka urywków z redakcyjnej debaty nakręciliśmy dla Was kamerą sferyczną w formacie 360 stopni - w poniżej zamieszczonych materiałach za pomocą myszki możecie obracać obraz i oglądać wszystko, co dzieje się wokoło. W ustawieniach filmu można też zmienić jakość obrazu.

Większość znanych dziś polskich firm powstało w latach 90., zakładali je ludzie przeważnie bez jakichkolwiek doświadczeń w zarządzaniu, a nawet jeśli wcześniej kierowali czymkolwiek – to w warunkach księżycowej gospodarki realnego socjalizmu.

Jak zauważa Mikołaj Placek, prezes krakowskiej firmy OKNOPLAST, w okresie transformacji do zbudowania silnej pozycji na rynku wystarczyły: pomysł, zapał, spryt, odrobina kapitału na rozruch i mnóstwo ciężkiej pracy przedsiębiorcy. Całkiem inne były warunki, przepisy, a przede wszystkim inaczej wyglądał rynek. - Polski klient kupował wszystko. Ale już wtedy widać było duże różnice w podejściu do biznesu. Przedsiębiorcy odmiennie odpowiadali na pytanie: po co ja ten biznes prowadzę - wspomina Mikołaj Placek.

Większość przedsiębiorców wybrała wtedy drogę na skróty: konkurowanie niską ceną, nie bacząc na jakość, innowacyjność. - Myśmy konsekwentnie stawialiśmy na jakość produktu i zaawansowanie techniczne. Postanowiliśmy zostać liderem, za którym będą podążać inni i którego wszyscy będą naśladować - opowiada prezes firmy OKNOPLAST.

Wydawało się to wówczas fanaberią, a nawet szaleństwem, ale... Ziściło się na naszych oczach. W branży okiennej Polacy prześcignęli wszystkich i rozpychają sie w Europie. - Robimy najlepsze jakościowo, najbardziej zaawansowane technicznie produkty w Europie. Mamy silną znaną markę. Inni nas naśladują - podkreśla Mikołaj Placek.

Plan wielkiego skoku
Grzegorz Piątkowski z PiS przekonuje, że członkowie rządu odpowiedzialni za gospodarkę wyciągają wnioski z doświadczeń polskich i zagranicznych, by stworzyć możliwie najlepsze warunki i impulsy do rozwoju polskiej gospodarki. Cel jest taki, jaki przed laty postawił sobie OKNOPLAST: by nie konkurować niską ceną, lecz jakością, innowacyjnością, technologią produktów. Trzeba w tym celu wspierać już istniejące silne polskie marki - i tworzyć nowe.

Jak mówi Grzegorz Filipek, szef .Nowoczesnej w Małopolsce, postęp musi nastąpić we wszystkich dziedzinach, nie tylko w produkcji, ale i organizacji firm. Wzorem czempionów, jak Oknoplast, większość przedsiębiorców musi sięgnąć po wiedzę, nowoczesne narzędzia pomagające prowadzić firmę, kontrolować finanse, w tym koszty, ale też komunikować się wewnątrz i na zewnątrz, a przede wszystkim - obsługiwać klientów na najwyższym poziomie. Postęp technologiczny niezwykle ów poziom wywindował.

W przypadku krakowskiej firmy BIURO PLUS kluczem do sukcesu okazało się zorganizowanie biznesu od podstaw pod kątem zaspokojenia zmieniających sie potrzeb klienta. - Konkurencyjne dzisiaj są właśnie takie biznesy, gdzie absolutnym priorytetem jest nastawienie na klienta, na aktywne podążanie za zmianami, które po jego stronie zachodzą i dostosowanie struktury organizacyjnej do tych zmian - mówi szef BIURO PLUS Włodzimierz Leszczyński. Podkreśla, że właściciele firm, chcąc podejmować trafne decyzje biznesowe, muszą cały czas śledzić zmiany i próbować je zrozumieć, a kiedy jest z tym problem - szukać wiedzy, ustawicznie się dokształcać. Muszą być też świadomi, że nawet w tradycyjnych branżach nie ma dziś ucieczki przed technologią i nowymi mediami.

- Prowadzenie przedsiębiorstwa to jest zarządzanie zmianą - kwituje Mikołaj Placek.
- Polska gospodarka opiera się na małych i średnich firmach. Znaczną część właścicieli takich firm stanowią ludzie, którzy zakładali biznesy w latach 90. Wielu z nich nie potrafi się zaadaptować do ciągłych zmian na rynku, nie doszło u nich do przemiany mentalnej. Dotyczy to także części dużych firm, zarządzanych przez swych twórców po staremu, ręcznie. To powoduje marnowanie potencjału, te firmy mogłyby funkcjonować lepiej i osiągnąć więcej. Nad mentalnością trzeba popracować, tworząc mechanizmy wspierające pożądane zmiany - uważa Grzegorz Filipek.
Grzegorz Piątkowski zapewnia, że uwolnieniu tkwiącego w polskich przedsiębiorcach olbrzymiego potencjału służyć będzie rządowy plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zwany planem Morawieckiego.

Wykorzystajmy szansę
Plan przewiduje wsparcie dla tych, którzy zakładali firmy ćwierć wieku temu i mają dziś po 60 lat i więcej - rząd wierzy, że potrafią się uczyć i przestawić. Liczy też na drugie pokolenie, zainteresowane przejęciem biznesów - PiS chce to zasadniczo ułatwić, a służą temu nowe regulacje dotyczące sukcesji.
- W 1989 r. dzięki ustawie Wilczka doszło do eksplozji przedsiębiorczości. Chcemy to powtórzyć. Niektórzy mówią o tym okresie: dziki kapitalizm. A niech będzie dziki kapitalizm. Niech przedsiębiorca się nie boi, że jak uruchomi biznes, to mu go państwo zje; że dopiero posadził i podlewa drzewko, a za nim stoi urzędnik z siekierą, żeby je ściąć - wyjaśnia Grzegorz Piątkowski.

Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, przyznaje, że rządowy plan budzi wśród biznesu spore nadzieje. - Ale pozytywny przekaz do środowiska gospodarczego budowany przez premiera Morawieckiego jest zaraz niszczony przez innych członków rządu, w tym przez ministra Zbigniewa Ziobro, który mówi ostro, by osiągnąć cele polityczne. Jeśli polityka weźmie górę, to plan Morawieckiego nie zostanie wcielony w życie i czekają nas kolejne stracone lata - ostrzega Andrzej Zdebski.
Obawia się, że mając tysiąc dobrych pomysłów PiS nie zrealizuje żadnego. I to w sytuacji, gdy ma coś, czego nie miały poprzednie rządy po 1989 r.: pełnię władzy w kraju, w tym samodzielną większość w parlamencie.

Mikołaj Placek, prezes firmy OKNOPLAST: - Naszym celem od początku było stworzenie silnej marki. Dzięki silnym markom Niemcy cieszą się w świecie renomą jako producenci dóbr solidnych i zaa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie