Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie kino wraca do tematu Powstania Styczniowego. Premiera filmu "Powstaniec 1863" 12 stycznia 2024 roku

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Powstaniec 1863"
"Powstaniec 1863" Materiały prasowe
Już 12 stycznia 2024 roku na ekrany kin wejdzie pierwszy od ponad 30 lat film fabularny, opowiadający o Powstaniu Styczniowym. Głównym bohaterem "Powstańca 1863" jest kapelan i dowódca ks. gen. Stanisław Brzóska. W postać tę wciela się Sebastian Fabijański.

[b]Za co można dostać mandat w zimie?[b]

od 7 lat

„Powstaniec 1863” to zrealizowana z rozmachem produkcja, opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski, walczącego przeciw rosyjskiemu imperium. Nazywany przez Rosjan „Duchem”, pozostawał nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk przeciwnika i dając Polakom nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

- Pomysł narodził się w grudniu 2020 r. Wertując archiwalne źródła o XIX-wiecznych polskich bohaterach odkryłem postać ks. Brzóski i doszedłem do wniosku, że to temat na film. XIX wiek w kinematografii jest trudną epoką, z uwagi na kostiumy, scenografię. Szczególnie rzadko na ekranie pojawiał się temat Powstania Styczniowego. Od 30 lat, od premiery „Szwadronu” Juliusza Machulskiego, była duża luka. „Powstaniec 1863” to pierwszy od 1993 r. polski film o powstańczych walkach - cytuje PAP wypowiedź reżysera Tadeusza Syki z konferencji prasowej, poświęconej produkcji.

Rok 1920, chwilę przed Bitwą Warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się być weteranem Powstania Styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko imperium rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy, rodzi się pomysł organizacji powstania.

22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk zaborcy i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

W postać ks. Brzóski wcielił się Sebastian Fabijański. Poza nim w filmie pojawiają się: Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Karolina Szymczak, Ksawery Szlenkier, Cezary Pazura i Ewa Szykulska. W rolę rosyjskiego oficera tłumiącego powstanie na Podlasiu wcielił się ukraińsko-polski aktor Wiaczesław Boguszewski.

- Bardzo istotne dla było, aby, moja rola miała silny aspekt duchowy. Na wczesnym etapie film miał tytuł „Ostatni duch” i bardzo chciałem „natchnąć się” tym duchem. Zależało mi, aby jak najlepiej przedstawić losy ks. Brzóski na ekranie, przybliżyć go widzom.
Jeździłem śladami duchownego, poznawałem jego życie. Chciałem się introwertycznie schować w tej idei, w tej wierze. Kontrast „duchowny i jednocześnie dowódca wojskowy” i fakt, że kapelan chwycił za broń bardzo mnie zafascynował - cytuje Fabijańskiego PAP.

Premiera filmu odbędzie się w ramach 160-tej rocznicy Powstania Styczniowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polskie kino wraca do tematu Powstania Styczniowego. Premiera filmu "Powstaniec 1863" 12 stycznia 2024 roku - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski